Euro 2024

Euro 2024. Niebo jest niebieskie, trawa zielona, a niemoc Szkocji trwa. Do 13 razy sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 11:50
Reprezentacja Szkocji, zajmując czwarte miejsce w grupie A Euro 2024, przedłużyła do 12 serię wielkich piłkarskich turniejów, w których nie przebrnęła rundy grupowej.
Reprezentacja Szkocji znowu nie wyszła z grupy na wielkim turnieju
Reprezentacja Szkocji znowu nie wyszła z grupy na wielkim turniejuFoto: PAP/EPA/RONALD WITTEK
  • Reprezentanci Szkocji osiem razy brali udział w mistrzostwach świata i czterokrotnie występowali w mistrzostwach Europy
  • Najbliżej sukcesu byli na mundialu w 1974 roku, gdy nie wyszli z grupy, choć... nie przegrali żadnego z trzech spotkań

Szkoccy piłkarze na niemieckich boiskach przegrali z gospodarzami 1:5, zremisowali ze Szwajcarami 1:1 oraz w niedzielę - tracąc gola w 10. doliczonej przez arbitra minucie drugiej połowy - ulegli Węgrom 0:1.

Szkoci znów nie wyszli z grupy

Wyspiarze po raz czwarty bez powodzenia rywalizowali w mistrzostwach Europy; wcześniej w 1992, 1996 i 2021 roku.

Także osiem występów w mundialu - 1954-58, 1974-90 i 1998 - nie przyniosło efektu w postaci awansu do drugiej rundy.

W 1974 roku mieli pecha

W 1974 roku, również na niemieckich stadionach, Szkoci odpadli po pierwszej fazie grupowej MŚ, mimo że... nie przegrali meczu, ale dwaj rywale - Jugosławia i Brazylia - mieli lepszy bilans bramek.

Cztery lata temu, podobnie jak teraz, zakończyli zmagania z dorobkiem jednego punktu i na ostatniej pozycji w grupie.