Euro 2024

Euro 2024. Holandia - Anglia. "Trzy Lwy" zagrają o złoto Euro 2024! Gol w końcówce zadecydował

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 21:45
Anglia po golu Olliego Watkinsa w samej końcówce spotkania wygrała 2:1 z Holandią w drugim półfinałowym spotkaniu Euro 2024. Piłkarze Garetha Southgate'a w niedzielę zmierzą się z Hiszpanią w walce o tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu.
Ollie Watkins zdobył decydującego gola w meczu Holandia - Anglia i dał swojej drużynie przepustkę do finału Euro 2024Foto: EPA/ANNA SZILAGYI

Angielscy piłkarze są aktualnymi wicemistrzami kontynentu, ale w tegorocznym turnieju z trudem przechodzili kolejne rundy. Nie zachwycali stylem i sposobem gry, choć konsekwentnie realizowali kolejne cele.

W 1/8 finału wygrali ze Słowacją 2:1 po dogrywce, ratując się przed odpadnięciem w ostatnich sekundach doliczonego czasu, natomiast w ćwierćfinale zremisowali ze Szwajcarią 1:1 i lepiej wykonywali rzuty karne (5-3).

Holandia, która wyszła z "polskiej" grupy dopiero z trzeciego miejsca, fazę pucharową przechodzi bez dogrywek i karnych. Jako jedyni spośród półfinalistów rozstrzygnęli oba swoje mecze bez konieczności dogrywki lub rzutów karnych. W 1/8 finału pokonali Rumunię 3:0, a w ćwierćfinale wygrali z Turcją 2:1, choć do 70. minuty przegrywali.

Tym razem Anglicy zagrali tak, jak przystało na naszpikowaną gwiazdami drużynę - a przynajmniej w pierwszej połowie spotkania. Od pierwszych minut spisywali się naprawdę dobrze, grali szybciej, byli drużyną bardziej zdecydowaną i mającą pomysł na rozegranie swoich akcji. Na prowadzenie wyszli jednak Holendrzy - pięknym uderzeniem już w 7. minucie meczu popisał się Xavi Simons.

Na odpowiedź nie trzeba było jednak długo czekać - dziesięć minut później Anglicy odpowiedzieli dobrą akcją, uderzenie Kane'a nie znalazło drogi do siatki, ale sędziowie dopatrzyli się faulu Dumfriesa przy tej próbie. Chwilę później snajper Bayernu podszedł do ustawionej na jedenastym metrze piłki i dał Anglii wyrównanie.

Piłkarze Southgate'a grali lepiej, stworzyli sobie jeszcze jedną świetną sytuację, po której mogli prowadzić, ale Dumfries zrehabilitował się po karnym i zatrzymał piłkę na linii bramkowej.

Druga połowa nie stała już na tak wysokim poziomie, a po początkowej przewadze Anglików do głosu doszli Holendrzy. Kilka stałych fragmentów gry zagroziło bramce Pickforda, ale ostatnie słowo w tym meczu należało do "Trzech Lwów". Bohaterem został wprowadzony na boisko w końcówce Ollie Watkins. Napastnik Aston Villi pięknie przyjął piłkę, ustawiając ją sobie do strzału i posłał precyzyjne uderzenie w długi róg bramki.

Idealnie wykonana akcja dała Anglikom bramkę na kilkadziesiąt sekund przed ostatnim gwizdkiem i zadecydowała o tym, że to oni zagrają w niedzielę w finale z Hiszpanią.

1/2 finału: Holandia - Anglia 1:2 (1:1).

Bramki: 1:0 Xavi Simons (7), 1:1 Harry Kane (18-karny), 1:2 Ollie Watkins (90).

Żółta kartka - Holandia: Denzel Dumfries, Virgil van Dijk, Xavi Simons. Anglia: Jude Bellingham, Bukayo Saka.

Sędzia: Felix Zwayer (Niemcy). Widzów: 60 926.

