Euro 2024

Euro 2024. Niemcy - Dania. Gospodarze grają dalej! Druga połowa rozstrzygnęła mecz

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2024 23:22
Reprezentacja Niemiec została drugim ćwierćfinalistą Euro 2024. Gospodarze turnieju finałowego pokonali w Dortmundzie Danię 2:0. Mecz w pierwszej połowie został przerwany ze względu na przechodzącą burzę.
Niemcy cieszą się po golu Kaia Havertza (w środku)
Niemcy cieszą się po golu Kaia Havertza (w środku)Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF
  • Mecze 1/8 finału Euro 2024 zaplanowano na cztery dni: od soboty do wtorku
  • Spotkanie Niemiec z Danią przyniosło niemało emocji, ale ostatecznie lepsi okazali się faworyci

Sobotnie mecze Euro 2024:

godz. 18Szwajcaria - Włochy (Berlin) 2:0

godz. 21 - Niemcy - Dania (Dortmund) 2:0

Drugi z sobotnich meczów 1/8 finału Euro 2024 był bardzo emocjonujący. Nie zabrakło nieuznanych goli, sędziowskich kontrowersji, a nawet przerwania meczu przez sędziego.

Nieuznany gol i burza nad stadionem

Zaczęło się od dominacji gospodarzy. Już w czwartej minucie po wrzutce Toniego Kroosa z rzutu rożnego do siatki trafił Nico Schlotterbeck. Angielski sędzia Michael Oliver szybko jednak zakończył radość stopera Borussii Dortmund z bramki zdobytej na stadionie tego klubu. Arbiter nie uznał gola, gdyż ocenił, że Joshua Kimmich sfaulował w tej akcji rywala.

Podopieczni Juliana Nagelsmanna nie zrażali się tym i nadal przeważali. Kasper Schmeichel musiał bronić strzały Kimmicha, Schlotterbecka czy Kaia Havertza. Duńczycy tak dobrych okazji sobie nie tworzyli.

W 36. minucie spotkania arbiter przerwał grę i zaprosił piłkarzy do szatni. Powodem była szalejąca nad stadionem burza. Przerwa w grze trwała około 20 minut. Choć po powrocie na boisko, Schmeichel musiał się wykazać po strzale głową Havertza, do końca pierwszej połowy inicjatywę nieoczekiwanie przejęli Skandynawowie.

Dwa razy blisko szczęścia był Rasmus Hojlund. Napastnik Manchesteru United za pierwszym razem nie wykorzystał błędu Schlotterbecka przy wyprowadzaniu piłki, uderzając tylko w boczną siatkę. Kilka minut później przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem Manuelem Neuerem.

Niemcy przeważyli szalę po przerwie

Sporo działo się także w drugiej połowie. Wydawało się, że w 47. minucie swojego pierwszego gola w reprezentacji zdobył Joachim Andersen. Duński stoper trafił do siatki po sporym zamieszaniu pod bramką gospodarzy. Radość jego ekipy została jednak przerwana przez sędziego. Analiza VAR wykazała pozycję spaloną Thomasa Delaneya, który uczestniczył w tej akcji.

Kilka chwil później Oliver podyktował rzut karny dla Niemiec! Sędzia podbiegł do monitora i ocenił, iż Andersen, który dopiero co mógł zostać bohaterem, zagrał piłkę ręką po dośrodkowaniu Davida Rauma. Do piłki ustawionej na 11. metrze podszedł Havertz i uderzył nie do obrony.

Podopieczni Kaspera Hjulmanda nie potrafili odpowiedzieć na straconego gola. Co więcej, Havertz powinien zdobyć drugiego gola, ale fatalnie spudłował w sytuacji sam na sam ze Schmeichelem. Jedyna groźna akcja gości w tym fragmencie gry to strzał Hojlunda wprost w Neuera.

W 68. minucie było właściwie po meczu. Kapitalną długą piłkę do Jamala Musiali zagrał Schlotterbeck. Piłkarz Bayernu Monachium zachował się znakomicie i, w odróżnieniu od Havertza, nie miał problemu z pokonaniem duńskiego bramkarza.

