Euro 2024

Euro 2024. Niemcy - Szkocja. Demolka w meczu otwarcia - 6 goli i czerwona kartka

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 22:58
Reprezentacja Niemiec pokonała w Monachium Szkotów aż 5:1 w meczu otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy. Gospodarze turnieju finałowego nie dali rywalom żadnych szans, dominując od pierwszej do ostatniej minuty.
Niemieccy piłkarze zdominowali Szkocję w meczu otwarcia Euro 2024
Niemieccy piłkarze zdominowali Szkocję w meczu otwarcia Euro 2024Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK
  • Reprezentacje Niemiec i Szkocji trafiły do grupy A, w której rywalizują także Węgry i Szwajcaria
  • Faworytem meczu otwarcia byli gospodarze, choć chyba mało kto spodziewał się aż tak efektownego zwycięstwa

Reprezentanci Niemiec w sparingach przed turniejem nie zachwycali, jednak i tak byli faworytem piątkowego starcia. Mało kto chyba spodziewał się jednak aż tak jednostronnego meczu na Allianz Arenie w Monachium!

Niemcy zachwycili. Bezradni Szkoci

Nasi zachodni sąsiedzi dominowali od początku do końca spotkania, tworząc sobie wiele klarownych okazji bramkowych. Zupełnie inaczej niż Szkoci, którzy nawet nie zdołali oddać strzału na bramkę strzeżoną przez Manuela Neuera. Brytyjczycy trafili do siatki rywali w 87. minucie, jednak gol honorowy okazał się samobójczym trafieniem Antonio Ruedigera.

Niemcy natomiast tworzyli sobie znakomite okazje. Już w dziesiątej minucie prowadzili, gdy Florian Wirtz wykończył zespołową akcję, w której uczestniczyli także Toni Kroos i Joshua Kimmich. Niezwykle utalentowany pomocnik Bayeru uderzył płasko sprzed pola karnego i trafił do siatki, również dzięki nieszczęśliwej interwencji Angusa Gunna. Wydaje się, że szkocki bramkarz powinien lepiej zachować się w tej sytuacji.

Drugiego gola dla "Die Mannschaft" zdobyła inna nadzieja niemieckiej piłki. W 19. minucie wynik podwyższył Jamal Musiala, który uderzył nie do obrony pod poprzeczkę. Znowu gospodarze przeprowadzili ładną akcję z udziałem kilku piłkarzy. Ilkay Guendogan świetnie zagrał do Kaia Havertza, a ten odegrał do Musiali, który wpisał się na listę strzelców.

Na kolejnego gola niemieccy kibice musieli czekać do doliczonego czasu pierwszej połowy. Francuski sędzia Clement Turpin, po interwencji systemu VAR, wyrzucił z boiska Ryana Porteousa, który brutalnie sfaulował Guendogana. Podyktował też rzut karny, co bezlitośnie wykorzystał Havertz.

Gole rezerwowych po przerwie

Wydawało się, że po przerwie Niemcy jeszcze dobiją bezradnego w ofensywie rywala. Tak też się stało, choć bramki nie padły tak szybko jak w pierwszej połowie.

Czwartego i piątego gola zdobyli zresztą rezerwowi. W 68. minucie Niclas Fuellkrug popisał się bardzo ładnym uderzeniem, przy którym Gunn nie miał żadnych szans.

Bramkarz gości niewiele mógł też zrobić w doliczonym czasie drugiej połowy. W ostatniej akcji meczu wynik ustalił bowiem Emre Can, który skutecznie kopnął z dystansu.

W efekcie Niemcy pewnie wygrali 5:1 i w spokoju mogą przygotowywać się do kolejnych meczów. W grupie A, oprócz drużyn Niemiec i Szkocji, rywalizują też Węgry i Szwajcaria, które swój mecz rozegrają w sobotę.

<<< TERMINARZ EURO 2024 >>>

Niemcy - Szkocja 5:1

Bramki: 1:0 Florian Wirtz (10), 2:0 Jamal Musiala (19), 3:0 Kai Havertz (45+1 - karny), 4:0 - Niclas Fuellkrug (68.), 4:1 - Antonio Ruediger (87. - samobójcza), 5:1 - Emre Can (90.+3)

Żółta kartka - Niemcy: Robert Andrich, Jonathan Tah. Szkocja: Anthony Ralston. Czerwona kartka - Szkocja: Ryan Porteous (44-faul).