Holandia: Bart Verbruggen - Denzel Dumfries (90+4. Joshua Zirkzee), Stefan de Vrij, Virgil van Dijk, Nathan Ake - Jerdy Schouten, Xavi Simons (90+4. Brian Brobbey), Tijjani Reijnders - Donyell Malen (46. Wout Weghorst), Memphis Depay (35. Joey Veerman), Cody Gakpo.

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Marc Guehi - Bukayo Saka (90+3. Ezri Konsa), Kobbie Mainoo (90+3. Conor Gallagher), Declan Rice, Kieran Trippier (46. Luke Shaw) - Phil Foden (81. Cole Palmer), Harry Kane (81. Ollie Watkins), Jude Bellingham.

Tak relacjonowaliśmy mecz na żywo:

22:55

90+5 - KONIEC! ANGLIA ZAGRA O ZŁOTO Z HISZPANIĄ!

22:54

90+3 -Piłkarze Koemana jeszcze próbują, ale Anglia broni się dobrze.

22:50

90+1' - JEST GOL! Ollie Watkins trafia do siatki! Przyjął piłkę w polu karnym, błyskawicznie uderzył, nie do obrony!

Napastnik Aston Villi zaskoczył wszystkich!

22:49

88' - Wymarzona okazja Anglików, Palmer miał piłkę na lewej nodze, ale nie zmieścił jej w długim rogu.

22:47

87' - Duże zamieszanie w polu karnym, protesty van Dijka przynoszą mu tylko żółtą kartkę. Obrońca sygnalizował tam przewinienie w szesnastce.

22:45

84' - Wspaniale wyprowadzili akcję Holendrzy, ale Weghorst pogubił się pod bramką Pickforda.

Wyjście spod pressingu, nagłe przyspieszenie - tego bardzo nam brakowało w ostatnich minutach.

22:44

22:40

80' - Kane i Foden schodzą z boiska, pojawiają się na nim Watkins i Palmer.

Analiza spalonego zakończona, nie ma bramki.

22:39

79' - Gol dla Anglii, ale dośrodkowujący Walker był chyba na pozycji spalonej. VAR w akcji.

22:37

77' - Simons uderza na bramkę, ale nie trafił czysto i wciąż mamy remis.

22:34

74' - Świetna interwencja Walkera w obronie, zatrzymał Gakpo w arcygroźnej sytuacji.

22:31

72' - Bardzo ostre wejście Bellinghama, jest żółta kartka.

22:28

68' - Pickford znów musiał interweniować, Holandia odradza się, ale główne zagrożenie przychodzi po stałych fragmentach gry.

22:24

65' - Groźny stały fragment gry, Ake zmusza Pickforda do interwencji.

22:24

63' - Dziś to Holendrom można zarzucić to, za co krytykowano Anglików przez cały turniej. Grają wolno i schematycznie, zbyt rzadko szukają gry do przodu od razu po przejęciu.

22:18

58' - Niestety, po pierwszej połowie, która była naprawdę świetna, tempo mocno siadło.

22:11

50' - Spokojnie pierwsze minuty po wznowieniu gry, Holendrzy grają głęboko, próbują wciągnąć Anglików i zaskoczyć ich szybką akcją.

22:07

46' - Wracamy do gry!

21:49

45+3' - Przerwa!

21:48

45+3 - Wreszcie akcja Holendrów, wrzutka w pole karne, Ake nie zdołał skierować piłki w stronę bramki.

21:44

43' - W ostatnich minutach Holendrzy nie są w stanie wyjść z żadną akcją, Anglicy rozkręcają się. Czy przełoży się to na gola jeszcze przed przerwą?

21:41

41' - Świetne zawody rozgrywa dziś Mainoo, kolejny odbiór, spróbował też uderzenia, ale akurat to nie było warte zapamiętania.

21:39

39' - Cwane uderzenie Fodena w długi róg, z kozłem. Bramkarz jednak na posterunku.