Niemcy dominowali już do końca spotkania. W doliczonym czasie piłkę w siatce umieścił Florian Wirtz, ale gol znowu nie został uznany. Powodem była pozycja spalona.

Gospodarze turnieju wygrali zasłużenie i już czekają na wyłonienie ćwierćfinałowego rywala, którym będą Hiszpanie lub Gruzini.. Duńczycy mogą z kolei żałować nieuznania gola Andersena.

1/8 finału: Niemcy - Dania 2:0 (0:0).

Bramki: 1:0 Kai Havertz (53-karny), 2:0 Jamal Musiala (68).

Żółta kartka - Dania: Alexander Bah, Joakim Maehle, Joachim Andersen.

Sędzia: Michael Oliver (Anglia). Widzów: 61 612.

Niemcy: Manuel Neuer - Joshua Kimmich, Antonio Ruediger, Nico Schlotterbeck, David Raum (80. Benjamin Henrichs) - Leroy Sane (88. Waldemar Anton), Robert Andrich (64. Emre Can), Ilkay Guendogan (64. Niclas Fuellkrug), Toni Kroos, Jamal Musiala (80. Florian Wirtz) - Kai Havertz.

Dania: Kasper Schmeichel - Joachim Andersen, Jannik Vestergaard, Andreas Christensen (81. Jacob Bruun Larsen) - Alexander Bah (81. Victor Kristiansen), Thomas Delaney (69. Christian Norgaard), Pierre-Emile Hojbjerg, Joakim Maehle - Andreas Skov Olsen (69. Yusuf Poulsen), Rasmus Hojlund (81. Jonas Wind), Christian Eriksen.

Tak relacjonowaliśmy sobotnie mecze na Euro 2024:

23:19

Sędzia Michael Oliver kończy mecz! Niemcy w ćwierćfinale Euro 2024!

Zasłużona wygrana, choć Duńczycy też mieli swoje szanse.

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na jutrzejsze mecze! Dobranoc!

23:17

Teraz nie było spalonego, ale gola też nie ma!

Schmeichel obronił strzał Havertza.

23:14

Wirtz trafia do siatki, ale kolejny gol zostaje nieuznany!

Fuellkrug zgrał piłkę do Wirtza, który był jednak na spalonym.

Ma czego żałować, bo efektownie oszukał Schmeichela.

Sędzia doliczył pięć minut do 2. połowy.

23:13

Jeszcze strzelał Wirtz.

Jego uderzenie w sam środek bramki obronił jednak Schmeichel.

23:10

Leroy Sane opuścił boisko.

W jego miejsce wszedł stoper Waldemar Anton. Niemcy stawiają na defensywę w ostatnich miesiącach.

23:05

Fuellkrug nie trafia w sytuacji sam na sam!

Schmeichel odbił piłkę nogą, ale po chwili okazało się, iż niemiecki napastnik był na spalonym.

23:05

Sporo zmian w obu drużynach.

U Niemców schodzą Raum i Musiala, a wchodzą Benjamin Hendrichs i Florian Wirtz.

Trzy zmiany u Duńczyków. Jonas Wind, Jacob Bruun Larsen i Mikkel Damsgaard wchodzą na murawę. Hojlund, Christensen i Bah zeszli z boiska.

23:01

Mniej ciekawy fragment gry.

Duńczycy próbują coś skonstruować, jednak niespecjalnie im to wychodzi.

22:53

Trener Kasper Hjulmand próbuje zmian.

Youssouf Poulsen i Christian Norgaard zastępują Andreasa Skov Olsena i Thomasa Delaneya.

22:51

Jamal Musiala podwyższa wynik w 68. minucie meczu!

Kapitalna prostopadła piłka od Schlotterbecka i Musiala zachował się jak rutyniarz. Pokonał Schmeichela w sytuacji sam na sam.

Dania w bardzo trudnej sytuacji!

22:49

Dania przypomina o sobie!

Prostopadłe podanie Pierre'a-Emile'a Hojbjerga do Hojlunda, ale ten uderzył wprost w Neuera.

22:47

Podwójna zmiana u gospodarzy.

Schodzi kapitan Ilkay Guendogan oraz Robert Andrich. Wchodzą Emre Can i superpstrzelec Niclas Fuellkrug.

