Euro 2024

Euro 2024. Historyczny wynik Gruzji. Portugalia nie dała rady debiutantowi

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2024 22:45
W środowy wieczór Gruzja jako ostatni zespół zapewniła sobie przepustkę do fazy pucharowej Euro 2024. Debiutant mistrzostw Europy pokonał faworyzowaną Portugalię 2:0 na koniec rywalizacji w grupie F.
Piłkarze reprezentacji Gruzji wygrali 2:0 z Portugalią i zapewnili sobie awans do fazy pucharowej Euro 2024Foto: PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Grupa E

Słowacja - Rumunia 1:1

Ukraina - Belgia 0:0

Grupa F

Czechy - Turcja 1:2

Gruzja - Portugalia 2:0

W drugiej minucie Gruzini zszokowali Portugalię. Prosty błąd w rozegraniu, dwójkowa akcja i wykończenie Kwaracchelii dało prowadzenie ekipie, na którą nie stawiał praktycznie nikt.

Wydawało się, że piłkarze Roberto Martineza mają wszystko pod kontrolą mimo tej wpadki z początku spotkania - z Czechami także przegrywali, a ostatecznie wyszli z tamtego pojedynku zwycięsko. Wszyscy portugalscy fani także i tym razem wierzyli, że to jedynie chwilowe problemy i lada chwila wszystko wróci na właściwy tor.

Mijały minuty, Cristiano Ronaldo i spółka atakowali, raz za razem sprawdzając Mamardaszwilego, który bronił zjawiskowo, a do tego imponował spokojem. Portugalczycy nie mogli znaleźć na niego sposobu, a reszta jego kolegów także robiła wrażenie - Gruzini grali spokojnie, byli pewni w obronie, nie popełniali prostych błędów, a do tego całe czas czekali na to, by zaskoczyć rywali po raz kolejny. W pierwszej połowie się to nie udało, ale w drugiej Portugalia znów mogła przecierać oczy ze zdumienia.

Piłkarze Martineza znów pogubili się w obronie, co skończyło się rzutem karnym, który wyłapał VAR. Do piłki podszedł Mikautadze i pewnie podwyższył prowadzenie, które nie było w żaden sposób przypadkowe - było efektem pracy, determinacji, wylanego na boisku potu i całej masy ambicji, którą pokazali Gruzini. Prowadzeni przez Kwaracchelię, który dwoił się i troił, brał na karuzelę kilku przeciwników, zrobili na wszystkich kibicach świetne wrażenie.

Portugalczycy może i nie musieli, może i mieli zapewniony awans, jednak nie widać było w żaden sposób, by zlekceważyli przeciwników. I, paradoksalnie, nie zagrali gorzej niż choćby w meczu z Czechami.

W drugim spotkaniu ważyły się losy Czechów i Turków. I to ci pierwsi w 20. minucie znacznie skomplikowali swoją sytuację po tym, jak czerwoną kartkę po dwóch żółtych zobaczył Barak. Stało się jasne, że łatwiejsze zadanie będą tu mieli Turcy, ale... ten mecz nie był dla nich spacerkiem. Na prowadzenie wyszli dopiero w 51. minucie za sprawą Calhanoglu. Długo nie cieszyli się jednak z tego rezultatu, ponieważ nasi południowi sąsiedzi w 66. minucie strzelili gola wyrównującego, którego autorem był niezawodny Tomas Soucek.

W doliczonym czasie gry bramkę na wagę zwycięstwa i drugiego miejsca w grupie dał Turkom Tosun.

Grupa F: Czechy - Turcja 1:2 (0:0).

Bramki: 0:1 Hakan Calhanoglu (51), 1:1 Tomas Soucek (66), 1:2 Cenk Tosun (90+4).

Żółta kartka - Czechy: Ladislav Krejci, Antonin Barak. Turcja: Salih Ozcan, Kenan Yildiz, Ismail Yuksek, Mert Gunok, Mert Muldur, Samet Akaydin, Hakan Calhanoglu. Czerwona kartka za drugą żółtą - Czechy: Antonin Barak (20).

Sędzia: Istvan Kovacs (Rumunia). Widzów 47 683.