Sędzia: Clement Turpin (Francja). Widzów: 66 000.

Niemcy: Manuel Neuer – Joshua Kimmich, Antonio Ruediger, Jonathan Tah, Maximilian Mittelstaedt - Robert Andrich (46, Pascal Gross), Toni Kroos (80, Emre Can), İlkay Guendoğan - Jamal Musiala (74, Thomas Mueller), Kai Havertz (63, Niclas Fuellkrug), Florian Wirtz (63, Leroy Sane).

Szkocja: Angus Gunn – Jack Hendry, Ryan Porteous, Kieran Tierney (78, Scott McKenna) - Anthony Ralston, Scott McTominay, Callum McGregor (67, Billy Gilmour), Andy Robertson - John McGinn (67, Kenny McLean), Ryan Christie (82, Lawrence Shawkland) – Che Adams (46, Grant Hanley).

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

22:56

I koniec meczu! Pan Clement Turpin gwizdnął po raz ostatni!

W pełni zasłużone zwycięstwo Niemców, którzy rozbili Szkotów w meczu otwarcia 17. mistrzostw Europy.

My już dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na kolejne dni. Dobranoc!

22:54

Padła kolejna bramka dla Niemiec! Emre Can chyba ustala wynik!

Niemiecki rezerwowy pokonał Gunna precyzyjnym strzałem zza pola karnego.

22:53

Trzy minuty doliczone do 2. połowy.

Padnie jeszcze jakiś gol?

22:48

Szkoci mają bramkę honorową! Pierwszy strzał w 87. minucie i gol dla "Tartan Army"!

To zresztą gol samobójczy... Z lewej strony dośrodkował Robertson z rzutu wolnego.

Piłka trafiła na głowę McKenny, a następnie odbiła się od niemieckiego stopera.

Manuel Neuer nie zdążył z interwencją.

22:47

Sane szuka swojej bramki.

Teraz jednak kopnął wyraźnie niecelnie.

22:45

Gunn broni strzał Sane zza pola karnego.

Golkiper pewnie złapał piłkę.

22:43

Zmiana też w ekipie Szkocji.

Ryan Christie schodzi, a w jego miejsce Lawrence Shawkland.

22:42

Julian Nagelsmann przeprowadza jeszcze jedną zmianę. Toni Kroos żegnany przez niemieckim fanów owacjami.

Zmienia go Emre Can.

22:41

Mueller dogrywał głową w kierunku Kimmicha.

Robertson w ostatniej chwili wybił piłkę na rzut rożny, z którego nie wynikło zresztą nic konkretnego.

22:38

Jeszcze jedna zmiana w szkockiej drużynie.

Scott McKenna wszedł na boisko w miejsce Kierana Tierneya.

22:38

A jednak nie ma gola!

Fuellkrug był na spalonym. Wciąż mamy więc 4:0.

22:37

5:0! Szkocja na kolanach, a Mueller asystuje!

Po jego wrzutce do siatki trafił Fuellkrug.

22:35

Thomas Mueller melduje się na murawie.

Żywa legenda niemieckiej reprezentacji zmienia żegnanego owacją Jamala Musialę.

22:29

4:0 w 68. minucie! Co za gol Niclasa Fuellkruga!

Napastnik Borussii zebrał piłkę odbitą w polu karnym od obrońcy i kopnął nie do obrony!

22:28

Dwie zmiany u Szkotów.

Callum McGregor i John McGinn opuszczają boisko, na które wchodzą Billy Gilmour i Kenny McLean.

22:28

Kroos wykonywał rzut rożny, po którym piłka trafiła przed pole karne.

Tam mocno uderzył Maximilian Mittelstaedt, jednak piłka poszybowała wysoko nad bramką.

To już trzynasty dzisiaj strzał Niemców.

22:25

Sane zameldował się na boisku oddaniem celnego strzału.

Uderzył jednak bardzo lekko i Gunn złapał piłkę.

22:24

Jonathan Tah z żółtą kartką.

Stoper Bayeru ostro potraktował Christiego.