22:46

Havertz przeprowadził świetną akcję i odegrał do Leroya Sane, który jednak nie trafił w bramkę.

Okazało się jednak, że i tak Sane był na spalonym.

22:41

Havertz powinien mieć dublet!

Kapitalna akcja Niemca, który urwał się z piłką obrońcom rywali, ale w sytuacji sam na sam ze Schmeichelem uderzył obok słupka.

22:40

Zderzenie głowami Alexandra Baha z Robertem Andrichem.

Niemiecki pomocnik ucierpiał znacznie bardziej. Długo leżał na murawie i potrzebował pomocy medyków.

Bah został natomiast ukarany żółtą kartką.

22:36

1:0 dla Niemiec! Havertz trafia z 11. metrów!

Schmeichel wyczuł jego intencje, ale nie dał rady podbić piłki!

22:35

Rzut karny!

Andersen zagrał ręką po dośrodkowaniu Rauma. Niedoszły strzelec bramki dla Danii teraz jest antybohaterem.

22:34

Michael Oliver biegnie do monitora VAR.

Sprawdza czy nie będzie rzutu karnego dla Niemców!

22:32

Jednak nie ma gola! Sędzia Michael Oliver poczekał na decyzję VAR.

Wciąż bez bramek w Dortmundzie.

Okazało się, że Delaney był na spalonym, a duński pomocnik brał udział w akcji.

22:31

GOOOOOOOOOOL DLA DANII!

Joachim Andersen trafia do siatki w 47. minucie. Wielkie zamieszanie w polu karnym Niemiec.

Ale czy nie było spalonego?

22:28

A jednak gramy!

Oby już bez żadnych problemów. W obu drużynach bez zmian w porównaniu z 1. połową.

22:27

Sędzia poprosił jeszcze do siebie kapitanów obu ekip.

Teraz wszyscy patrzą w niebo. Czyżbyśmy nie zaczęli gry?

22:26

Zaczynamy drugą część gry.

Liczymy, że zobaczymy w niej jakieś gole.

22:11

Koniec pierwszej połowy! W Dortmundzie bez bramek.

Dobrych okazji jednak nie brakowało. To dużo ciekawszy mecz niż wcześniejszy Szwajcaria - Włochy.

22:10

Ależ była szansa na gola dla gości!

Eriksen podał do Thomasa Delaneya, ale ten nieco nie w tempo odegrał do Hojlunda, który przegrał pojedynek z Manuelem Neuerem w sytuacji sam na sam.

Sędzia doliczył minutę do pierwszej połowy.

22:07

Duńczycy umieją się odgryźć.

Błąd Schlotterbecka przy wyprowadzaniu piłki. Futbolówkę zabrał Rasmus Hojlund, jednak napastnik Manchesteru United trafił tylko w boczną siatkę.

22:02

Dwie świetne szanse dla Niemców!

Najpierw Schmeichel obronił strzał Havertza po wrzutce Rauma, a potem niecelne uderzenie głową lewego obrońcy gospodarzy.

21:59

Gramy!

Na meczowym zegarze jest 36. minuta.

21:57

Piłkarze wrócili na murawę.

Za chwilę wznawiamy mecz! Jeszcze trwa rozgrzewka.

Mecz w Dortmundzie przerwany.

Nad stadionem przechodzi burza, więc gra jest w tej chwili niemożliwa.

21:31

Teraz Duńczycy mieli rzut wolny z bardzo dobrej pozycji.

Eriksen kopnął jednak w niemiecki mur.

21:24

Kolejna szansa gości.

Joakim Maehle uderzył mocno, ale obok bramki.

21:21

Wreszcie jakaś groźna sytuacja Duńczyków.

Długie podanie do Christiana Eriksena, ale jego strzał zablokował Antonio Ruediger.

21:13

Kolejne uderzenie na duńską bramkę.

Jamal Musiala kopnął jednak niecelnie.

21:11

Za lekki strzał Roberta Andricha po rzucie rożnym.

W sam środek bramki.

21:10

Znowu Schmeichel!

Kapitan Duńczyków broni strzał Kaia Havertza.

21:07

Jeszcze jeden korner.

Schmeichel interweniował po strzale Schlotterbecka.

