Radio Parlament
Section01

Państwowa Inspekcji Pracy w 2010 roku

migracja
migrator migrator 16.09.2011

Anna Tomczyk – Główny Inspektor Pracy, przedstawiła posłom sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2010 r. Dokument przedstawia wyniki działalności kontrolno-nadzorczej i prewencyjnej PIP w zeszłym roku oraz jej wnioski na temat stanu ochrony pracy w Polsce.

Anna Tomczyk – Główny Inspektor Pracy, przedstawiła  posłom sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2010 r.  Dokument przedstawia wyniki działalności kontrolno-nadzorczej  i prewencyjnej PIP w zeszłym roku oraz jej wnioski na temat  stanu  ochrony  pracy w Polsce. Sprawozdanie identyfikuje zagrożenia zawodowe  oraz ich negatywny wpływ na zdrowie i życie zatrudnionych. Odnosi się  także  do nieprawidłowości w zakresie przestrzegania podstawowych praw pracowniczych,  takich  jak  prawo do wynagrodzenia i wypoczynku. Połączone Komisje  do  Spraw  Kontroli  Państwowej oraz Polityki Społecznej i Rodziny zarekomendowały przyjęcie sprawozdania przez Sejm. Jak wynika z przedstawionego dokumentu, w 2010 r. PIP przeprowadziła ponad 93 tys. kontroli u ponad 70 tys. pracodawców, na rzecz których pracę świadczyło łącznie 3,7 mln osób. Inspektorzy pracy doprowadzili do wyeliminowania bezpośrednich zagrożeń dla zdrowia i życia ok. 80 tys. pracowników. Wyegzekwowano ponadto 111 mln zł tytułem niewypłaconych wynagrodzeń na rzecz ok. 105 tys. pracowników.
Inspekcja podejmowała także działalność prewencyjną – zarówno o zasięgu krajowym, jak i regionalnym, w ramach której udzielono ponad 1,2 mln porad prawnych i technicznych. Objęła ona znaczną grupę ponad 160 tys. podmiotów.

W ubiegłym roku w Polsce wzrosła liczba osób zatrudnianych na podstawie umów cywilnoprawnych. Pracodawcy coraz częściej zastępują umowy o pracę kontraktami cywilnoprawnymi, w tym przede wszystkim umowami-zleceniami oraz umowami o dzieło. W 2010 r. na tej podstawie zatrudnionych było blisko 21 proc. pracujących, podczas gdy jeszcze dwa lata temu tylko 15,5 proc. Jednocześnie o 13 proc. wzrosła liczba pracodawców, którzy zawierali kontrakty cywilnoprawne, w tym również pozorne umowy o dzieło w warunkach, w których powinna zostać zawarta umowa o pracę.
W ten sposób pracodawcy chcą ominąć przepisy Kodeksu pracy, zapewniające m.in. ochronę przed zwolnieniem z tytułu macierzyństwa bądź wieku przedemerytalnego. Rozwiązania umów „śmieciowych” nie trzeba uzasadniać oraz nie towarzyszy im okres wypowiedzenia. Rada Ochrony Pracy , w imieniu której występowała poseł Izabela Mrzygłocka,  oraz poseł Janusz Krasoń sprawozdawca Komisji Kontroli Państwowej wnioskowali o przyjecie przedstawionej przez Annę  Tomczyk informacji. Podobnie wnioskowały wszystkie kluby poselskie.

/IAR/ Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04