Euro 2024

Euro 2024. Holandia remisuje z Francją. Polska straciła szanse na awans do 1/8 finału

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 22:30
Reprezentacja Holandii zremisowała z Francją 0:0 w piątkowym hicie grupy D Euro 2024. Ten wynik oznacza, że reprezentacja Polski straciła szanse na awans do 1/8 finału turnieju.
Mecz Holandia - Francja
Mecz Holandia - FrancjaFoto: PAP/EPA/ANNA SZILAGYI

Oba zespoły przystąpiły do hitowego pojedynku po zwycięstwach w pierwszej kolejce – Francuzi 1:0 z Austrią, zaś Holendrzy 2:1 pokonali Polskę.

Spotkanie od pierwszej minuty było toczone w znakomitym tempie. Już w 2. minucie francuskim stoperom urwał się Frimpong, ale jego płaski strzał końcami palców odbił Maignan. „Trójkolorowi” odpowiedzieli groźnym uderzeniem Griezmanna z dystansu.

Francuzi mieli świetną szansę w 15. minucie, ale Rabiot zamiast strzelać, w sytuacji 2 na 1 odgrywał do Griezmanna. Podał jednak za plecy i gwiazdor Atletico Madryt minął się z piłką. Po chwili na bramkę Francji uderzał Gakpo, jednak Maignan był na posterunku.

Po intensywnym pierwszym kwadransie obie ekipy mocno spuściły z tonu. Gra przeniosła się do środka pola, gdzie przy piłce częściej byli „Trójkolorowi”, ale Holendrzy bronili bardzo szczelnie. Po pierwszej połowie było 0:0.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie – atakowali Francuzi, a Holendrzy cierpliwie czekali na swoją szansę. Miarą bezradności i frustracji „Trójkolorowych” były strzały z dystansu Kante i Tchouameniego, mijające cel o wiele metrów. Znacznie pomylił się także Thuram w 60. minucie.

Kilka minut później po raz kolejny skiksował Griezmann, który otrzymał kapitalne podanie od Kante, ale stracił równowagę i z 5. metra ledwie trafił w piłkę. W 71. minucie mimo przewagi rywali to Holendrzy strzelili gola – do siatki trafił Xavi Simons, ale jego gol nie został uznany. Była to słuszna decyzja sędziego - stojący na spalonym Dumfries uniemożliwił interwencję Maignanowi. Ostatecznie wynik nie uległ zmianie.

Remis oznacza, że Polska, jako pierwszy uczestnik turnieju, pożegnała się z Euro 2024. Biało-Czerwoni utracili mityczne „matematyczne szanse” na awans do 1/8 finału i ich ostatni mecz z Francją będzie doskonale znanym polskim kibicom „spotkaniem o honor”.

01:15 Nowaczyk Hol Fra O szczegółach tego meczu - Grzegorz Nowaczyk (IAR)

Grupa D: Holandia - Francja 0:0 (0:0)

Żółta kartka - Holandia: Jerdy Schouten.

Sędzia: Anthony Taylor (Anglia). Widzów: 38 531.

Holandia: Bart Verbruggen - Denzel Dumfries, Stefan de Vrij, Virgil van Dijk, Nathan Ake - Jerdy Schouten (73. Joey Veerman), Tijjani Reijnders, Xavi Simons (73. Georginio Wijnaldum) - Cody Gakpo, Jeremy Frimpong (73. Lutsharel Geertruida), Memphis Depay (79. Wout Weghorst).

Francja: Mike Maignan - Jules Kounde, William Saliba, Dayot Upamecano, Theo Hernandez - N'Golo Kante, Aurelien Tchouameni, Adrien Rabiot - Ousmane Dembele (75. Kingsley Coman), Antoine Griezmann, Marcus Thuram (75. Olivier Giroud).

Tak relacjonowaliśmy 8. dzień Euro 2024:

22:56

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji!

22:56

Koniec! Holandia remisuje 0:0 z Francją, a Polska żegna się z Euro 2024.

22:35

Jeśli wynik się utrzyma, Polska jako pierwsza straci matematyczne szanse na grę w 1/8 finału Euro.

22:31

Słuszna decyzja sędziego - stojący na spalonym Dumfries uniemożliwił interwencję Maignanowi.

22:29

Gooool! Xavi Simons zaskakuje Francuzów! Ale sędzia podnosi chorągiewkę, bramka nie zostaje uznana!

22:26

Francuzi marnują kolejną szansę!

Świetne podanie Kante i kolejny kiks Griezmanna.

22:24

Kylian Mbappe wciąż na ławce rezerwowych.

22:11

Holendrzy i Francuzi znowu na murawie. Kto będzie liderem "polskiej" grupy po 2. kolejce?

21:49

0:0 do przerwy w meczu Holandia - Francja.

21:19

Tak wyglądała okazja "Trójkolorowych":

21:17

Ależ szansa Francuzów!

Rabiot i Griezmann stanęli we dwóch naprzeciw Verbruggena, ale kompletnie się pogubili.

