Euro 2024

Euro 2024. Portugalia - Francja. Rzuty karne wyłoniły półfinalistę. Przesądził jeden błąd

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2024 23:47
Reprezentacja Francji awansowała do półfinału Euro 2024! "Les Bleus" wygrali w serii rzutów karnych z Portugalią 5-3. Przez 120 minut meczu w Hamburgu bramki nie padły.
Francuzi wykonywali rzuty karne lepiej od Portugalczyków
Francuzi wykonywali rzuty karne lepiej od PortugalczykówFoto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
  • Zarówno Portugalczycy, jak i Francuzi nie rozpieszczali swoich kibiców dobrą grą we wcześniejszych meczach Euro 2024
  • Piątkowy mecz był przedstawiany jako pojedynek Cristiano Ronaldo z Kylianem Mbappe
  • Obie gwiazdy nie zachwyciły, a na skuteczne strzały do bramki trzeba było czekać do serii rzutów karnych

Drugi mecz ćwierćfinałowy Euro 2024 był starciem drużyn uważanych za faworytów turnieju, które jednak nie zachwycały swoją grą we wcześniejszych fazach. W piątek w Hamburgu zarówno Portugalczycy, jak i Francuzi zagrali zresztą podobnie jak w poprzednich meczach. W efekcie przez 120 minut meczu kibice nie zobaczyli goli.

Starcie w Hamburgu zapowiadano jako gwiazdorski pojedynek Cristiano Ronaldo z Kylianem Mbappe. Ani legendarny Portugalczyk ani nowy nabytek Realu Madryt nie wpisali się na listę strzelców. Ba, nie mieli nawet do tego zbyt wielu okazji. Mbappe ucierpiał zresztą w jednej z sytuacji i nie wyszedł na drugą część dogrywki.

Oczywiście nie można stwierdzić, że przez 120 minut na murawie nic się nie działo. Obie drużyny stworzyły sobie po kilka okazji do zdobycia gola. Albo brakowało jednak precyzji, albo dobrze dysponowani byli dwaj bramkarze: Diogo Costa i Mike Maignan. Chyba najlepszą szansę miał w drugiej połowie Eduardo Camavinga, ale francuski pomocnik nie wykorzystał świetnego podania od bardzo aktywnego po wejściu na murawę Ousmane'a Dembele.

Golkiperzy spisywali się dobrze, ale w serii rzutów karnych żaden z nich nie obronił ani jednego strzału! O sukcesie Francji przesądził bowiem nieudany strzał Joao Felixa, który trafił w słupek. Żaden z pięciu Francuzów się natomiast nie pomylił. Gdy do siatki trafił Theo Hernandez, "Les Bleus" mogli rozpocząć świętowanie.

Półfinałowymi rywalami podopiecznych Didiera Deschampsa będą we wtorek Hiszpanie, którzy we wcześniejszym meczu wygrali po dogrywce z Niemcami 2:1. Patrząc na dyspozycję obu półfinalistów, Francuzi raczej nie będą faworytami meczu w Monachium...

Portugalia - Francja 0:0, 3:5 po rzutach karnych

Rzuty karne: 0:1 - Ousmane Dembele, 1:1 - Cristiano Ronaldo, 1:2 - Youssouf Fofana, 2:2 - Bernardo Silva, 2:3 - Jules Kounde, 2:3 - Joao Felix (słupek), 2:4 - Bradley Barcola, 3:4 - Nuno Mendes..

Żółta kartka - Portugalia: Joao Palhinha. Francja: William Saliba.

Sędzia: Michael Oliver (Anglia). Widzów: 47 789.

Portugalia: Diogo Costa - Joao Cancelo (75. Nelson Semedo), Pepe, Ruben Dias, Nuno Mendes - Vitinha (119. Matheus Nunes), Joao Palhinha (90+2. Ruben Neves), Bruno Fernandes (75. Francisco Conceicao) - Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Rafael Leao (106. Joao Felix).

