Radio Parlament
Section01

Prezes T.K. o pracy parlamentu

migracja
migrator migrator 15.07.2011

Władza ustawodawcza poniosła porażkę w 50 procentach – uważa Prezes Trybunału Konstytucyjnego  prof. Andrzej Rzepliński. Można powiedzieć, że szklanka jest w połowie pełna – replikował poseł Witold Pahl, przedstawiając pozytywne stanowisko połączonych komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz komisji ustawodawczej o działalności Trybunału Konstytucyjnego w 2010 roku.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego przedstawił w Sejmie informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa T.K. w 2010 roku.

Prof. Andrzej Rzepliński powiedział, że  Trybunał Konstytucyjny w 2010 roku w połowie spraw uznał, że są niezgodne z ustawa zasadniczą.  Jego zdaniem  nastąpiła widoczna poprawa  realizacji wyroków T.K.  Zdaniem prezesa T.K. największe zasługi ma w tym zakresie Senat i Rządowe Centrum Legislacji. Jednak główny ciężar realizacji orzeczeń Trybunału spoczywa na Sejmie – mówił. Andrzej Rzepliński zaapelował do posłów, by realizacja orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego znalazła się w centrum ich zainteresowania.

Prof. Rzepliński przypomniał, że w 2010 roku  Trybunał obchodził swoje 25-lecie. Pierwszy wyrok zapadł dwadzieścia pięć lat temu w maju- mówił. Poinformował, że w zeszłym roku wpłynęło do Trybunału 455 skarg, były to głównie indywidualne skargi obywateli. 10 wniosków skierował do T.K. Rzecznik Praw Obywatelskich. Posłowie na Sejm złożyli 3 wnioski, a po jednym wniosku odpowiednio: Prezydent RP, Prokurator Generalny i Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Prezes T.K. poinformował, że w ubiegłym roku w 12 wyrokach sędziowie złożyli zdanie odrębne Podkreślił,  że zdania odrębne są czymś bardzo istotnym, bardzo ważnym. Pokazują bowiem zróżnicowanie opinii i poglądów sędziów.

Najważniejsze sprawy, którymi zajmował się Trybunał to: kontrola konstytucyjności Traktatu z Lizbony, kwestia finansowania partii politycznych, sprawa zróżnicowania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, sprawa mechanizmu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników indywidualnych.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

 

 

Section02
Section03
Section04