Dziś (4.05, piątek) pierwsze, merytoryczne posiedzenie komisji zajmującej się reformą emerytalną. 26-osobową komisję powołano 27 maja podczas statniego posiedzenia Sejmu. Odbyło się to nie bez sprzeciwu opozycji, która obawia się, że podczas prac nad rządowymi propozycjami nie będą brane pod uwagę zgłaszane przez nią poprawki.
Komisji pracować będzie nad dwoma rządowymi projektami ustaw. Pierwszy z nich zakłada wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 roku życia. Wprowadza też tak zwane emerytury cząstkowe. Kobiety będą mogły przejść na emeryturę po ukończeniu 62 lat i przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po ukończeniu 65 i przepracowaniu 40 lat. Otrzymają jednak połowę należnego świadczenia emerytalnego.
Drugi projekt ustawy dotyczy zmian w systemie emerytur mundurowych. Funkcjonariusze będą przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat po przepracowaniu 25. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby, a zaproponowane regulacje obejmą dopiero tych, którzy wstąpią do służby po dniu wejścia w życie ustawy.
Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Naukowicz/nyg/em