Radio Parlament
Section01

Informacja ministra rolnictwa w Sejmie

migracja
migrator migrator 15.07.2011

Dziś w Sejmie minister rolnictwa przedstawił informację o aktualnej sytuacji w rolnictwie. Minister Marek Sawicki podkreślił, że jest to ważna debata i odbywa się w szczególnym momencie.

Dziś w Sejmie minister rolnictwa przedstawił informację o aktualnej sytuacji w rolnictwie. Minister Marek Sawicki podkreślił, że jest to ważna debata i odbywa się w szczególnym momencie. Kończy się bowiem 4-letnia kadencja sejmu, dwa tygodnie temu Polska rozpoczęła swoja prezydencję , a  w Unii rozpoczęła się debata o reformie wspólnej Polityki Rolnej.

 Marek Sawicki przypomniał  także, że żywność,  a właściwie kwestie bezpieczeństwa żywnościowego zarówno  w kontekście ilościowym jak i jakościowym są jednym z priorytetów polskiej  prezydencji.

Oceniając  stan obecny i rok miniony minister Sawicki powiedział, że rok 20101 był rokiem dużego spadku produkcji roślinnej : o ponad 7,5 procent, przy  zwiększeniu produkcji zwierzęcej o 4 procent. Dla rolników istotna okazała się informacja o tzw. nożycach cen. Otóż w 2010 r. wskaźnik ten wyniósł 107,2 procent, co oznacza, że rolnicy po raz pierwszy od trzech lat mieli większe zyski ze sprzedaży płodów rolnych niż wynosiły koszty ich produkcji. Ale ciągle jeszcze dochody mieszkańców wsi  są o prawie połowę niższe od dochodów mieszkańców miast.

Minister Sawicki potwierdził fakt,, że ceny żywności rosły w ostatnich latach. Jego zdaniem, jest to związane z poziomem cen na rynkach światowych i słabych plonów w 2010 r. Jednak  w ciągu minionych  3 lat ceny żywności wzrastały w mniejszym stopniu niż płace i inflacja.  Rok 2011 r. to rok przeszacowania cen przez przetwórców. Marek Sawicki poinformował,  że dane za czerwiec wskazują na stabilizację cen żywności.

Minister rolnictwa  przypomniał, że w roku ubiegłym Polska wyeksportowała żywność wartą  13 mld euro , a nasza nadwyżka w handlu żywnością wyniosła 2,6 mld euro, w sytuacji kiedy cały polski handel zagraniczny  miał deficyt..

Jednak, by sytuacja ekonomiczna polskich rolników mogła się poprawiać konieczna jest  dogłębna reforma Wspólnej Polityki Rolnej, zwłaszcza systemu dopłat bezpośrednich. Dopłaty powinny być wyliczane w oparciu o jednolitą płatność powierzchniową, uzupełnianą o płatności dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania i szczególnie cennych przyrodniczo. Inaczej polskie rolnictwo nie będzie mogło być konkurencyjne wobec rolnictwa   krajów starej Unii.

 

/IAR/ Elżbieta Mamos

 

Section02
Section03
Section04