Czechy: Jindrich Stanek (55. Matej Kovar) - Tomas Holes, Robin Hranac, Ladislav Krejci - Vladimir Coufal, Tomas Soucek, Lukas Provod (75. Ondrej Lingr), David Jurasek (81. Matej Jurasek) - Mojmir Chytil (55. Jan Kuchta), Antonin Barak, Adam Hlozek (55. Tomas Chory).

Turcja: Mert Gunok - Mert Muldur, Samet Akaydin, Merih Demiral, Ferdi Kadioglu - Arda Guler (75. Cenk Tosun), Ismail Yuksek (63. Okay Yokuslu), Hakan Calhanoglu (87. Orkun Kokcu), Salih Ozcan (46. Kaan Ayhan), Kenan Yildiz (75. Kerem Akturkoglu) - Baris Alper Yilmaz.

Grupa F: Gruzja - Portugalia 2:0 (1:0).

Bramki: 1:0 Chwicza Kwaracchelia (2), 2:0 Georges Mikautadze (57-karny).

Żółta kartka - Gruzja: Anzor Mekwabiszwili. Portugalia: Cristiano Ronaldo, Pedro Neto, Ruben Neves.

Sędzia: Sandro Schaerer (Szwajcaria). Widzów 49 616.

Gruzja: Giorgi Mamardaszwili - Otar Kakabadze, Giorgi Gwelesiani (76. Solomon Kwirkwelia), Guram Kaszia, Luka Loczoszwili (63. Giorgi Citaiszwili), Lasza Dwali - Giorgi Czakwetadze (81. Anzor Mekwabiszwili), Giorgi Koczoraszwili, Otar Kiteiszwili - Georges Mikautadze, Chwicza Kwaracchelia (81. Zuriko Dawitaszwili).

Portugalia: Diogo Costa - Antonio Silva (65. Nelson Semedo), Danilo Pereira, Goncalo Inacio - Diogo Dalot, Joao Neves (75. Matheus Nunes), Francisco Conceicao, Joao Palhinha (46. Ruben Neves), Pedro Neto (75. Diogo Jota) - Cristiano Ronaldo (65. Goncalo Ramos), Joao Felix.

23:04

Kończymy na dziś, czekają nas dwa dni przerwy, a w sobotę wracamy na spotkania 1/8 finału Euro 2024!

22:59

Zakończył się też mecz Czechów z Turcją. Znaczy to tyle, że znamy już wszystkie zespoły, które awansowały do kolejnej fazy Euro 2024!

22:56

Stało się! Gruzja wygrywa swój pierwszy mecz na Euro w historii! Portugalia nie mogła zrobić tu już nic.

2:0 dla Gruzji i jest awans!

W doliczonym czasie gry gola zdobyła też Turcja i wychodzi z drugiego miejsca.

22:44

Około dziesięciu minut do końca, zszedł bohater Gruzinów, ale nic nie wskazuje na to, by ci mieli tu oddać prowadzenie rywalom.

22:29

Czesi wyrównują w meczu z Turcją. Autorem gola niezawodny Tomas Soucek.

22:16

NIESAMOWITE! Gruzja prowadzi już 2:0 z faworyzowaną Portugalią i zmierza w kierunku awansu!

22:14

Turcja prowadzi z Czechami 1:0! Calhanoglu zdobywa gola, a tymczasem Gruzja... będzie miała rzut karny!

22:04

Czas na drugą połowę.

21:48

Przerwa. Będzie sensacja? Przed Gruzinami jeszcze daleka droga, zwłaszcze, że nie ma mowy o tym, żeby Portugalia cokolwiek tu odpuszczała.

21:45

Pierwsze połowy dobiegają końca, bardzo dużo emocji w meczu Gruzji z Portugalią - sędzia ma mnóstwo pracy i nie ma co ukrywać - Portugalczycy nie są zadowoleni z jego pracy w tym spotkaniu.

21:30

30 minut za nami, jak na razie gol Gruzinów jest jedynym, który padł w wieczornych meczach. Portugalczycy mocno naciskają, ale jak dotąd nie są w stanie pokonać Mamardaszwilego.

21:24

Czesi od 20. minuty grają w dziesiątkę. Drugą żółtą kartkę zobaczył Barak.

21:16

Tak wyglądało trafienie dla debiutantów na mistrzostwach Europy.

