Euro 2024

Euro 2024. Hiszpania - Gruzja. Tylko początek zaskakiwał. Wielki powrót dał faworytom awans

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2024 22:55
Reprezentacja Hiszpanii w świetnym stylu awansowała do ćwierćfinału piłkarskich mistrzostw Europy. Drużyna z Półwyspu Iberyjskiego, mimo zaskakującego początku meczu, pewnie wygrała w Kolonii z Gruzją 4:1.
Rodri cieszy się po zdobyciu gola dla Hiszpanii w meczu z Gruzją
Rodri cieszy się po zdobyciu gola dla Hiszpanii w meczu z GruzjąFoto: PAP/EPA/ANNA SZILAGYI
  • Hiszpanie byli zdecydowanymi faworytami meczu z Gruzją, ale debiutujący na mistrzostwach Europy rywale zmusili ich do sporego wysiłku
  • Ostatecznie jednak przewaga umiejętności piłkarskich przełożyła się na kolejne gole
  • Ćwierćfinałowym rywalem Hiszpanów będą Niemcy

Hiszpanie byli zdecydowanymi faworytami niedzielnego spotkania, ale Gruzini potwierdzili, że zasłużyli na miano rewelacji Euro 2024. Debiutująca na mistrzostwach Europy reprezentacja potrafiła zaskoczyć znacznie wyżej notowanych rywali.

Rewelacyjna Gruzja umiała zaskoczyć

Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego dominowali od początku meczu i wydawało się, że gol dla nich jest kwestią czasu. Giorgi Mamardaszwili już w pierwszym kwadransie meczu musiał bronić kilka strzałów.

Zupełnie niespodziewanie pierwsze odważne wyjście Gruzinów na połowę rywali zakończyło się golem! Duży udział przy bramce miał obrońca Cracovii Otar Kakabadze, który dośrodkował z prawej strony w kierunku Chwiczy Kwaracchelii. Robin Le Normand uprzedził gruzińską gwiazdę, lecz zrobił to na tyle niefortunnie, iż trafił do własnej siatki.

Podopieczni Luisa de la Fuente byli nieco zszokowani, ale nie przestali grać swojej piłki. Szanse mieli Fabian Ruiz, Marc Cucurella czy Nico Williams, lecz Mamardaszwili udowadniał, że jest jednym z najlepszych bramkarzy Euro 2024.

Golkiper Valencii skapitulował dopiero w 39. minucie. Po składnej akcji Hiszpanów Williams wycofał piłkę do Rodriego, który stał tuż przed polem karnym, i pewnym strzałem nie dał bramkarzowi szans na interwencję. Przy bramce mieliśmy kontrowersję. Wydawało się, że będący na spalonym Alvaro Morata absorbował uwagę Mamardaszwilego. Francuski sędzia Francois Letexier uznał jednak gola.

Do końca pierwszej połowy na boisku w Kolonii utrzymał się remis. W drugiej części gry podopiecznym Willy'ego Sagnola zabrakło jednak piłkarskiej jakości, by dłużej przeciwstawić się faworytom.

Po przerwie Hiszpanie rozstrzygnęli mecz

Gol dający prowadzenie padł w 51. minucie. Najpierw Mamardaszwili świetnie obronił strzał Lamine'a Yamala z rzutu wolnego, ale Hiszpanie od razu przejęli piłkę i przeprowadzili kolejną w tym meczu zespołową akcję. Ostatecznie Yamal kapitalnie dośrodkował na głowę Ruiza, który skierował piłkę do siatki.

Od tego momentu dominacja Hiszpanów jeszcze się zwiększyła. Kilka okazji strzeleckich miał Yamal, lecz młodziutkiemu piłkarzowi FC Barcelony brakowało tego dnia zimnej krwi.

Skuteczniejszy był Williams, który popisał się pewnym strzałem na kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry. Zawodnik Athletiku Bilbao otrzymał doskonałe, długie podanie od Ruiza i kapitalnym strzałem "pod ladę" nie dał bramkarzowi szans.

Z każdą minutą Gruzinom brakowało sił, co poskutkowało jeszcze jedną straconą bramką. Tym razem zdobył ją Olmo, który skutecznie uderzył z dystansu.

