Radio Parlament
Section01

Piątek, 29 lipca 2011 w Sejmie – zapowiedź

migracja
migrator migrator 29.07.2011

Dziś w Sejmie głosowanie projektu zmiany ustawy - Prawo bankowe i ustawy o kredycie konsumenckim dotyczącym spreadów.

Dziś /29 lipca/ w Sejmie głosowanie projektu zmiany ustawy - Prawo bankowe i ustawy o kredycie konsumenckim dotyczącym spreadów. Projekt ustawy przewiduje, że  spłata kredytu może nastąpić w walucie w której kredyt został zaciągnięty. Bank nie będzie mógł z tego tytułu pobierać żadnych opłat. Nie będzie też mógł wprowadzić  dodatkowych ograniczeń ani zobowiązywać kredytobiorcę do nabycia waluty od określonego podmiotu. Kredytobiorca będzie musiał powiadomić bank w ciągu 14 dni o zmianie sposobu spłacania kredytu. Projekt dotyczy każdego rodzaju kredytu zaciągniętego w walucie obcej.

Do projektu ustawy posłowie PiS zgłosili 3 wnioski mniejszości. Dotyczą one wprowadzenia dwukrotnej w ciągu roku możliwości przewalutowania kredytu, ograniczenia spreadów do 3 proc. oraz wprowadzenia nowego produktu bankowego , tzw. „korytarza walutowego”. Kluby PO, SLD i PSL zgodnie opowiedziały się przeciwko tym wnioskom, uznając je za niekonstytucyjne.

Po głosowaniach posłowie wysłuchają dziś corocznej informacji o działalności Sądu Najwyższego w roku 2010. Przedstawi je Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego - Stanisław Dąbrowski. Funkcję Prezesa SN pełni on od 19 października 2010 roku.

Komisja infrastruktury przedstawi sprawozdanie o projekcie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Celem projektu ustawy, autorstwa P.O. jest zabezpieczenie nabywcy mieszkania lub domu przed bankructwem dewelopera lub bankructwem banku, w którym prowadzony jest rachunek dewelopera. Projekt przewiduje, że umowy z deweloperami będą zawierane w formie aktu notarialnego. Pieniądze wpłacane przez klienta trafią na rachunek powierniczy w banku. Z tego rachunku bank będzie wypłacał deweloperowi pieniądze zgodnie z harmonogramem prac. W ten sposób z pieniędzy klienta deweloper nie będzie mógł finansować innych inwestycji. W razie upadłości dewelopera budowę dokończy syndyk lub nadzorca sądowy.

Posłowie rozparzą też w drugim czytaniu rządowy projekt ustawyo bezpieczeństwie morskim. Projekt dostosowuje nasze regulacje do prawa unijnego. Wprowadza do niego nowe rozwiązania umożliwiające stworzenie elektronicznej bazy danych o polskich statkach. Zgodnie z projektem szczegółowemu nadzorowi podlegać będą statki należące do profilu wysokiego ryzyka, pasażerskie, zbiornikowce olejowe, gazowe i chemikaliowce starsze niż 12- letnie. Projekt wprowadza też nowe przepisy dotyczące inspekcji obcych statków. Wskazuje sytuacje, kiedy będzie można zakazać wejścia statku do portu. Statki rybackie o długości powyżej 15 metrów będą musiały być wyposażone w system Automatycznej Identyfikacji Statków klasy A.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament



Section02
Section03
Section04