Euro 2024

Euro 2024. Szwajcaria - Włochy. Sensacja w 1/8 finału, obrońcy tytułu za burtą!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2024 19:55
Reprezentacja Szwajcarii została pierwszym ćwierćfinalistą piłkarskiego Euro 2024! Helweci zasłużenie pokonali w Berlinie broniących tytułu Włochów 2:0.
Reprezentanci Szwajcarii awansowali do ćwierćfinału Euro 2024
Reprezentanci Szwajcarii awansowali do ćwierćfinału Euro 2024 Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN
  • Włosi zasłużenie zostali pokonani przez Szwajcarów, którzy po raz pierwszy od 1993 roku ograli słynnych rywali
  • Bramki dla zwycięzców zdobyli Remo Freuler i Ruben Vargas

Patrząc na dyspozycję obu drużyn w fazie grupowej, ciężko było uznawać Włochów za zdecydowanych faworytów sobotniego meczu na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, jednak styl porażki podopiecznych Luciano Spallettiego może zaskakiwać.

Mistrzowie Europy sprzed trzech lat od początku oddali pole Helwetom, którzy nie czuli respektu wobec bardziej renomowanego rywala. Długo brakowało jednak dogodnych szans bramkowych.

Zasłużona wygrana Szwajcarów

Dopiero w 24. minucie Gianluigi Donnarumma musiał ratować swój zespół, broniąc w sytuacji sam na sam z Breelem Embolo. Trzynaście minut później włoski golkiper jednak skapitulował.

Dobrze zachował się Ruben Vargas, który zagrał płasko w pole karne z lewej strony. Tam kapitalnie odnalazł się Remo Freuler, który strzałem przy bliższym słupku pokonał Donnarummę!

W końcówce pierwszej połowy Szwajcarzy mogli jeszcze podwyższyć. Z rzutu wolnego kopnął Fabian Rieder, a Donnarumma odbił piłkę na słupek.

Gol po przerwie ustawił wynik?

Jeśli wydawało się, że Włosi nie mogą zagrać gorzej niż w pierwszej połowie, mógł się srogo zdziwić po przerwie. Podopieczni Murata Yakina doskonale zresztą rozpoczęli drugą część gry.

Już w 46. minucie Szwajcarzy podwyższyli prowadzenie! Świetnym strzałem popisał się Vargas, któremu asystował Michel Aebischer.

Włosi nie potrafili się podnieść. Prawie w ogóle nie tworzyli sytuacji bramkowych. Dwukrotnie piłka trafiła w słupek szwajcarskiej bramki, ale w pierwszej sytuacji miało to miejsce po złym wybiciu piłki głową przez Fabiana Schaera.

Jedyną naprawdę groźną okazję miał Gianluca Scamacca, ale włoski napastnik też trafił w słupek. W efekcie Italia nie miała argumentów, by wyeliminować sobotniego rywala.

Już do ostatniego gwizdka Szymona Marciniaka, który prowadził sobotni mecz, Szwajcarzy kontrolowali sytuację i nie pozwolili rywalom na zagrożenie ich bramki.

Pierwsza wygrana Helwetów nad Włochami od 1993 roku stała się faktem. W ćwierćfinale zwycięzcy sobotniego starcia zmierzą się z Anglią lub Słowacją.

1/8 finału: Szwajcaria - Włochy 2:0 (1:0).

Bramki: 1:0 Remo Freuler (37), 2:0 Ruben Vargas (46).

Żółta kartka - Włochy: Nicolo Barella, Stephan El Shaarawy, Gianluca Mancini.

Sędzia: Szymon Marciniak (Polska). Widzów: 68 172.

Szwajcaria: Yann Sommer - Fabian Schaer, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Michel Aebischer (90+2. Renato Steffen), Remo Freuler, Granit Xhaka, Fabian Rieder (72. Leonidas Stergiou) - Ruben Vargas (71. Steven Zuber), Breel Embolo (77. Kwadwo Duah), Dan Ndoye (77. Vincent Sierro).

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Gianluca Mancini, Alessandro Bastoni, Matteo Darmian (75. Andrea Cambiaso) - Bryan Cristante (75. Lorenzo Pellegrini), Nicolo Fagioli (86. Davide Frattesi), Nicolo Barella (64. Mateo Retegui) - Federico Chiesa, Gianluca Scamacca, Stephan El Shaarawy (46. Mattia Zaccagni).

<<<  TERMINARZ I WYNIKI EURO 2024 >>>

Najlepsza 16 Euro 2024:

Reprezentacja Niemiec została drugim ćwierćfinalistą Euro 2024. Gospodarze turnieju finałowego pokonali w Dortmundzie Danię 2:0. Mecz w pierwszej połowie został przerwany ze względu na przechodzącą burzę.