Styl, w którym Hiszpanie odrobili straty i dobili rywala, może wzbudzać respekt. Już w piątek w ćwierćfinale "La Furia Rioja" zmierzy się z gospodarzami turnieju Niemcami. To będzie dla niej poważny sprawdzian, choć należy docenić również Gruzinów, którzy pokazali, że świetna gra w grupie nie była przypadkiem.

1/8 finału: Hiszpania - Gruzja 4:1 (1:1).

Bramki: 0:1 Robin Le Normand (18-samobójcza), 1:1 Rodri (39), 2:1 Fabian Ruiz (51-głową), 3:1 Nico Williams (75), 4:1 Dani Olmo (83).

Żółta kartka - Hiszpania: Alvaro Morata. Gruzja: Zuriko Dawitaszwili.

Sędzia: Francois Letexier (Francja). Widzów: 42 233.

Hiszpania: Unai Simon - Dani Carvajal (81. Jesus Navas), Robin Le Normand, Aymeric Laporte, Marc Cucurella (66. Alejandro Grimaldo) - Pedri (52. Dani Olmo), Rodri, Fabian Ruiz (81. Mikel Merino) - Lamine Yamal, Alvaro Morata (66. Mikel Oyarzabal), Nico Williams.

Gruzja: Giorgi Mamardaszwili - Otar Kakabadze, Giorgi Gwelesiani (79. Nika Kwekweskiri), Guram Kaszia, Lasza Dwali, Luka Loczoszwili (64. Giorgi Citaiszwili) - Giorgi Czakwetadze (64. Zuriko Dawitaszwili), Otar Kiteiszwili (41. Sandro Altunaszwili), Giorgi Koczoraszwili - Georges Mikautadze (79. Budu Ziwziwadze), Chwicza Kwaracchelia.

Niedzielne mecze Euro 2024:

godz. 18: Anglia - Słowacja (Gelsenkirchen) 2:1

godz. 21: Hiszpania - Gruzja (Kolonia) 4:1

Zapis relacji z niedzielnych meczów Euro 2024:

22:52

Koniec meczu! Hiszpania zasłużenie awansuje do ćwierćfinału, w którym zagra z Niemcami.

Gruzini zasługują jednak na wielkie słowa uznania za występ na Euro 2024.

My już dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na jutro. Dobranoc!

22:48

Jeszcze próbują Hiszpanie.

Mamardaszwili broni strzał Olmo.

Trzy minuty doliczone do drugiej połowy meczu.

22:42

Popis Hiszpanów trwa! Dani Olmo trafia na 4:1!

Strzał z linii pola karnego zaskoczył gruzińskiego bramkarza.

W tej chwili ten mecz jest już strasznie jednostronny.

22:40

Kolejna szansa Yamala.

I kolejny strzał obok bramki.

22:39

Teraz Olmo zagrał do Yamala, jednak Mamardaszwili świetnie broni.

Dwie zmiany u Hiszpanów. Carvajal i Rodri schodzą. W ich miejsce Jesus Navas oraz Mikel Merino.

22:37

I jeszcze zmiany u przegrywającej drużyny.

Wchodzi Nika Kwekweskiri z Lecha Poznań. Na boisku melduje się też Budu Ziwzidadze.

Mikautadze i Gwalesiani poza boiskiem.

22:36

Mogło być 4:1!

Nico wyłożył piłkę do Olmo, lecz zawodnik RB Lipsk kopnął za lekko. Mamardaszwili łatwo obronił.

22:33

Co się odwlecze, to nie uciecze! 3:1 dla Hiszpanii!

Nico Williams precyzyjnym strzałem trafia do siatki!

Piłkarz Athletiku Bilbao otrzymał długie podanie od Ruiza, minął Gwelasianiego i świetnym strzałem nie dał szans Mamardaszwilemu!

22:32

Hiszpanie cieszyli się z kolejnego gola, ale sędzia boczny pokazał, że był spalony.

Indywidualna akcja Yamala, który wymienił piłkę z Olmo. Piłkarz Barcelony był jednak na pozycji spalonej, co uratowało Giorgiego Gwelasianiego przed zdobyciem bramki samobójczej.

Gruzin usiłował bowiem wybić piłkę.

22:27

Kolejny strzał Fabiana Ruiza.

Tym razem mocne, ale wyraźnie niecelne uderzenie z dystansu.