Francja: Mike Maignan - Jules Kounde, Dayot Upamecano, William Saliba, Theo Hernandez - N'Golo Kante, Aurelien Tchouameni, Eduardo Camavinga (91. Youssouf Fofana), Antoine Griezmann (67. Ousmane Dembele) - Randal Kolo Muani (86. Marcus Thuram), Kylian Mbappe (106. Bradley Barcola).

Tak relacjonowaliśmy mecz na żywo:

23:44

My już dziękujemy za śledzenie naszej relacji i już zapraszamy na jutrzejsze ćwierćfinały.

Dobranoc!

23:43

THEO HERNANDEZ KOMPLETNIE ZMYLIŁ DIOGO COSTĘ! FRANCJA W PÓŁFINALE EURO 2024!

"Les Bleus" znowu nie zachwycili, ale znajdą się w najlepszej czwórce turnieju!

23:41

To jeszcze nie koniec! Nuno Mendes trafia.

Świetny strzał pod poprzeczkę.

23:40

Barcola strzelił jak rutyniarz.

Francja blisko półfinału!

23:39

Joao Felix trafia w słupek!

Nieudany strzał portugalskiego rezerwowego. Czy to będzie decydujący moment?

23:39

Kounde też skutecznie.

Kolejny strzał nie do obrony, choć Costa rzucił się we właściwy róg.

23:38

Bernardo Silva także trafia!

Bardzo ładny strzał w prawy, górny róg.

23:37

Fofana strzelił po ziemi, w środek, ale trafił!

Costa rzucił się bowiem w prawy róg swojej bramki.

23:36

Cristiano Ronaldo zmienił tempo biegu, ale trafił!

Maignan nie miał szans, choć protestował, że Ronaldo się zatrzymał. Sędzia niewzruszony.

23:35

Ousmane Dembele bardzo pewnie!

Diogo Costa rzucił się w drugi róg.

23:34

Losowanie wyłoniło bramkę, na którą piłkarze będą strzelać.

Portugalscy kibice się cieszą, bo to ich sektor znajduje się za bramką.

Pierwsi będą strzelać Francuzi!

23:29

Nuno Mendes mógł być bohaterem ostatniej akcji!

Portugalia wyszła z kontrą, Silva wyłożył mu piłkę, ale jego strzał złapał Maignan.

Przed nami rzuty karne!

23:27

Zmiana w drużynie Portugalii chyba już na rzuty karne.

Matheus Nunes zastąpił Vitinhę.

23:23

Młody Barcola zagrał bez kompleksów i przedryblował kilku rywali.

Zabrakło jednak celnego uderzenia.

23:20

Kolejna akcja Dembele. Tym razem zdecydował się strzelać na bramkę.

Sporo jednak brakowało do celu...

23:16

Dobra wrzutka Conceicao, jednak Joao Felix główkował niecelnie.

Piłka wylądowała tylko w bocznej siatce.

23:13

Kylian Mbappe nie wychodzi na drugą część dogrywki.

Zastępuje go 21-letni Bradley Barcola.

Zmiana też u Portugalczyków. Joao Felix wchodzi na murawę w miejsce Rafaela Leao.

Zaczynamy drugą część dogrywki!

23:10

Koniec pierwszej połowy dogrywki.

Tu coraz mocniej pachnie rzutami karnymi...

23:09

Mendes zagrał na prawą stronę do Conceicao, a ten oddał techniczny strzał.

Daleko jednak od powodzenia...

23:06

Wreszcie jakaś groźna sytuacja!

Strzelał Leao, jednak znowu bez powodzenia. Piłkę zablokował Upamecano.

23:01

Kolejna odważna akcja Dembele. Chyba niepotrzebnie oddał jednak piłkę Mbappe...

Przebiegł kilkadziesiąt metrów, położył Pepe na ziemi, ale podał do swojego kapitana, którego strzał został zablokowany.

22:57

Co za kiks Ronaldo!

Świetna akcja Conceicao, który wycofał na siódmy metr do "CR7", ale ten bardzo źle trafił w piłkę, która poszybowała gdzieś na wysokość czwartego piętra.

22:54

Tuż przed rozpoczęciem dogrywki jeszcze jednak zmiana w reprezentacji Francji.