U Niemców tymczasem mamy dwie kolejne zmiany. Niclas Fuellkrug zastępuje Kaia Havertza, a Leroy Sane zmienia Floriana Wirtza.

Dwaj strzelcy goli poza boiskiem.

22:23

Gunn wychodzi z bramki i łapie piłkę.

Uprzedził Havertza.

22:20

Znowu groźnie w polu karnym Szkotów.

Uderzał Guendogan, który w ostatniej chwili został zablokowany.

22:19

Ależ szansę miał Wirtz!

Piłka trafiła do niego na piątym metrze. Piłkarz Bayeru Leverkusen uderzył z pierwszej piłki, jednak nad bramką.

Bardzo dobra wrzutka Kroosa, któremu w tej sytuacji należała się asysta.

22:19

Po rzucie rożnym piłka trafiła do Toniego Kroosa, który uderzył zza pola karnego.

Gwiazdor Realu Madryt został jednak zablokowany.

Kilkanaście sekund później próbował Joshua Kimmich, jednak też skończyło się na zablokowanym strzale.

22:17

Spokojniejszy fragment meczu.

Niemcy cały czas jednak utrzymują się przy piłce.

22:12

Ruediger groźnie uderzał z dystansu!

Gunn sparował jednak piłkę na rzut rożny.

22:09

Żółta kartka dla Anthony'ego Ralstona.

Szkocki defensor sfaulował Wirtza.

22:08

McTominay wrzucał z lewej strony, ale nic z tego nie wynikło.

Niemcy bez większego kłopotu wybili piłkę.

22:07

Faul Antonio Ruedigera na Ryanie Christie'm i rzut wolny dla Szkotów.

Jest okazja do dośrodkowania.

22:06

Zaczynamy drugą połowę! Jest zmiana w drużynie gospodarzy.

Pascal Gross wchodzi za Roberta Andricha. Czyżby to zapowiedź jeszcze bardziej ofensywnej gry linii pomocy?

Zmiana też u Szkotów. Doświadczony stoper Grant Hanley wchodzi za Adamsa. Trener Steve Clarke decyduje się na grę bez napastnika.

21:51

Koniec pierwszej połowy! Totalna dominacja Niemców i wysokie prowadzenie na półmetku spotkania.

Szkoci nie dość, że nie oddali strzału na niemiecką bramkę, to jeszcze drugą połowę będą musieli grac w osłabieniu.

My wracamy z relacją za kwadrans!

21:48

Kai Havertz podwyższa wynik! Pewny strzał i Gunn totalnie zmylony!

Niemiec kopnął technicznie w lewo, a Szkot rzucił się w drugi róg!

45 minut doliczonego czasu już minęło, a sędzia doliczył jeszcze trzy minuty.

21:47

Szkoci będą grać w dziesiątkę!

Ryan Porteous z czerwoną kartką za brutalny faul!

Ilkay Guendogan na szczęście będzie mógł kontynuować grę.

21:46

Sędzia Clement Turpin podbiega do monitora VAR.

Czy będzie rzut karny? Tak, sędzia wskazuje na 11. metr!

21:44

Czy Niemcom nie należał się rzut karny?

Gdy Guendgoan ruszył do dobitki, został ostro sfaulowany przez Porteousa.

Niemiecki kapitan leży na boisku, a sędziowie VAR sprawdzają potencjalną jedenastkę!

21:44

Powinno być 3:0!

Joshua Kimmich zacentrował na głowę Ilkaya Guendogana, ale Angus Gunn odbił piłkę.

21:42

Zbyt głębokie dośrodkowanie Ruedigera w kierunku Havertza.

Gunn spokojnie złapał piłkę.

21:38

Niemieccy defensorzy nie mają wiele do roboty.

Jeśli Szkoci czegoś próbują, to długich podań. Brakuje im jednak dokładności.

21:34

Piłka w siatce po strzale Havertza, ale gola nie ma.

Niemiec pomagał sobie ręką przy przyjęciu piłki.

21:33

Ostry faul Roberta Andricha na Scotcie McTominayu.

Żółta kartka dla niemieckiego pomocnika.

21:30

Nie ma gola! Havertz uderzył z rzutu wolnego, ale Gunn złapał piłkę.