21:04

Gol dla Gruzji! Już w drugiej minucie underdog wychodzi na prowadzenie! Błyskawiczna akcja Mikautadze i Kvaratskhelii kończy się trafieniem zawodnika Napoli!

21:00

Zaczynamy!

21:00

Czy to będzie główny aktor tego spotkania? Przekonamy się już niedługo, ale oczy klasycznie zwrócone w kierunku jednej z ikon piłki.

20:48

Gruzję stać tutaj na sprawienie sensacji? To główne pytanie na środowy wieczór.

Niecały kwadrans i zaczynamy spotkania grupy F.

20:22

Belgia - Francja w 1/8 finału? Z chęcią to zobaczymy, ale w formie, którą "Czerwone Diabły" pokazały dzisiaj, dla wicemistrzów świata nie powinni stanowić aż takiego problemu.

20:17

45 minut do ostatnich dwóch spotkań fazy grupowej. W jakim gronie wejdziemy w fazę pucharową turnieju?

19:56

Koniec!

Ukraina odpada z mistrzostw Europy. Rumunia wygrywa grupę, Belgia wychodzi z drugiego miejsca, a Słowacja z trzeciego.

19:51

Ostatnie minuty meczów grupy E są bardzo emocjonujące. Ukraina cały czas próbuje, jeden gol daje jej awans i wyrzuca Belgię z turnieju.

Było blisko...

19:50

Tymczasem ważne informacje - węgierski napastnik Barnabas Varga, kontuzjowany w meczu grupy A mistrzostw Europy ze Szkocją (1:0) został wypisany został ze szpitala w Stuttgarcie i powrócił do kraju.

A tymczasem Słowacja - Rumunia stoi na wysokim, bardzo wyrównanym poziomie. Lekka przewaga Słowacji, ale jeśli chodzi o strzały i sytuacje, oba zespoły mogą przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

19:28

Kilka zagrań de Bruyne w dzisiejszym meczu to klasa światowa, ale pomocnik może momentami tylko łapać się za głowę patrząc, co wyprawiają jego koledzy.

Ukraina - Belgia wciąż bez bramek.

19:12

Belgia od początku drugiej połowy wygląda, jakby wrzuciła wyższy bieg. Na pewno ogląda się to lepiej niż pierwsze 45 minut, które raczej nie należały do ozdób tego turnieju.

19:04

Wracamy do gry.

18:49

1:1 w meczu Słowacji z Rumunią i zaskakujące 0:0 w pojedynku Belgii z Ukrainą. Jak na razie Ukraińcy bardzo pozytywnie zaskakują, a Belgowie znów poniżej oczekiwań...

18:40

Marin z rzutu karnego i Rumunia wyrównuje stan gry.

18:26

Ondrej Duda i 1:0 dla Słowacji! 24. minuta przynosi pierwszego gola w dzisiejszych spotkaniach.

18:17

Pierwsza niezła szansa dla Belgów, ale Lukaku nie wykorzystał podania Kevina de Bruyne.

18:03

Zaczynamy pierwsze dwa środowe spotkania!

17:56

O ile w meczu Belgii z Ukrainą łatwo wskazać faworyta, to w starciu Słowacji z Rumunią jest to znacznie trudniejsze.

Jedni i drudzy mają tutaj kilka atutów, z których będą chcieli skorzystać.

17:47

A tutaj rywale Belgów, Ukraińcy, którzy zagrali jedno bardzo słabe i jedno bardzo dobre spotkanie. Którą ich twarz dziś zobaczymy?

17:24

Oczy zwrócone na Belgów? Jeśli "Czerwone Diabły" będą się dopiero rozkręcać, stać ich naprawdę na wiele. Ale dziś czas pokazać pełnię potencjału!

17:20

Czas zakończyć fazę grupową Euro 2024. Szybko poszło? Tak się wydaje, a turniej nie trwa nawet dwóch tygodni.

Na pierwszy rzut idą dzisiaj zespoły z grupy E.

Reprezentanci Polski na Euro 2024 zdobyli zaledwie punkt, ale zaledwie jedno "oczko" w fazie grupowej zapewni im wypłatę premii. Za kwalifikację do fazy pucharowej do "podniesienia z boiska" były wielomilionowe sumy, ale konto Biało-Czerwonych i tak zostanie powiększone o pokaźny bonus.