22:26

Była szansa dla Gruzinów, ale Citaiszwili ją zmarnował.

Chyba powinien podawać do Mikautadze, ale wolał uderzyć. Piłka wylądowała w bocznej siatce.

22:24

A teraz zmiany u Hiszpanów.

Alex Grimaldo zastępuje Cucurellę, a Mikel Oyarzabal wchodzi za Moratę.

22:22

Willy Sagnol wprowadza dwóch rezerwowych.

Giorgi Citaiszwili oraz Zuriko Dawitaszwili na boisku.

Giorgi Czakwetadze i Luka Loczoszwili opuścili plac gry.

22:21

Teraz było naprawdę blisko!

Giorgi Koczaraszwili fatalnie wyprowadził piłkę spod swojej bramki. Trafiła ona do Yamala, który jednak uderzył obok bramki.

22:19

Olmo strzelał, ale został zablokowany.

Potem z kontrą wyszedł Mikautadze, ale nie dał rady pięciu Hiszpanom.

22:13

Kolejny strzał na gruzińską bramkę.

Tym razem niecelna próba Alvaro Moraty.

22:11

Yamal strzelał po raz kolejny. Bardzo jednak niecelnie.

Zmiana w hiszpańskiej drużynie. Dani Olmo wchodzi na murawę. Zastąpił Pedriego.

22:09

A jednak gol dla Hiszpanii! Fabian Ruiz trafia w 51. minucie. Teraz Mamardaszwili kapituluje.

Po rzucie wolnym Hiszpanie wymienili kilka podań, aż wreszcie Yamal popisał się kapitalnym dośrodkowaniem.

Mamy 2:1 na tablicy wyników!

22:09

Yamal strzela, ale Mamardaszwili znowu broni!

Gruziński bramkarz daje radę.

22:08

Będzie rzut wolny dla Hiszpanii tuż przed polem karnym.

Lamine Yamal faulowany.

22:07

To mógł być gol dla Gruzji!

Debiutanci na Euro przejęli piłkę, ale zamiast ruszyć z kontrą na połowę Hiszpanów, Kwaracchelia próbował przelobować Simona, który wyszedł z bramki.

Niewiele brakowało do szczęścia!

22:04

Fabian Ruiz oddał kolejny strzał.

Nie trafił jednak czysto w piłkę.

22:03

Zaczynamy drugą połowę!

Po pierwszej mamy pewną kontrowersję. Sędziowie uznali, że przy golu dla Hiszpanii Alvaro Morata nie absorbował uwagi bramkarza Gruzji.

21:48

Koniec pierwszej połowy meczu w Kolonii!

Hiszpania remisuje z Gruzją, co zwiastuje wielkie emocje po przerwie!

21:46

Dwie minuty doliczone do pierwszej połowy.

Czy zobaczymy jeszcze jakieś ciekawe akcje?

21:41

Wymuszona zmiana w drużynie Gruzji. Otar Kitaiszwili kontuzjowany.

Trener Willy Sagnol zdecydował, że zastąpi go Sandro Altunaszwili.

21:39

JEST BRAMKA DLA HISZPANII! RODRI WYRÓWNUJE!

Zespołowa akcja Hiszpanów. Nico Williams wycofał tuż przed szesnastkę do Rodriego, a ten mierzonym strzałem umieścił piłkę w siatce!

W 39. minucie mamy wyrównanie.

21:38

I po raz kolejny Mamardaszwili!

Teraz broni strzał Nico Williamsa.

21:36

Kolejna interwencja bramkarza Gruzji!

Mamardaszwili obronił groźny strzał Marca Cucurelli.

21:32

Hiszpanie często dają się kontrować.

Teraz z piłką ruszył Georges Mikautadze, jednak gruziński snajper nie miał już pomysłu na to, co zrobić z piłką, więc próbował wymusić rzut karny.

21:31

Chwicza Kwaracchelia wyprowadził kolejną kontrę Gruzinów.

Skończyło się na zablokowanym uderzeniu Giorgiego Koczoraszwilego.

21:29

Z dystansu próbował Laporte.

Kolejny niecelny strzał drużyny prowadzonej przez Luisa De La Fuente.

21:27

Kolejna szansa Hiszpanów.

Pedri strzelał bardzo mocno, ale obok bramki.

21:22

Mamardaszwili znowu broni.