21:06

Niemiecka ofensywa w natarciu!

Mocny strzał Kimmicha i Kasper Schmeichel paruje piłkę na rzut rożny.

21:06

Powtórki telewizyjne nie pokazują wprost, jakie przepisy złamał Schlotterbeck.

Wydaje się, że wcześniej Joshua Kimmich faulował jednego z rywali.

21:04

A jednak nie ma gola!

Schlotterbeck faulował!

21:04

GOOOOOOOOL DLA NIEMIEC W 4. MINUCIE MECZU!

Toni Kroos dośrodkował z rzutu rożnego, a Nico Schlotterbeck trafił do siatki!

21:03

Ładna szarża Davida Rauma.

Joachim Andersen musiał wybić piłkę na rzut rożny.

20:53

Obie drużyny wychodzą na murawę stadionu w Dortmundzie.

Mecz poprowadzi Anglik Michael Oliver.

20:44

Duńczycy przed meczem z Niemcami trenowali wykonywanie rzutów karnych.

Czyżby nastawiali się na rozstrzygnięcie właśnie w tym elemencie gry?

20:37

Trener Niemców Julian Nagelsmann dokonał kilku zmian w porównaniu z fazą grupową.

Szansę gry od pierwszych minut dostaną Nico Schloterbeck, David Raum czy Leroy Sane.

Szkoleniowiec Duńczyków Kasper Hjulmand stawia na sprawdzone nazwiska. Nie zagra jego syn - Morten, który pauzuje za żółte kartki.

Andreas Skov Olsen zastąpi natomiast Jonasa Winda.

20:36

Znamy składy wyjściowe na mecz Niemcy - Dania.

Niemcy: Manuel Neuer – Joshua Kimmich, Antonio Rudiger, Nico Schlotterbeck, David Raum – Robert Andrich, Toni Kroos – Leroy Sane, Ilkay Gundogan, Jamal Musiala – Kai Havertz.

Dania: Kasper Schmeichel – Joachim Andersen, Jannik Vestergaard, Andreas Christensen – Alexander Bah, Thomas Delaney, Pierre-Emile Hojbjerg, Joakim Maehle – Andreas Skov Olsen, Christian Eriksen – Rasmus Hojlund.

20:03

Wracając jeszcze na chwilę do meczu Szwajcarii z Włochami.

Helweci pokonali wielkiego rywala po raz pierwszy od 1993 roku! Wielkie osiągnięcie podopiecznych Murata Yakina.

20:00

A my czekamy już na kolejny mecz 1/8 finału.

Za godzinę rozpocznie się spotkanie Niemiec z Danią. Mecz zostanie rozegrany w Dortmundzie.

19:53

KONIEC MECZU! Szwajcaria pierwszym ćwierćfinalistą Euro 2024!

Całkowicie zasłużone zwycięstwo Helwetów nad ustępującymi mistrzami Europy!

19:52

Jeszcze ostatnia zmiana u przyszłych ćwierćfinalistów Euro.

Renato Steffen zastępuje Michela Aebischera.

19:51

Szwajcarscy kibice świętują, Włosi atakują bardzo nieporadnie.

Szymon Marciniak doliczył dwie minuty do drugiej połowy.

19:47

Ostatnia zmiana w ekipie z Półwyspu Apenińskiego.

Davide Frattesi zastępuje Nicolo Fagiolo. Czy pomocnik Interu da drużynie jakiś impuls?

19:43

Jeszcze była szansa dla Szwajcarów!

Dobra akcja zakończona niecelnym uderzeniem Zubera po dograniu Xhaki.

19:42

Włosi nie wyglądają na zespół, który walczy o życie.

Do końca ledwo osiem minut czasu podstawowego.

19:37

I jeszcze dwie zmiany u Szwajcarów.

Vincent Sierro i Kwadwo Duah na boisku. Zeszli Breel Embolo i Dan Ndoye.

19:35

Luciano Spalletti wprowadza kolejnych dwóch rezerwowych.

Andrea Cambiaso i Lorenzo Pellegrini zastępują Matteo Darmiana i Bryana Cristante.

19:34

Była wielka szansa dla Włochów!

