Radio Parlament
Section01

Senat odrzucił wniosek o odrzucenie zmian w Kodeksie postępowania cywilnego.

migracja
migrator migrator 14.09.2011

Do ustawy zmieniającej Kodeks postępowania cywilnego Senat wprowadził kilka drobnych poprawek.

Do ustawy zmieniającej Kodeks postępowania cywilnego Senat wprowadził kilka drobnych poprawek. Wcześniej głosami 40:46:2 senatorowie odrzucili wniosek połączonych komisji: Ustawodawczej oraz  Praw Człowieka, Praworządności i Petycji o odrzucenie ustawy w całości. Komisje podzieliły zastrzeżenia Biura Analiz Sejmowych, że ustawa narusza prawo do sądu poprzez wprowadzenie utrudnień formalno procesowych oraz, że zmiany pozostają w rażącej sprzeczności z zasadami procesu cywilnego i orzecznictwem Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa uchwalona w sierpniu przez Sejm wprowadza m,in. postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych  oraz upraszcza postępowanie we wszystkich sprawach cywilnych.. Ustawa jest odpowiedzią na przedłużające się postępowania, często kończące bez ogłoszenia wyroku , z powodów formalnych – mówił Grzegorz Wałejko.

Ustawa wprowadza też możliwość dyscyplinowania stron oraz uczestników postępowania poprzez nałożenie na nich obowiązku składania określonych pism przygotowawczych. Przyznaje sądowi uprawnienia do pomijania twierdzeń i dowodów spóźnionych oraz tych, które powoływane są jedynie dla zwłoki. To rozwiązanie wzbudziło w Senacie  najwięcej kontrowersji. Senator Zientarski złożył poprawkę, by  takie wnioski mogły być składane na tydzień przed rozprawą. Zdaniem senatora uniknie się wtedy konieczności przełożenia rozprawy na inny termin. Senator Piotr Andrzejewski zgłosił poprawkę, która daje sądowi możliwość pominięcia dowodu, jeżeli powoduje on zwłokę, a okoliczności sporne zostały

Ustawa poszerza katalog rozstrzygnięć podlegających zaskarżeniu w trybie zażalenia. Stronom i uczestnikom postępowania przyznane zostaje prawo do wywiedzenia zażalenia na orzeczenie sądu drugiej instancji uchylające wyrok oraz  postanowienie co do istoty sprawy.

Ustawa wydłuża do dwóch tygodni termin wniesienia sprzeciwu od wyroku zaocznego (obecnie jest to termin tygodniowy).

Ustawa  rezygnuje z zabezpieczenia roszczeń pieniężnych w sprawach o należności wynikające z naruszenia: autorskich praw majątkowych, praw pokrewnych i praw do baz danych, autorskich praw osobistych, patentu lub dodatkowego prawa ochronnego na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, prawa ochronnego na znak towarowy, prawa z rejestracji oznaczenia geograficznego, prawa z rejestracji topografii układu scalonego bądź też wyłącznego prawa do odmiany rośliny

 IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

 

Section02
Section03
Section04