Mocno strzelał Fabian Ruiz.

Hiszpanie zareagowali na stratę pierwszej bramki w tym turnieju.

21:18

GOOOOOOOOOOOOOL DLA GRUZJI! SZOK W KOLONII!

To samobójczy gol Robina Le Normanda, który nieszczęśliwie próbował interweniować po wrzutce Otara Kakabadze z prawej strony.

Obrońca Cracovii szukał dośrodkowania do Chwiczy Kwaracchelii, ale Le Normand przeciął to zagranie. Miał jednak pecha.

Jak odpowie faworyt?

21:16

Aymeric Laporte główkował po rzucie rożnym.

Niecelny strzał hiszpańskiego stopera.

21:11

Strzelał Nico Williams, ale piłka po rykoszecie wyszła na rzut rożny.

Hiszpanie coraz groźniejsi.

21:11

Było groźnie! Mamardaszwili broni!

Po rzucie rożnym strzelał Carvajal.

21:09

Jak na razie, Gruzini mają zwarte szyki w defensywie.

Hiszpanie niemal non stop przy piłce, ale na groźniejsze sytuacje wciąż czekamy.

21:05

Hiszpanie w natarciu, pierwsza interwencja gruzińskiego bramkarza Giorgiego Mamardaszwilego.

Golkiper Valencii broni uderzenie Pedriego, który z trudem sięgnął piłki po płaskiej wrzutce Daniego Carvajala.

21:02

Mecz się rozpoczął, więc jeszcze przypomnijmy, że znamy pierwszą parę ćwierćfinałową Euro 2024.

Anglia zmierzy się bowiem ze Szwajcarią.

21:00

Zaczynamy mecz Hiszpania - Gruzja.

Rozpoczęli faworyci. Liczymy na świetny mecz!

20:55

A teraz już hymny obu państw.

Za kilka minut pierwszy gwizdek francuskiego sędziego Francois Letexiera.

20:54

Piłkarze wychodzą na murawę w Kolonii.

Czy tym razem kopciuszek także postawi się faworytowi?

Niewykluczone, bo Gruzini pokazali dużą klasę w fazie grupowej!

20:48

To były wielkie emocje, ale my skupiamy się już na meczu Hiszpania - Gruzja. Oto wyjściowe składy:

Hiszpania: Unai Simon - Dani Carvajal, Robin Le Normand, Aymeric Laporte, Marc Cucurella - Fabian Ruiz, Rodri, Pedri - Lamine Yamal, Alvaro Morata, Nico Williams.

Gruzja: Giorgi Mamardaszwili – Otar Kakabadze, Giorgi Gwelesiani, Guram Kaszia, Lasza Dwali, Luka Loczoszwili – Giorgi Czakwetadze, Otar Kiteiszwili, Giorgi Koczoraszwili – Georges Mikautadze, Chwicza Kwaracchelia.

20:37

Pickford broni strzał Suslova i długo trzyma piłkę. Anglicy świętują.

To koniec!

Anglia w ćwierćfinale. Ambitna Słowacja odpada w dramatycznych okolicznościach.

20:36

Słowacy atakowali, ale Anglicy wyszli z groźną kontrą.

Palmer do Eze, ten do Toneya, który uderzył nad bramką.

Minuta doliczona do 2. połowy dogrywki.

20:33

Strzelał Robert Bozenik, ale tylko w boczną siatkę.

Nieco ponad dwie minuty słowackich nadziei. Plus ewentualny doliczony czas.

20:32

Do końca meczu pięć minut, ale Słowacy atakują coraz odważniej.

Czyżby kolejny zwrot akcji?

20:26

Tupta dopiero co wszedł na boisko, a już uderzał z rzutu wolnego.

Pomylił się jednak wyraźnie. Kopnął nad angielską bramką.

20:24

Zmiana u Słowaków w 109. minucie.

Lubomir Tupta zastępuje doświadczonego Petara Pekarika.

20:18

Koniec pierwszej połowy dogrywki. Przed chwilą Słowacy mieli niezłą szansę.

Pekarik nie doszedł jednak do piłki po dobrym dośrodkowaniu Benesa.

20:11

Hancko wrzucał z lewej strony, ale zbyt głęboko.

Piłka w rękach Pickforda.

20:09

Słowacy próbują coś stworzyć w ofensywie.