Youssouf Fofana zastąpił Eduardo Camavingę.

Zaczynamy!

22:49

Znowu strzelał Mbappe, jednak Costa złapał piłkę.

Wcześniej świetna akcja Dembele, który oddał futbolówkę do Mbappe.

Sędzia kończy drugą połowę. Przed nami dogrywka!

22:47

Mbappe strzelał, jednak niecelnie.

Dogrywka coraz bliżej.

Mamy jeszcze jedną zmianę u Portugalczyków. Ruben Neves zastąpił Joao Palhinhę.

22:47

Indywidualny rajd Thurama, było groźnie.

Pepe do końca biegł jednak za Francuzem i zdołał wybić piłkę na rzut rożny.

Trzy minuty doliczone do drugiej połowy.

22:45

Kolejne uderzenie Kante.

Zdecydowanie jednak zbyt lekkie, by zaskoczyć Costę.

22:44

Francja wyszła z kontrą, którą zakończyła strzałem N'Golo Kante.

Costa bez większego problemu złapał jego piłkę.

22:41

Ronaldo strzelał, ale trafił w mur.

Wciąż nie zdobył bramki na Euro 2024.

Tymczasem na boisko wchodzi Marcus Thuram. Zmienia Randala Kolo Muaniego.

22:40

Saliba fauluje Conceicao blisko pola karnego i dostaje żółtą kartkę.

To może być dobra okazja na strzał. Czy do piłki podejdzie Cristiano Ronaldo?

22:38

Po chwilowym przebudzeniu obu drużyn znowu mamy spokojniejszy fragment...

Czy doczekamy się gola? Na zegarze już 82. minuta.

22:35

Żółta kartka dla Joao Palhinhi.

Portugalski pomocnik sfaulował wychodzącego z kontrą Mbappe.

22:30

Teraz Dembele oddał strzał na francuską bramkę.

Piłka nieznacznie minęła słupek.

Mamy dwie zmiany u Portugalczyków. Nelson Semedo zastępuje Joao Cancelo, a Francisco Conceicao wszedł za Bruno Fernandesa.

22:28

Kolejna indywidualna akcja Dembele.

Pepe wybił jednak piłkę po jego dośrodkowaniu.

22:26

Dembele mógł się zameldować na boisku z asystą!

W polu karnym wziął "na karuzelę" Mendesa i dograł do Camavingi. Pomocnik Realu Madryt uderzył jednak obok bramki.

22:23

Teraz szczęście mieli Portugalczycy! Kolo Muani uderzył, ale w ostatniej chwili drużynę uratował Ruben Dias.

Świetna dwójkowa akcja Kolo Muaniego z Kounde. Napastnik oddał strzał, jednak świetna interwencja Diasa zapobiegła stracie gola.

Pierwsza zmiana u Francuzów. Ousmane Dembele zastępuje Antoine'a Griezmanna.

22:19

Znowu Maignan! Ależ było groźnie!

Vitinha strzelał z pierwszej piłki po podaniu Leao, jednak bramkarz Francji odbił piłkę.

Chwilę później przy linii bramkowej szczęścia próbował jeszcze Ronaldo, ale Maignan znowu nie dał się zaskoczyć.

22:17

Maignan broni strzał Fernandesa!

To był pierwszy celny strzał Portugalczyków.

Chwilę później strzelał jeszcze Joao Cancelo, jednak przeniósł piłkę nad poprzeczką.

22:15

Świetna indywidualna akcja Leao.

W ostatniej chwili Camavinga popisał się świetnym wślizgiem, dzięki czemu skończyło się tylko na rzucie rożnym.

22:11

Mbappe ucierpiał.

Francuz, który ciągle gra w specjalnej masce, został uderzony piłką po zagraniu głową Silvy.

Gwiazdor może jednak kontynuować grę.

22:08

Mogło być groźnie!

Hernandez zgrywał piłkę płasko wzdłuż bramki Portugalii, ale Kolo Muani nie połapał się w jego zamiarach i nie zdążył do futbolówki.

22:06

Mendes szarżował i upadł w polu karnym.