Futbolówka chyba odbiła się jeszcze rykoszetem od jednego z graczy stojących w murze.

21:29

Zmiana decyzji!

Będzie "tylko" rzut wolny tuż przed polem karnym.

21:28

Sytuacja jeszcze sprawdzana w systemie VAR.

Sędziowie sprawdzają, czy faul miał miejsce w polu karnym.

21:26

Rzut karny dla Niemców! Musiala faulowany!

Sędzia odgwizdał przewinienie Ryana Christie'go.

21:21

2:0 DLA NIEMCÓW W 19. MINUCIE! Jamal Musiala trafia do siatki. Co za początek!

Kai Havertz wpadł w pole karne, odegrał do Jamala Musiali, który ograł Calluma McGregora i uderzył nie do obrony, pod poprzeczkę!

Trzeba też wyróżnić Guendogana, który popisał się kapitalnym podaniem do Havertza.

21:21

Długie zagranie do Wirtza, ale tym razem bramkarz Szkotów nie zawiódł.

Gunn wyszedł z bramki i wykopał daleko piłkę.

21:19

Tempo meczu nieco spadło.

Niemcy kontrolują sytuację, z kolei Szkoci wciąż są bezzębni w ataku.

21:16

Niemcy zdobyli gola, ale wciąż atakują.

Szkoci sprawiają wrażenie zdezorientowanych.

21:12

GOOOOOOOOOL! Florian Wirtz w 10. minucie trafia do siatki!

Piękna akcja Niemców. Zaczęło się od doskonałego przerzutu od Toniego Kroosa do Joshuy Kimmicha na prawą stronę.

Piłkarz Bayernu zagrał przed pole karne do Wirtza, a ten płaskim strzałem pokonał Gunna.

Bramkarz Szkotów próbował jeszcze sparować piłkę, ale zrobił to na tyle nieszczęśliwie, że ta odbiła się od słupka i wpadła do siatki.

21:11

Za mocne i zbyt głębokie dośrodkowanie Maximiliana Mittelstaedta z lewej strony.

Andy Robertson główkował i wybił piłkę na aut.

21:09

Teraz szarżował Ilkay Guendogan.

Kapitanowi niemieckiej kadry odskoczyła jednak piłka.

21:06

Kolejna dobra interwencja szkockiego defensora.

Tym razem Kieran Tierney wygrał pojedynek z Musialą.

Podopieczni Steve'a Clarke'a jak dotąd tylko się bronią.

21:04

Kolejny atak Niemców.

Jamal Musiala dryblował, ale Ryan Porteous odebrał mu piłkę po profesorsku.

21:04

Ależ rozpoczęcie!

Kapitalna długa piłka od Antonio Ruedigera do Floriana Wirtza, który jednak przegrał pojedynek sam na sam z Angusem Gunnem.

Sędzia liniowy pokazał zresztą spalonego.

21:02

Niemcy rozpoczęli!

Zaczynamy Euro 2024!

21:00

Kapitanowie obu drużyn: Ilkay Guendogan i Andy Robertson już po tradycyjnym przywitaniu z sędziami.

Za chwilę zaczynamy!

20:59

Hymn gospodarzy także za nami, więc za chwilę zaczynamy wielkie piłkarskie święto!

Oby na boisku było dziś równie gorąco, jak na trybunach.

20:55

Piłkarze wyszli już na murawę Allianz Areny!

Za chwilę hymny narodowe. Najpierw "Kwiat Szkocji".

20:55

Przed meczem jeszcze hołd dla legendarnego Franza Beckenbauera, który zmarł w styczniu.

Żona "Kaisera" pojawiła się na murawie stadionu z pucharem, który wywalczy przyszły mistrz Europy.

Na telebimie wyświetliło się zdjęcie Beckanbauera, a wdowie po słynnym piłkarzu towarzyszyli byli kapitanowie niemieckiej kadry: Bernhard Dietz i Juergen Klinsmann.

Kibice, zarówno niemieccy jak i szkoccy, nie szczędzili całej trójce oklasków.

20:51

Ceremonia za nami. 269 tancerzy zakończyło swój występ.

Piłkarze są już natomiast w tunelu Allianz Areny!

20:45

Zaczynamy ceremonię otwarcia!