20:52

"Trójkolorowi" zagrają bez swojej gwiazdy. W ostatnich dniach Mbappe, który ma złamany nos, trenował w charakterystycznej masce, pomalowanej w narodowe barwy, i do samego końca nie było wiadomo, czy będzie mógł wystąpić przeciwko Holandii. Teraz okazało się jednak, że rozpocznie ten mecz na ławce rezerwowych. W ataku od pierwszej minuty zagrają Antoine Griezmann, Marcus Thuram i Ousmane Dembele.

20:44

A tak zagrają Francuzi:

20:44

Oto skład reprezentacji Holandii:

20:13

Ozdobą piątkowej serii gier będzie mecz Holandii z Francją. "Oranje" zagrają z "Trójkolorowymi" o prymat w "polskiej" grupie D.

20:00

Koniec! Polacy przegrywają z Austrią 1:3.

19:43

Polacy przegrywają już 1:3. Z rzutu karnego trafił Arnautović.

19:28

Austria znowu prowadzi z Polską. Biało-Czerwoni przegrywają 1:2 po golu Baumgartnera z 66. minuty.

19:02

Tak padł gol na 1:1 autorstwa Krzysztofa Piątka:

18:54

Do przerwy Polacy remisują 1:1 z Austrią.

18:34

Gooool! Polska wyrównuje stan rywalizacji z Austrią! Na 1:1 w 30. minucie trafił Krzysztof Piątek.

18:15

Polacy przegrywają 0:1 z Austrią. Wynik w 9. minucie otworzył Trauner.

18:05

Rozpoczął się mecz Polska - Austria.

17:38

Michał Probierz zaskoczył, dokonując czterech zmian w porównaniu do meczu z Holandią. W obronie Dawidowicz zastąpi Salamona, w środku pola Piotrowski Romanczuka, a Slisz Szymańskiego, natomiast w ofensywie zamiast Urbańskiego zobaczymy Piątka.

17:34

Z kolei selekcjoner Austrii Ralf Rangnick desygnował do gry następującą "jedenastkę":

17:28

O godzinie 18 rozpocznie się mecz Polska - Austria. Znamy skład Biało-Czerwonych:

17:16

Autor pierwszego gola dla Ukrainy Mykoła Szaparenko został wybrany najlepszym zawodnikiem meczu.

16:55

Ukraina pokonała Słowację 2:1 i zrównała się punktami ze swoimi dzisiejszymi rywalami!

Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu w grupie E prowadzi Rumunia.

16:54

Znamy skład reprezentacji Polski na mecz z Austrią!

16:44

To już pewne, Robert Lewandowski rozpocznie mecz z Austrią na ławce rezerwowych!

16:39

2:1 dla Ukrainy w meczu ze Słowacją! Ależ spryt Jaremczuka!

Świetna asysta Szaparenki, jeszcze lepsze przyjęcie i strzał Jaremczuka. Ukraińcy odwrócili losy meczu!

16:28

Do meczu Polska - Austria pozostało półtorej godziny. Biało-Czerwoni są już na stadionie w Berlinie!

16:12

Ukraina wyrównuje! Do siatki w 54. minucie trafia Szaparenko! Asystował mu Zinczenko - kapitalna kontra!

16:08

Rozpoczęła się druga połowa meczu Słowacja - Ukraina.

16:03

Robert Lewandowski nie zagra z Austrią od początku meczu?! Tak twierdzi Łukasz Gikiewicz.

15:50

1:0 do przerwy w meczu Słowacja - Ukraina.

W tej sytuacji Słowacy awansują do 1/8 finału Euro 2024, zaś Ukraińcy praktycznie stracą szanse na dalszą grę.

15:40

Tymczasem w Berlinie polscy kibice rozpoczęli już "rozgrzewkę" przed meczem.

15:37

Gorąco pod bramką Słowaków! Tymczyk trafia w słupek!

15:30

Tak Słowacy otworzyli wynik meczu:

15:19

Gooool! Ivan Schranz daje prowadzenie Słowacji w 17. minucie meczu z Ukrainą!

14:54

Za chwilę w Duesseldorfie początek meczu Słowacja - Ukraina.

Czy Słowacy pójdą za ciosem po pokonaniu Belgii? A może Ukraińcy podniosą się po klęsce w starciu z Rumunami?

14:45

Berlin staje się dziś "polskim" miastem.

14:40

W piłkarskich mistrzostwach Europy w Niemczech już sześć bramek strzelono w doliczonym czasie gry. Wiele z nich miało decydujący wpływ na ostateczny wynik meczu oraz układu tabeli w poszczególnych grupach turnieju.

Liczba dotychczas zdobytych bramek w doliczonym czasie gry w tegorocznym Euro wyróżnia się na tle poprzednich imprez. Jest to już o jedną więcej niż w poprzednich mistrzostwach, trzy mniej niż w Euro 2016, ale dwukrotnie więcej niż w ME 2012.

Wszystkie sześć goli strzelili zmiennicy. Już w pierwszym meczu trafienie Emre Cana w 93. minucie dało reprezentacji Niemiec wygraną 5:1 w meczu ze Szkocją.

W spotkaniu Węgrów ze Szwajcarami Breel Embolo podwyższył prowadzenie Helwetów na 3:1 w 93. minucie.