Gianluca Scamacca uderzył jednak w słupek!

19:32

Trener Szwajcarów Murat Yakin także zmienia.

Schodzi bohater Helwetów Ruben Vargas. Boisko opuszcza też Fabian Rieder.

W ich miejsce pojawiają się Steven Zuber oraz Leonidas Stergiou.

19:27

Na placu gry niewiele się zmienia. Włosi są apatyczni, a Szwajcarzy kontrolują sytuację.

Helweci oddali nawet dwa strzały, ale zarówno Granit Xhaka, jak i Dan Ndoye nie byli nawet bliscy powodzenia.

U Włochów doszło do kolejnej zmiany. Mateo Retegui zastąpił Nicolo Barellę.

19:12

Blisko było gola samobójczego ze strony Fabiana Schara.

Szwajcar wybijał piłkę po dośrodkowaniu, ale główkował tak niefortunnie, że piłka zatrzymała się na słupku.

19:09

Asysta przy golu Vargasa zapisana na konto Michela Aebischera.

Czy Włosi jeszcze się podniosą?

19:06

2:0 dla Szwajcarii! Co za początek!

Piękny gol Vargasa w 46. minucie. Uderzył nie do obrony!

19:06

Zaczynamy drugą połowę. Luciano Spalletti chce wstrząsnąć drużyną.

Zmiana u Włochów. Mattia Zaccagni, który zdobył gola w meczu z Chorwacją, zastąpił Stephana El Shaarawy'ego.

18:50

W Dortmundzie koniec pierwszej połowy.

Szwajcarzy jak najbardziej zasłużenie prowadzą 1:0. Italia musi znacznie poprawić swoją grę, jeśli marzy o obronie tytułu.

18:47

Mogło być 2:0!

Donnarumma sparował na słupek piłkę po strzale Fabiana Riedera.

Sędzia Marciniak doliczył 3 minuty do 1. połowy.

18:42

To był bardzo pewny strzał Freulera przy bliższym słupku.

Szwajcarski pomocnik wbiegł w pole karne, niespecjalnie pilnowany przez rywali.

Czy Włosi się obudzą?

18:38

Gol dla Szwajcarii w 37. minucie meczu!

Remo Freuler trafia do siatki.

Vargas dośrodkował płasko z lewej strony, a pomocnik Atalanty umieścił piłkę w siatce.

18:33

Ricardo Rodriguez uderzył zza pola karnego na bramkę Włochów.

Strzał szwajcarskiego defensora był jednak niecelny.

18:27

Teraz to Włosi mieli szansę!

Coraz aktywniejszy Federico Chiesa szarżował w polu karnym, ale jego strzał zablokował Manuel Akanji.

18:26

Było groźnie w polu karnym Włochów, jednak Embolo zmarnował sytuację sam na sam!

Świetna obrona Gianluigiego Donnarummy.

18:21

Lepszy fragment Włochów.

Mieli rzut wolny, Barella ładnie zagrał do Giovanniego Di Lorenzo, jednak piłkarz Napoli był na spalonym.

18:12

Barella wrócił do gry.

Spotkanie się wyrównało, ale brakuje klarownych okazji. Szwajcarzy są nieco aktywniejsi.

18:11

Jeden z liderów włoskiej drużyny Nicolo Barella ma problem zdrowotny.

Pomocnik Interu ucierpiał w starciu z rywalem i nie wiadomo, czy będzie mógł grać dalej.

18:05

Znowu Szwajcaria atakuje.

Z lewej strony wrzucał Ruben Vargas, ale Alessandro Bastoni w porę wybił piłkę.

18:03

Szwajcarzy w ofensywie.

Strzelał Breel Embolo, potem Helweci mieli rzut rożny, ale bez efektu.

18:01

Zaczynamy!

Rozpoczęli Szwajcarzy. Oby to był ciekawy mecz!

17:59

Hymny za nami.

Za chwilę pierwszy gwizdek Szymona Marciniaka!

17:53

Piłkarze obu drużyn wychodzą z tunelu Stadionu Olimpijskiego w Berlinie.

Za chwilę hymny narodowe.

17:35

Coraz bliżej do meczu. W jakich składach zagrają drużyny?