Nie wygląda to jednak zbyt optymistycznie.

20:03

Co za początek dogrywki w wykonaniu Anglików! Kane trafia do siatki!

To była akcja rezerwowych. Palmer wykonywał rzut wolny. Dubravka wyszedł z bramki i wybił piłkę, ale za krótko.

Potem Eze nieczysto trafił w futbolówkę, ale zagrał do Toneya, a ten odegrał głową do Kane'a.

Kapitan Anglików również główkuje i się nie myli.

20:02

Dogrywka rozpoczęta!

Zobaczymy, czy stracony gol nie podłamie Słowaków.

19:57

Koniec drugiej połowy!

Będziemy mieli dogrywkę! Słowacy mają czego żałować. Chyba nikt już nie spodziewał się gola Anglików.

19:54

GOOOOOOOOOOOOOOOL! Anglicy wracają do gry! Jude Bellingham!

Po wrzucie z autu Guehi wygrał walkę o piłkę z Hancko, a gwiazdor Anglików pięknym strzałem z przewrotki pokonał Dubravkę.

19:54

Southgate jeszcze wprowadza Ivana Toneya.

Napastnik Brentford ma ratować wynik. Zmienia Fodena w 4. minucie dodatkowego czasu.

19:52

Ivan Schranz nie da rady kontynuować gry.

Strzelca gola zastępuje Norbert Gyomber.

19:50

Sześć minut doliczonych do drugiej połowy meczu Anglia - Słowacja.

Sześć minut nadziei dla Anglików.

19:47

Celny strzał Stana Lobotki, ale zbyt lekki, by zaskoczyć Pickforda.

Bramkarz Anglików liczył na szybką kontrę, jednak nie ma komu atakować...

19:45

Słowacki bramkarz Martin Dubravka wcale nie ma dziś wiele pracy.

Teraz dobrze piąstkował piłkę po wrzutce Fodena.

19:43

Gareth Southgate też zmienia.

Eberechi Eze zastępuje Kobbiego Mainoo.

19:41

I zapowiadane zmiany u Słowaków.

Juraj Kucka i Ondrej Duda opuścili boisko.

Wchodzą natomiast Matus Bero i Laszlo Benes.

19:40

A jednak było blisko gola dla Anglii!

Declan Rice huknął z dystansu, a piłka trafiła w słupek! Dobijać próbował Kane, jednak źle trafił w piłkę.

19:40

Słowaccy obrońcy grają mądrze i ofiarnie. Anglicy nie wyglądają na drużynę, która zaraz zdobędzie gola.

Trener Calzona szykuje natomiast kolejne zmiany.

19:37

Było groźnie!

Foden wrzucił z rzutu wolnego, a Kane główkował niecelnie.

Wciąż czekamy na PIERWSZY strzał celny reprezentacji Anglii. A na zegarze mamy 77. minutę.

19:37

Petar Pekarik z żółtą kartką.

Sfaulował Fodena.

19:36

Istniało ryzyko, że Tomas Suslov będzie musiał opuścić boisko ledwo po kilku minutach.

Słowak podkręcił kostkę, ale mógł kontynuować grę.

19:30

Bellingham chyba chciał wymusić rzut karny.

Słowacy protestowali, bo gwiazdor Realu Madryt ma już na koncie żółtą kartkę.

19:25

Gareth Southgate też przeprowadza wreszcie jakąś zmianę.

Cole Palmer zastąpił Kierana Trippiera. Angielscy fani domagali się częstych występów gracza Chelsea.

19:21

Foden kopnął jedynie w mur.

Tymczasem mamy dwie pierwsze zmiany w drużynie Słowacji. Trener Francesco Calzona wprowadził na boisko Tomasa Suslova i Roberta Bozenika.

Schodzą Lukas Haraslin oraz David Strelec.

19:19

Kucka sfaulował Mainoo blisko pola karnego.

Będzie rzut wolny dla Anglii, po którym można uderzyć.

19:15

Co tam się wydarzyło! Fatalna niefrasobliwość Guehiego mogła zakończyć się golem!

Obrońca Anglii zgubił piłkę daleko przed swoją bramką, a David Strelec zauważył, że Jordan Pickford wyszedł z bramki.

Spróbował lobować bramkarza i niewiele brakowało, by piłka wpadła do siatki!