Zmiennik albańskiego zespołu Klaus Gjasula zaliczył trafienie na wagę remisu w 95. min przeciwko reprezentacji Chorwacji. - To był szalony mecz - przyznał Sylvinho, selekcjoner reprezentacji Albanii.

Kerem Akturkoglu podwyższył prowadzenie Turcji z Gruzją na 3:1 w ostatniej minucie doliczonego czasu gry, strzelając do pustej bramki w kontrze po rzucie rożnym.

W meczu Portugalii z Czechami Francisco Conceicao strzelił bramkę w 92. min. dającą drużynie z Półwyspu Iberyjskiego trzy punkty. - On wie, jak odnaleźć się w polu karnym i to udowodnił - powiedział selekcjoner Portugalczyków Roberto Martinez.

W czwartkowym meczu Słowenii z Serbią bramkę na wagę remisu zdobył w 95. minucie Luka Jović. - Serbowie się nie poddają - zaznaczył ich szkoleniowiec Dragan Stojković.

14:33

Piłkarz reprezentacji Albanii Mirlind Daku przeprosił za swoje zachowanie po meczu mistrzostw Europy z Chorwacją, gdy za pomocą megafonu skandował z kibicami obraźliwe hasła pod adresem Macedonii Północnej.

Urodzony w Kosowie, ale od 2023 roku reprezentujący Albanię, Daku został uchwycony przez kamerę, jak po remisie z Chorwacją 2:2 w Hamburgu zagrzewał kibiców do wznoszenia obraźliwych okrzyków. Federacja Macedonii Północnej, której piłkarze nie uczestniczą w Euro, zażądała przeprosin za jego "skandaliczne i nacjonalistyczne pieśni", a UEFA wszczęła dochodzenie w tej prawie.

14:08

Mecz Polska - Austria będzie transmitowany na antenie Radiowej Jedynki.

Komentować będą Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

14:00

Takich informacji wolelibyśmy nie podawać.

Legendarny włoski piłkarz, 57-letni Roberto Baggio został okradziony w czwartek wieczorem, gdy wraz z rodziną oglądał w swoim domu mecz Włoch z Hiszpanią w mistrzostwach Europy - podają media w Italii.

Przestępcy zranili zdobywcę "Złotej Piłki" w czoło.

13:41

W takich koszulkach zagra dziś reprezentacja Polski.

13:26

Zbigniew Boniek jest przekonany, że Polska ma lepszych piłkarzy niż Austria.

13:23

Bardzo możliwe, że mecz Polski z Austrią będzie toczył się w fatalnych warunkach atmosferycznych.

Według dwóch różnych modeli meteorologicznych wyż Aviv ma spotkać się w Berlinie z niżem Xandria dokładnie wtedy, gdy na boisku będą piłkarze Polski i Austrii.

Mecz o godzinie 18.00, a najbardziej prawdopodobną na teraz godziną ściany deszczu i piorunów jest 19.00. To zła informacja dla piłkarzy, ale jeszcze gorsza dla kibiców, szczególnie tych, którzy jadą lub dopiero ruszą do stolicy Niemiec bez biletów na Stadion Olimpijski.

Berlińskie strefy kibica, w których ma zagościć atmosfera piłkarskiego święta, mogą zostać dziś zamknięte. Takie sytuacje podczas tego Euro w innych miastach już się zdarzały.

13:08

Dzisiejszy mecz Polski z Austrią odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

To obiekt z historią. To na nim w 2006 roku rozegrano finał mistrzostw świata, w którym Zinedine Zidane "wsławił" się uderzeniem Marco Materazziego.

13:00

W reprezentacji Polski bojowe nastroje przed meczem z Austrią.

- Atmosfera jest dokładnie taka sama jak przed meczem z Holandią. Wtedy podchodziliśmy z nastawieniem, żeby wygrać i myślę, że to było widać na boisku - powiedział Wojciech Szczęsny w rozmowie z Filipem Jastrzębskim z Radiowej Jedynki.

12:56

W piątek grają jednak nie tylko Polacy i Austriacy. Co jeszcze nas czeka?

Plan meczów Euro 2024 w piątek:

15.00 - Słowacja - Ukraina (grupa E)

18.00 - Polska - Austria (grupa D)

21.00 - Holandia - Francja (grupa D)

12:54

Selekcjoner Michał Probierz zapewnił w rozmowie z Tomaszem Kowalczykiem z Radiowej Jedynki, że ciężar meczu z Austrią go nie przygniata.

Przypomnijmy, zarówno Polacy, jak i Austriacy przegrali swoje pierwsze mecze w grupie D. Biało-Czerwoni ulegli Holendrom 1:2, a Austria okazała się słabsza od Francji (0:1).

Zwycięzca piątkowego meczu zwiększy swoje szanse na 1/8 finału. Przegrany może zostać wyeliminowany z turnieju już dziś.

12:51

Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo z ósmego dnia piłkarskiego Euro 2024!

Piątek jest dniem, na który szczególnie czekają kibice reprezentacji Polski. Już o godzinie 18 w Berlinie rozpocznie się mecz Polska - Austria!