Wiadomo, na których piłkarzy zdecydowali się szwajcarski selekcjoner Murat Yakin i jego włoski vis a vis Luciano Spalletti.

Szwajcaria: Yann Sommer – Fabian Schar, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez – Michel Aebischer, Remo Freuler, Granit Xhaka, Fabian Rieder – Ruben Vargas, Dan Ndoye – Breel Embolo

Włochy: Gianluigi Donnarumma – Giovanni Di Lorenzo, Gianluca Mancini, Alessandro Bastoni, Matteo Darmian – Bryan Cristante, Nicolo Fagioli, Nicolo Barella – Federico Chiesa, Gianluca Scamacca, Stephan El Shaarawy

17:12

Mecz Szwajcaria - Włochy prowadził będzie Szymon Marciniak.

Polski sędzia miał ostatnio nieprzyjemności ze strony przełożonego.

Jak donosi portal Relevo, szef sędziów europejskiej federacji Roberto Rosetti w obecności innych arbitrów znajdujących się na Euro 2024 zganił Polaka za błąd popełniony pod koniec minionego sezonu, nazywając poziom sędziowania w tamtym spotkaniu "haniebnym". Nic jednak nie wskazuje na to, by scysja z Włochem mogła mieć poważny wpływ na dalsze losy sędziego z Płocka.

17:00

Dziś zagrają także Niemcy i Duńczycy.

Reprezentacja Danii została ostatnio ukarana finansowo przez UEFA. Powód?

Podróż do Dortmundu samolotem zamiast wymaganego przemieszczenia się autobusem lub pociągiem dla ograniczenia emisji CO2.

16:49

Kapitan szwajcarskiej kadry Granit Xhaka uważa, że jego drużyna jest za mało doceniana.

- Nie możemy doczekać się fazy pucharowej. Liczymy na to, że Szwajcaria jest teraz bardziej szanowana - mówił pomocnik Bayeru Leverkusen przed meczem z Italią.

16:43

Szwajcarzy są może mniej utytułowani od "Azzurrich", ale na Euro 2024 sprawiają niezłe wrażenie.

Helweci rozpoczęli do zwycięstwa z Węgrami 3:1. Później Szwajcaria podzieliła się punktami ze Szkocją i z rozpędzoną reprezentacją Niemiec (po 1:1). Gospodarze mistrzostw uratowali punkt i pierwsze miejsce w grupie dzięki trafieniu w doliczonym czasie.

16:39

Na papierze faworytami sobotnich meczów wydają się Włosi i Niemcy.

Broniąca tytułu Italia nie zachwyciła jednak w fazie grupowej.

Rozpoczęła od najszybszej straty gola w historii mistrzostw Europy, ale ostatecznie pokonała Albanię 2:1. Później została kompletnie zdominowana przez Hiszpanię i przegrała, choć skromniej, niż się zapowiadało - 0:1. W ostatniej kolejce po bramce w doliczonym czasie gry uratowała się przed porażką z Chorwacją (1:1), a także - biorąc pod uwagę rozstrzygnięcia w innych grupach - przed odpadnięciem z turnieju.

- Zrobiliśmy coś niezwykłego pod względem mentalności. Chłopakom należą się gratulacje, ale jednocześnie widzimy, ile jeszcze mamy do analizy i poprawy - przyznał selekcjoner Luciano Spalletti.

16:35

Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z pierwszych meczów 1/8 finału Euro 2024!

Już o godzinie 18 początek meczu Szwajcaria - Włochy, który odbędzie się w Berlinie.

Trzy godziny później w Dortmundzie zacznie się starcie Niemiec z Danią.

W sobotę odbędą się pierwsze mecze 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy. O godzinie 18 w Berlinie obrońcy tytułu, Włosi, zmierzą się ze Szwajcarią pod czujnym okiem sędziego Szymona Marciniaka. Trzy godziny później w Dortmundzie gospodarze podejmą Duńczyków.

Sędzia Szymon Marciniak był uczestnikiem nieprzyjemnego zajścia - donosi portal Relevo. Arbiter z Płocka miał zostać zrugany przez szefa sędziów UEFA na oczach kolegów po fachu. Powodem miał być błąd, który niedawno popełnił Polak.