Sędzia nie dał się nabrać. Kazał się Portugalczykowi podnieść. Faulu Upamecano nie było.

22:06

Costa bez problemu broni strzał Mbappe.

Portugalski golkiper jest chyba najlepszym piłkarzem swojej drużyny na tym turnieju.

22:03

Silva dośrodkowywał w pole karne, ale Upamecano zgrał piłkę klatką piersiową do Maignana.

Piłka w rękach bramkarza.

22:01

Zaczynamy drugą połowę!

Oby była ciekawsza od pierwszej.

Trenerzy nie zdecydowali się na zmiany w składach.

21:45

Koniec pierwszej połowy!

Sędzia nie doliczył nawet minuty. Cóż, widocznie również Michaela Ollivera poziom tego spotkania nie porwał.

My wracamy z relacją po przerwie!

21:42

A jednak uderzał Fernandes.

Piłka poszybowała jednak obok bramki.

21:41

Będzie rzut wolny dla Portugalii.

Kolejna już na tym turnieju szansa dla Cristiano Ronaldo.

21:38

Fatalne zagranie Mbappe.

Najpierw wstrzymał akcję Francuzów, a potem zagrał na pamięć do Hernandeza. Problem w tym, że lewy obrońca był w tym momencie w zupełnie innym miejscu.

21:33

Antoine Griezmann dostał świetne podanie od Camavingi, ale nie zdołał oddać strzału.

W ostatniej chwili piłkę na rzut rożny wybił Fernandes.

21:30

Po zagraniu Mbappe dryblował Kolo Muani, jednak Pepe z łatwością odebrał mu piłkę.

Profesorska interwencja portugalskiego weterana.

21:29

Maignan dobrze interweniuje.

Złapał piłkę przy bliższym słupku po zagraniu Leao.

21:28

Francuzi wyszli z szybkim atakiem, ale nie przyniosło to efektu.

Eduardo Camavinga uderzył bardzo niecelnie.

21:27

Leao minął Kounde w polu karnym, ale na posterunku był Upamecano.

Francuski stoper wybił piłkę na rzut rożny.

21:24

Ronaldo i Hernandez zderzyli się głowami.

Na szczęście, wygląda na to, że żaden z nich nie ucierpiał.

21:21

Teraz Mbappe szarżował w polu karnym.

Zagrał przed bramkę, jednak kolejną dobrą interwencję zaliczył Costa.

21:20

Wreszcie było groźnie pod portugalską bramką!

Strzelał Theo Hernandez, ale bohater meczu ze Słowenią Diogo Costa świetnie odbił piłkę.

21:19

Póki co, liderzy obu reprezentacji nie są zbyt widoczni.

Ten mecz miał być pojedynkiem legendy ze wschodzącą gwiazdą. Ani Cristiano Ronaldo, ani Kylian Mbappe jednak dotąd niczym się nie wyróżnili.

21:16

Z dystansu strzelał Fernandes, ale piłka po rykoszecie od Saliby wyszła na rzut rożny.

Coraz groźniejsze są portugalskie ataki.

21:15

Prosty błąd Mike'a Maignana.

Piłka odskoczyła francuskiemu bramkarzowi, co oznacza rzut rożny dla Portugalii.

Maignan jednak szybko się zrehabilitował, łapiąc pewnie dośrodkowywaną przez Bruno Fernandesa piłkę.

21:14

Długa piłka do Leao, ale skrzydłowy nie doszedł do piłki.

Był wypychany przez Dayota Upamecano.

21:11

Z rożnego nic nie wynikło, jednak Portugalczycy mieli kolejną akcję.

Leao znowu świetnie zagrał do Mendesa, jednak ten oddał... centrostrzał, po którym piłka wylądowała obok bramki Francji.

21:10

Portugalczycy przejmują inicjatywę. Mieli rzut wolny.

Dośrodkowanie Cristiano Ronaldo wybite przez Julesa Kounde. Będzie rzut rożny.

21:08

Dwójkowa akcja Portugalczyków na lewej stronie.

Rafael Leao zagrał do Nuno Mendesa, który wrzucił w pole karne. Na posterunku był Aurelien Tchouameni, który wybił piłkę.

