Radio Parlament
Section01

Projekt ustawy o spółdzielczości - debata

migracja
migrator migrator 18.08.2011

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o spółdzielczości. Do projektu każdy z klubów sejmowych zgłosił po kilkanaście poprawek. Projekt trafił ponownie do komisji sejmowej.

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o spółdzielczości. Do projektu   każdy z klubów sejmowych zgłosił po kilkanaście poprawek. Projekt trafił ponownie do komisji sejmowej.

Podczas debaty opozycja stwierdziła, że nowa ustawa zaszkodzi spółdzielczości. Leonard Krasulski z PiS stwierdził, że projekt nie odpowiada na żadne wnioski sformułowane w raporcie o spółdzielczości, ze stycznia 2010 roku. (Raport został przygotowany przez Międzyresortowy Zespół działający w Kancelarii Premiera. W powstawaniu raportu brali udział przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej- przyp. red.) Zdaniem Mariana Strownika z PSL-u projekt pozostawia nadal zbyt głęboka lukę między naszymi przepisami a standardem światowym dotyczącym spółdzielczości. Adam Gawęda z koła PJN uważa, że ustawa odwraca ideę spółdzielczości.

Posłowie opozycji wątpią, czy nowa ustawa o spółdzielniach zostanie uchwalona podczas tej kadencji Sejmu. Innego zdania jest sprawozdawca ustawy,   Marek Zieliński z P.O. Poseł uważa, że nową ustawę uda się uchwalić. Zieliński przekonywał, że projekt w 80 procentach zawiera dotychczasowe rozwiązania. Napisanie nowej ustawy było konieczne, bo poprzednia stała się nieczytelna ze względu na częste nowelizacje. Zdaniem posła trudność w przyjęciu konkretnych rozwiązań wynika z różnych interesów różnych spółdzielni w tym banków spółdzielczych.

Projekt zakłada m.in. możliwość przekształcenia spółdzielni we wspólnotę mieszkaniową oraz zmiany administratora, udział w majątku wspólnym spółdzielni, realny wpływ na zarządzanie, możliwość kontrolowania działań zarządu, ograniczenie władzy prezesów i radykalne zmniejszenie opłat ponoszonych przez spółdzielców.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04