19:11

Anglia ruszyła do ataku.

Harry Kane strzelał, piłka odbiła się od Denisa Vavro i mamy rzut rożny.

19:10

Nie ma gola! Spalony!

Gdy Trippier zagrywał do Fodena, ten drugi złamał linię ofsajdu.

19:09

Anglia odpowiada w 50. minucie! Phil Foden z golem!

Kapitalna akcja - Harry Kane odwrócił się z piłką, zagrał do Kierana Trippiera, a ten odegrał przed bramkę do Fodena.

Skrzydłowy Manchesteru City trafił do siatki, ale czy nie było spalonego?

19:05

Druga połowa rozpoczęta.

Czy to będzie ostatnie 45 minut Anglików na turnieju?

18:50

Koniec pierwszej połowy! Jesteśmy o 45 minut od wielkiej sensacji.

Słowacy zasłużenie prowadzą, bo Anglicy są naprawdę niemrawi.

Ciężko się spodziewać, że po przerwie ich gra się odmieni.

18:48

Nic nie wynikło z rzutu wolnego dla Anglii.

Potem niezłą akcję indywidualną przeprowadził Kobbie Mainoo. Uderzył, ale został zablokowany. Będzie rzut rożny.

18:46

Dawno nie było żadnej żółtej kartki.

Teraz upomniany został Milan Skriniar, który sfaulował Bellinghama.

18:46

Trener Anglików Gareth Southgate prowadzi już swoją drużynę po raz dziewięćdziesiąty dziewiąty.

Patrząc na to, co dzieje się w Gelsenkirchen można wątpić, czy angielski selekcjoner będzie świętował jubileusz na Euro 2024.

Turecki sędzia doliczył 3 minuty do pierwszej połowy.

18:39

Słowacy dobrze się bronią.

Faworyci jednak coraz groźniejsi, a ich akcje coraz bardziej składne. Czy Anglicy zdołają wyrównać do przerwy?

18:35

Po straconym golu Anglicy ruszyli do ataków.

Bellingham napędza ich akcje, ale wciąż brak stuprocentowych szans bramkowych.

18:25

Anglicy byli niemrawi i zostali ukarani!

W 25. minucie Ivan Schranz zdobywa gola dla Słowacji!

Juraj Kucka do Davida Streleca, a ten odegrał do Stranza. Napastnik zdobył już swoją trzecią bramkę na Euro.

Anglia na kolanach!

18:23

Anglicy domagali się rzutu karnego.

Sędzia uznał jednak, że żadnego faulu nie było. Tylko rzut rożny dla faworyta.

18:17

I kolejna kartka.

Teraz otrzymał ją Jude Bellingham, który wyraźnie spóźniony, sfaulował Haraslina.

18:14

Sporo ostrej gry w pierwszym kwadransie.

Teraz Juraj Kucka sfaulował Trippiera i zobaczył żółtą kartkę.

18:13

Było groźnie po kontrze Słowaków!

Lukas Haraslin wpadł w pole karne, uderzył, ale w ostatniej chwili Guehi zablokował piłkę!

18:11

Słowacy są odważni, a ich akcje ciekawsze od tych tworzonych przez Anglików.

Co do "Synów Albionu" - szansę strzelecką miał Kieran Trippier, ale kopnął tak, jakby podchodził do podwyższenia w rugby.

18:07

Anglicy łapią kartki.

Teraz Kobbie Mainoo faulował Ondreja Dudę.

18:07

Groźna kontra Słowaków.

Nie było jednak komu zamknąć akcji po dograniu Davida Hancko.

18:04

Szybka żółta kartka dla Marca Guehi.

Ostry faul angielskiego stopera na Juraju Kucce.

18:00

Zaczynamy!

Rozpoczęli Słowacy.

17:59

Sędzią głównym meczu w Gelsenkirchen będzie Turek Hamit Umut Meler.

Za chwilę pierwszy gwizdek.

17:55

Piłkarze już na murawie.

Czas na hymny państwowe.

17:53

Piłkarze są już w tunelu prowadzącym na stadion.

Do rozpoczęcia meczu już tylko kilka minut.

17:45

Za kwadrans początek meczu.

Czy faworyci poprawią swoją dyspozycję z fazy grupowej? W innym wypadku Anglicy mogą mieć problemy.

