Euro 2024

Euro 2024. Hiszpanie rozbili Chorwatów. "La Roja" pokazała medalowe ambicje

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 19:55
Reprezetacja Hiszpanii pokonała Chorwację 3:0 w hicie sobotniej serii gier Euro 2024. Tym samym "La Roja" objęła prowadzenie w grupie B, określanej przez wielu ekspertów mianem "grupy śmierci".
Lamine Yamal i Dani Carvajal
Lamine Yamal i Dani CarvajalFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Sobotnie starcie było rewanżem za finał minionej edycji Ligi Narodów. Tam po remisie 0:0 w konkursie rzutów karnych lepsi okazali się Hiszpanie. Mecz w Berlinie był o wiele mniej wyrównany.

Już w pierwszej minucie meczu padł rekord mistrzostw Europy. Lamine Yamal został najmłodszym w historii piłkarzem, który zagrał w mistrzostwach Europy. W wieku 16 lat i 338 dni rozpoczął w podstawowym składzie spotkanie z Chorwacją. Do tej pory rekord w tym względem należał do Kacpra Kozłowskiego. Polak w 2021 roku pojawił się na boisku w meczu z Hiszpanią (1:1) w Sewilli mając 17 lat i 246 dni.

W lepszym stylu rozpoczęli Hiszpanie. W 6. minucie strzału z dystansu spróbował Morata, ale Livaković z łatwością złapał piłkę. Chorwaci odowiedzieli kwadrans później główką Budimira, którą jednak w ostatniej chwili zablokował jeden z obrońców.

Ekipa "La Roja" zaskoczyła trzeci zespół ostatniego mundialu w 29. minucie - Ruiz posłał świetne prostopadłe podanie do Moraty, a ten płaskim strzałem przy słupku otworzył wynik meczu. Chorwaci mogli odpowiedzieć już w kolejnej akcji, ale Kovacicia powstrzymał Simon.

Zamiast 1:1 w 32. minucie było już 2:0 - w pole karne "Vratenich" wpadł Ruiz i z asystenta zmienił się w "egzekutora". Pomocnikowi Napoli sprzyjało szczęście, bowiem piłka po drodze do siatki odbiła się od nogi Sutalo, myląc Livakovicia.

Tuż przed przerwą Chorwaci skapitulowali po raz kolejny - tym razem za sprawą Carvajala, który na wślizgu wykończył centrę Yamala.

Po zmianie stron ekipa z Bałkanów zaatakowała nieco odważniej, ale lepsze sytuacje kreuje sobie Hiszpania. W 52. minucie Livaković kapitalnie zatrzymał Yamala w sytuacji sam na sam, a chwilę później skrzydłowy Barcelony nastrzelił piłką Moratę w ten sposób, że piłka omal nie wpadła do bramki.

Chorwaci znakomitą okazję wypracowali sobie w 56. minucie, kiedy Cucurella musiał blokować na linii bramkowej strzał Stanisicia. Wraz z upływem kolejnych minut "Vrateni" mieli coraz mniej ochoty do gry. W 65. minucie trener Dalić zdjął Modricia i Kovacicia, niejako "poddając" mecz.

Chorwaci mieli ogromną szansę na gola w 80. minucie, kiedy błąd Simona faulem "naprawił" Rodri, a sędzia Oliver wskazał na rzut karny. Jedenastkę "na raty" wykorzystał Petković, ale jego trafienie nie zostało uznane. Wszystko przez Perisicia, który zbyt wcześnie wbiegł w pole karne. Wynik nie uległ już zmianie.

Pozornie idealny mecz przyniósł Hiszpanom jednak dwie poważne straty - z urazami boisko opuścili Rodri i Morata.

Grupa B: Hiszpania - Chorwacja 3:0 (3:0)

Bramki: 1:0 Alvaro Morata (29), 2:0 Fabian Ruiz (32), 3:0 Dani Carvajal (45+2).

Żółta kartka - Hiszpania: Rodri.

Sędzia: Michael Oliver (Anglia). Widzów: 68 844.

W 80. minucie Bruno Petković (Chorwacja) nie wykorzystał rzutu karnego.

Hiszpania: Unai Simon - Dani Carvajal, Robin Le Normand, Nacho Fernandez, Marc Cucurella - Pedri (59. Dani Olmo), Rodri (86. Martin Zubimendi), Fabian Ruiz - Lamine Yamal (86. Ferran Torres), Alvaro Morata (67. Mikel Oyarzabal), Nico Williams (67. Mikel Merino).

Chorwacja: Dominik Livaković - Josip Stanisić, Josip Sutalo, Marin Pongracić, Josko Gvardiol - Luka Modrić (65. Mario Pasalić), Marcelo Brozović, Mateo Kovacić (65. Luka Sucić) - Lovro Majer, Ante Budimir (56. Ivan Perisić), Andrej Kramarić (72. Bruno Petković).

Euro 2024 w specjalnym serwisie PolskieRadio.pl/Euro 2024 i na antenach Polskiego Radia, które jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym Euro 2024 w specjalnym serwisie PolskieRadio.pl/Euro 2024 i na antenach Polskiego Radia, które jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym

Kiedy mecze Polaków na Euro 2024?

Polacy rozpoczną udział w Euro 2024 od starcia z Holandią (16 czerwca, Hamburg) >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Potem zmierzą się z Austrią (21 czerwca, Berlin)>>> CZYTAJ WIĘCEJ

Mecz z Francją (25 czerwca, Dortmund) >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Awans do 1/8 finału wywalczą po dwa zespoły z każdej grupy i cztery reprezentacje z trzecich miejsc.

Grupy Euro 2024

Euro 2024. Anglicy skazani na sukces? "To może być ostatnia szansa"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 13:32
Niewiele spośród 24 zespołów uczestniczących w Euro 2024 czuje na sobie równie duża presję jak piłkarska reprezentacja Anglii. Zdanie kibiców przed tą imprezą jest zgodne - trener Gareth Southgate dysponuje tak mocnym składem, że drużyna musi wreszcie wygrać turniej.

Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz przyznał w Hamburgu przed niedzielnym meczem z Holandią w grupie D mistrzostw Europy, że "ma już w głowie wyjściowy skład". Jak jednak dodał, dopiero wieczorem podejmie decyzję ws. kontuzjowanego ostatnio Pawła Dawidowicza.