Na środku monachijskiej Allianz Areny królują teraz tancerze. Piłkarze rozpoczną swoje show za kwadrans.

20:40

Już za kilka minut ceremonia otwarcia. Przypominamy, że transmisja zarówno ceremonii, jak i meczu będzie dostępna w Radiowej Jedynce.

Komentują Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski. Zapraszamy! Za pięć minut początek studia.

20:36

Zapraszamy do głosowania w naszej sondzie. Która drużyna pierwsza trafi do siatki?

20:31

Choć na trybunach przewagę będą mieli gospodarze, nie sposób nie wspomnieć o istnej "inwazji" szkockich fanów na Monachium.

Według niektórych szacunków, do Niemiec przyjechało nawet 200 tysięcy szkockich kibiców!

20:27

Tak natomiast wygląda wyjściowe ustawienie Szkotów.

20:21

Tak wygląda taktyczne ustawienie Niemców.

20:17

Znamy już składy wyjściowe na mecz otwarcia!

Niemcy: Manuel Neuer – Joshua Kimmich, Antonio Ruediger, Jonathan Tah, Maximilian Mittelstaedt - Robert Andrich, Toni Kroos, İlkay Guendoğan - Jamal Musiala, Kai Havertz, Florian Wirtz.

Szkocja: Angus Gunn – Jack Hendry, Ryan Porteous, Kieran Tierney - Anthony Ralston, Scott McTominay, Callum McGregor, Andy Robertson - John McGinn, Ryan Christie – Che Adams.

20:14

Gospodarze Euro 2024 są faworytami meczu otwarcia, w którym podejmują Szkotów. Zespół z Wysp Brytyjskich marzy o... pierwszym wyjściu z grupy na wielkim turnieju. Reprezentacja Szkocji dziewięciokrotnie grała na mistrzostwach świata, a trzy razy na mistrzostwach Europy, jednak zawsze kończyła swój udział już na fazie grupowej.

Tym razem ma być inaczej. Podopieczni Steve'a Clarke'a pokazali swoją siłę w eliminacjach, gdy potrafili wygrać u siebie z Hiszpanami, a w końcowej tabeli wyprzedzili Norwegię, z Erlingiem Haalandem i Martinem Odegaardem w składzie.

Szkoci aż takich gwiazd może nie mają, ale Andy Robertson, Scott McTominay czy John McGinn to piłkarze, którzy wypracowali sobie znakomitą markę w Premier League.

20:13

Mecz Niemcy - Szkocja na Allianz Arenie w Monachium rozpoczyna tegoroczne piłkarskie mistrzostwa Europy. Gospodarze turnieju liczą na to, że przed własną publicznością zdołają sięgnąć po czwarty tytuł najlepszej drużyny na Starym Kontynencie.

Za naszymi zachodnimi sąsiadami jednak kilka chudych lat. Na dwóch ostatnich mundialach Niemcy nie wyszli z grupy, a na poprzednich mistrzostwach Europy odpadli już w 1/8 finału.

We wrześniu ubiegłego roku po serii słabych wyników zwolniony został selekcjoner Hansi Flick. Jego następca Julian Nagelsmann ma do dyspozycji kilku piłkarzy klasy światowej i ciekawą mieszankę rutyny z młodością.

Doświadczeni Manuel Neuer, Toni Kroos czy Thomas Mueller będą dla drużyny tak samo ważni, jak niezwykle utalentowani Florian Wirtz i Jamal Musiala.

20:11

Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z meczu otwarcia Niemcy - Szkocja, który zainauguruje Euro 2024!

Pierwszy gwizdek francuskiego sędziego Clementa Turpina w Monachium już o godzinie 21!

Po raz piąty z reprezentacją Polski, po raz drugi w Niemczech i po raz trzeci z udziałem 24 drużyn - w piątek rozpoczynają się 17. w historii piłkarskie mistrzostwa Europy. Do wyłonienia najlepszego zespołu potrzebnych będzie 51 meczów. Turniej potrwa do 14 lipca.

Niemcy - Szkocja będzie pierwszym spotkaniem ruszającego w piątkowy wieczór Euro 2024. Kilkanaście godzin przed tym spotkaniem z Monachium przywitali się kibice gości, którzy szturmem zdobyli miasto.