17:17

Znamy już składy na mecz Anglia - Słowacja.

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Marc Guehi, Kieran Trippier - Kobbie Mainoo, Declan Rice - Bukayo Saka, Jude Bellingham, Phil Foden - Harry Kane.

Słowacja: Martin Dubravka - Petar Pekarik, Denis Vavro, Milan Skriniar, David Hancko - Juraj Kucka, Stanislav Lobotka, Ondrej Duda - Ivan Schranz, David Strelec, Lukas Haraslin.

17:04

Po wczorajszym odpadnięciu z Euro 2024, włoskie media domagają się głowy Luciano Spallettiego.

Wygląda na to, że włoski selekcjoner może jednak spać spokojnie.

- Rozmawiałem ze Spallettim wczoraj wieczorem. Nie ma sensu przerywać tego projektu, który jest wieloletni i zaczął się zaledwie osiem miesięcy temu - powiedział prezes włoskiej federacji Gabriele Gravina.

16:53

Mecze 1/8 finału Euro 2024 rozgrywane będą do wtorku.

W pozostałych parach tej fazy rozgrywek zmierzą się: Francja z Belgią, Portugalia ze Słowenią, Rumunia z Holandią i Austria z Turcją.

16:45

Dzisiaj poznamy pierwsze pary ćwierćfinałowe.

Zwycięzca meczu Anglia - Słowacja zagra na tym etapie ze Szwajcarią, która wczoraj wyeliminowała broniących tytułu Włochów.

Lepszy z pary Hiszpania - Gruzja zmierzy się natomiast z Niemcami. Gospodarze turnieju we wczorajszym meczu 1/8 finału ograli Duńczyków.

16:38

Dużo lepiej od Anglików spisują się Hiszpanie, którzy w fazie grupowej jako jedyni zdobyli komplet punktów i nie stracili żadnej bramki. Podopieczni Luisa de la Fuente potrafili pokonać Chorwatów czy Włochów.

W 1/8 finału na ich drodze stanie debiutująca na mistrzostwach Gruzja, która zdążyła sprawić prawdopodobnie największą niespodziankę Euro 2024, pokonując naszpikowaną gwiazdami Portugalię 2:0. - Hiszpania była prawdopodobnie najlepsza ze wszystkich drużyn w fazie grupowej i to będzie dla nas wielkie wyzwanie - mówił francuski selekcjoner Gruzinów Willy Sagnol. Były znakomity obrońca zapewnił jednak, że jego podopieczni zamierzają postawić się faworytom.

16:35

Faworytami niedzielnych meczów z pewnością są Anglicy i Hiszpanie, jednak ich rywale z 1/8 finału sprawili niespodzianki w fazie grupowej i pokazali, że nie należy ich lekceważyć.

Słowacja potrafiła wygrać sensacyjnie z Belgią 1:0. Selekcjoner naszych południowych sąsiadów Francesco Calzona zapewnił, że jego podopieczni nie czują już żadnej presji. - Nasz podstawowy cel został osiągnięty, kiedy zakwalifikowaliśmy się do tego turnieju. Wszystko ponad to jest "wisienką na torcie" - mówił Włoch.

Wydaje się, że Słowacy są w stanie napsuć sporo krwi Anglikom. Podopieczni Garetha Southgate'a kadrowo są jedną z najlepszych reprezentacji Europy, ale w fazie grupowej turnieju spisywali się bardzo przeciętnie. Co prawda, zajęli pierwsze miejsce w wyrównanej grupie E, ale wygrali tylko jeden mecz, a w trzech spotkaniach zdobyli zaledwie... dwa gole.

16:32

Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z niedzielnych meczów 1/8 finału Euro 2024!

O godzinie 18 w Gelsenkirchen rozpocznie się mecz Anglia - Słowacja, a trzy godziny później w Kolonii zmierzą się Hiszpania i Gruzja.

Czy faworyci nie zawiodą swoich fanów?

Podczas gdy włoskie gazety i komentatorzy sportowi nie zostawiają w niedzielę suchej nitki na reprezentacji Azzurrich, którzy odpadli z mistrzostw Europy po przegranym meczu ze Szwajcarią, prezes krajowej federacji piłkarskiej Gabriele Gravina stanął murem za selekcjonerem Luciano Spallettim.