21:35

35' - Veerman zastępuje Depaya. Zobaczymy, co przyniesie ta zmiana.

21:34

33' - Problemy zdrowotne Depaya - Holender będzie musiał opuścić boisko.

21:34

32' - Anglicy w ataku pozycyjnym, teraz Mainoo dobrze przedarł się środkiem i nie zauważył dobrze wchodzącego prawą stroną Walkera.

21:30

30' - Dumfries trafia w poprzeczkę! Mocny strzał głową po rzucie rożnym.

21:25

25' - Anglicy wyglądają zupełnie jak nie oni. I nie ma co ukrywać - to bardzo dobra informacja, biorąc pod uwagę to, co prezentowali w dotychczasowych meczach.

21:24

23'  - Ależ okazja Anglików! Foden wprowadzony w pole karne przez Sakę, zabawił się z obrońcami i strzelił obok interweniującego bramkarza, ale piłkę na linii zatrzymał Dumfries!

21:22

22' - Anglicy poczuli się pewniej, to oni dyktują tempo gry i widać, że chcą tutaj iść po drugiego gola.

21:18

18' - Goooool! Precyzyjne uderzenie napastnika Bayernu Monachium i mamy remis!

21:17

17' - Do piłki podchodzi oczywiście Harry Kane.

21:16

16' - I jest rzut karny dla Anglików!

21:16

14' - Saka próbuje indywidualnej akcji, strzał zablokowany, do piłki dopada Kane i uderza wolejem ponad poprzeczką.

Napastnik pada na murawę po interwencji Dumfriesa, czy to będzie rzut karny? Obrońca niebezpiecznie zagrał wyprostowaną nogą.

21:14

13' - Pierwsze uderzenie Kane'a w tym meczu. Verbruggen dobrze sobie radzi.

21:12

12' - Anglicy ruszyli do odrabiania strat, drugi kolejny rzut wolny niedaleko od bramki rywali, ale ci skutecznie się bronią.

21:07

7' - Xavi Simons! Co za petarda, Pickford bezradny i Holandia prowadzi!

21:05

5' - Trippier dał się złapać na spalonym, lecz chwilę wcześniej Anglicy wyprowadzili niezłą akcję. Mimo dobrej wrzutki Saki nikomu nie udało się oddać strzału.

21:05

4' - Świetnie wyszli Holendrzy spod pressingu, podanie do Maalena minimalnie spóźnione.

21:02

2' - Holendrzy z pierwszą akcją, próbują długiego podania, ale Maalen na spalonym.

21:01

Ruszamy!

20:57

Czas na hymny i za chwilę ruszamy z drugim półfinałem. Kto dołączy do Hiszpanów?

20:54

Obrazków z kibicami w roli głównej będzie dużo, ale ten nas rozbroił. Niemiecki policjant rzeczywiście przypomina Garetha Southgate'a?

20:35

Dortumund jest pomarańczony? Te obrazki na to wskazują!

20:08

Znamy składy!

To zestawienie, w którym rozpoczną Anglicy:

A tak wyjdą na murawę Holendrzy:

20:00

Godzina pozostała do meczu Holandia - Anglia, w którym chcemy zobaczyć przynajmniej tak dobre widowisko jak w przypadku starcia Francji z Hiszpanią.

Wysokie progi? Jasne, jednak wiemy, że piłkarze w jednej i drugiej drużynie to najwyższy światowy poziom.

Nawet jeśli "Trzy Lwy" dotychczas rozczarowywały, to czas na grę na maksimum możliwości jest teraz.

Euro 2024. Deschamps rozstanie się z kadrą? "Musimy spojrzeć z dystansu"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 19:27
Przegrana w półfinale z Hiszpanią nie musi być wyrokiem dla Didiera Deschampsa. Prezes Francuskiej Federacji Piłkarskiej Philippe Diallo stwierdził, że nie widzi powodu, by selekcjoner przestał trenować reprezentację narodową.