21:07

Początek tego spotkania jest dość spokojny.

Drużyny wymieniają podania, jednak nie wynikają z tego żadne groźniejsze sytuacje.

21:04

Po kilku minutach przewagi "Les Bleus", z pierwszym atakiem wyszli Portugalczycy.

Dośrodkowywał Bernardo Silva, jednak William Saliba wybił piłkę.

21:02

Francuzi w ataku.

Randal Kolo Muani miał piłkę w polu karnym, ale... podał do nikogo.

21:00

Zaczynamy wielkie granie!

Rozpoczęli Francuzi.

20:58

Trener Portugalii Roberto Martinez przywitał się serdecznie ze swoim francuskim odpowiednikiem Didierem Deschampsem.

Który z nich będzie w lepszych nastrojach za niemal dwie godziny?

20:54

Piłkarze prowadzeni przez angielskiego sędziego Michaela Ollivera wychodzą już na murawę stadionu w Hamburgu!

Za chwilę hymny narodowe, a potem wielki mecz!

20:47

O przedmeczowych nastrojach nad Sekwaną donosi nasz paryski korespondent Stefan Foltzer.

"Czas rozpalić serca" - pisze "Le Figaro", które pisze o możliwym wielkim spektaklu. "Brakuje nam emocji, kibice ich potrzebują. Kraj również" - dodaje konserwatywny dziennik, nawiązując do sytuacji politycznej we Francji.

Według francuskich ekspertów, reprezentacja Portugalii to najsilniejszy zespół, z którym Francuzi zmierzą się na mistrzostwach. "To jedna z najbardziej utalentowanych drużyn na Euro, jeśli chodzi o ofensywę" - podkreśla "L'Equipe".

20:43

Francuzi przystępują do dzisiejszego meczu bez Adriana Rabiota, który pauzuje za żółte kartki.

Sprawdźmy, jak wyglądają wyjściowe składy:

Portugalia: Diogo Costa - Joao Cancelo, Pepe, Ruben Dias, Nuno Mendes - Vitinha, Joao Palhinha, Bruno Fernandes - Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Rafael Leao.

Francja: Mike Maignan - Jules Kounde, Dayot Upamecano, William Saliba, Theo Hernandez - N'Golo Kante, Aurelien Tchouameni, Eduardo Camavinga, Antoine Griezmann - Randal Kolo Muani, Kylian Mbappe.

20:40

Przed rozpoczęciem turnieju zarówno Portugalczycy, jak i Francuzi byli wymieniani wśród głównych faworytów Euro 2024. Obie drużyny, zgodnie z przewidywaniami, awansowały do ćwierćfinału, jednak styl ich gry nie zachwycił.

Po wygranej z Austrią 1:0 oraz remisach z Holandią 0:0 i z Polską 1:1, wicemistrzowie świata Francuzi zajęli drugie miejsce w swojej grupie i dlatego przed nimi bardzo trudna droga w fazie pucharowej. Pierwszą przeszkodę pokonali z trudem, wygrywając w 1/8 finału z Belgią 1:0 po samobójczej bramce w końcówce Jana Vertonghena.

Natomiast Portugalia rozpoczęła turniej od zwycięstw nad Czechami 2:1 i Turcją 3:0 oraz porażki z Gruzją 0:2. W 1/8 finału dopiero po rzutach karnych wyeliminowała Słowenię (0:0, karne 3-0), zawdzięczając awans bramkarzowi Diogo Coście. 39-letni Cristiano Ronaldo jeszcze nie zdobył bramki, a w dogrywce meczu ze Słowenią nie wykorzystał rzutu karnego, co bardzo mocno przeżył.

20:37

Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z meczu Portugalia - Francja.

Już za nieco ponad 20 minut w Hamburgu rozpocznie się drugi ćwierćfinał Euro 2024.

Hiszpania pokonała Niemców 2:1 i zagra w półfinale Euro 2024. Przedwczesny finał turnieju dostarczył niesamowitych emocji, a o ostatecznym wyniku zadecydował gol w samej końcówce dogrywki.