Euro 2024

Euro 2024. Holandia odwróciła losy meczu. "Oranje" z awansem do półfinału

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2024 22:55
Reprezentacja Holandii awansowała do półfinału Euro 2024. W ostatnim meczu ćwierćfinałowym, "Oranje" jako pierwsi stracili gola, ale potrafili odwrócić losy meczu i wygrać 2:1.
Reprezentacja Holandii odwróciła losy meczu z Holandią
Reprezentacja Holandii odwróciła losy meczu z Holandią Foto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Wcześniej, awans do 1/2 finału zapewniły sobie reprezentacje Francji, Hiszpanii i Anglii.

Mecz rozpoczął się od ataków Holendrów, którzy dążyli do szybkiego objęcia prowadzenia. Już w 1. minucie bliski szczęścia był Memphis Depay, jednak po skutecznej indywidualnej akcji uderzył bardzo niecelnie.

Kilka minut później "Oranje" oddali dwa strzały z pola karnego, lecz nieudane. Najpierw Depay trafił w rywala, a następnie Gakpo był na pozycji spalonej. Z każda minutą "budziła się" reprezentacja Turcji, która po przeczekaniu pierwszego naporu rywali zaczęła przejmować inicjatywę.

Niecelnie z rzutu wolnego uderzył Bardakci, potem Yilmaz został powstrzymany przez van Dijka. Szczęścia próbował też Yildiz, on również nieskutecznie. Podopieczni Vincenzo Montelli objęli prowadzenie w 35. minucie. Piłkę z bocznego sektora boiska dośrodkował swoją słabszą, prawą nogą Arda Guler, a najlepiej w polu karnym wyskoczył obrońca Samet Akaydin, który celnie uderzył i wpisał się na listę strzelców.

Faworyci z Holandii nie mieli pomysłu na szybkie odrobienie strat - do przerwy nie potrafili sobie stworzyć sytuacji podbramkowej. Sytuację miał zmienić napastnik Wout Weghorst, dobrze znany szczególnie polskim kibicom i Bartoszowi Salamonowi, wprowadzony za Bergwijna.

Rezerwowy napastnik reprezentacji Holandii miał swoje okazje do wyrównania, jednak był łapany na pozycji spalonej lub przegrywał walki o górne piłki. W 56. minucie Turcja była o krok od podwojenia prowadzenia. Arda Guler uderzył z rzutu wolnego, a piłka po jego strzale trafiła w słupek.

Holendrzy przez długi czas nie mogli znaleźć sposobu w ataku pozycyjnym na dobrze zorganizowanych rywali. Sytuacja zmieniła się w 69. minucie - Weghorst uderzył wtedy wolejem po dośrodkowaniu, lecz nie zaskoczył Gunoka. Chwilę później był remis - po krótkim rozegraniu rożnego dograł w pole karne Depay, a na piłkę już czekał Stefan de Vrij i było 1:1.

Sześć minut później padł zwycięski gol, gdy Holendrzy wykorzystali chwilę zawahania Turków. Dośrodkowanie po ziemi Dumfriesa zaskoczyło rywali, a bohaterem został wbiegający z bocznego sektora Gakpo.

Dzielnie walcząca Turcja do końca dążyła do odrobienia strat. Swoje szanse mieli zwłaszcza rezerwowi - dwie szanse zmarnował Tosun, a po uderzeniu Celika piłkę lecącą do bramki wybił van de Ven. W pierwszej minucie doliczonego czasu gry, holenderski bramkarz obronił strzał z kilku metrów Kilicsoya, co było ostatnią klarowną okazją dla podopiecznych Vincenzo Montelli.

Holandia awansowała do półfinału Euro 2024, w którym zagra z Anglią.

Holandia - Turcja 2:1

Gole: 0:1 Samet Akaydin (35. minuta), 1:1 Stefan de Vrij (70.), 2:1 Cody Gakpo (76.)

Żółta kartka - Holandia: Xavi Simons, Nathan Ake, Virgil van Dijk. Turcja: Cenk Tosun.

Sędzia: Clement Turpin (Francja). Widzów: 70 091.

Holandia: Bart Verbruggen - Denzel Dumfries, Stefan de Vrij, Virgil van Dijk, Nathan Ake (73. Micky van de Ven) - Jerdy Schouten, Xavi Simons (87. Joshua Zirkzee), Tijjani Reijnders (73. Joey Veerman) - Steven Bergwijn (46. Wout Weghorst), Memphis Depay (87. Jeremy Frimpong), Cody Gakpo.

Turcja: Mert Gunok - Mert Muldur (82. Zeki Celik), Kaan Ayhan (89. Semih Kilicsoy), Samet Akaydin (82. Cenk Tosun), Abdulkerim Bardakci, Ferdi Kadioglu - Baris Alper Yilmaz, Salih Ozcan (77. Okay Yokuslu), Hakan Calhanoglu, Kenan Yildiz (77. Kerem Akturkoglu) - Arda Guler.

Tak relacjonowaliśmy mecz na żywo:

22:56

Dziękujemy za śledzenie z nami relacji i zapraszamy na kolejne mecze Euro 2024!

22:54

90+5' - Koniec! Holandia ostatnim półfinalistą Euro 2024!

22:50

90+1' - Verbruggen bohaterem Holendrów! Bramkarz doskonale obronił strzał z kilku metrów Kilicsoya.

22:49

90' - Akturkoglu pudłuje! Sytuacyjna piłka po dośrodkowaniu z rzutu wolnego kończy się niecelnym strzałem zmiennika.

Sędzia doliczył pięć minut.

22:48

89' - Gakpo mógł strzelić kolejnego gola! Jego uderzenie lewą nogą obronił jednak Gunok.

22:47

89' - Ostatnia zmiana w Turcji, Kilicsoy za Ayhana.

22:47

88' - Cenk Tosun uderzył niecelnie głową, po raz drugi w meczu.

22:45

87' - Zirkzee i Frimpong za Depaya i Simonsa w ekipie holenderskiej.

22:43

85' - Turcja mogła wyrównać! Po dośrodkowaniu z lewej strony, strzał Celika został zablokowany.

22:40

82' - Znów zmienia Montella. Tosun i Celik za Muldura i Akaydina.

22:35

77' - Dwie zmiany u Turków - Yokoslu i Akturkoglu za Ozcana i Yildiza.

22:34

76' - HOLANDIA NA PROWADZENIU!

Holendrzy wykorzystali chwilę zawahania Turków. Dośrodkowanie po ziemi Dumfriesa zaskoczyło rywali, bohaterem wbiegający z bocznego sektora Gakpo, 2:1!

22:33

75' - Brawurowy rajd Depaya zatrzymany przez rywali.

22:32

73' - Dwie zmiany w Holandii - za Ake i Reijndersa wchodzą van de Ven i Veerman.

22:28

70' - GOL! HOLANDIA DOPROWADZIŁA DO REMISU!

Po krótkim rozegraniu rożnego dograł w pole karne Depay, a na piłkę już czekał Stefan de Vrij, 1:1!

22:28

69' - Weghorst miał swoją szansę! Po dośrodkowaniu uderzył wolejem, jednak nie na tyle skutecznie, aby zaskoczyć Gunoka.

22:23

65' - Znów groźnie Turcy! Piłkę z ok. 18 metrów uderzył Yildiz, instynktownie obronił Verbruggen.

22:22

64' - Żółtą kartką ukarany van Dijk.

22:21

63' - Strzał Depaya zablokowany.

22:20

62' - Holendrzy w ataku pozycyjnym, nie mają pomysłu na zaskoczenie rywali.

22:17

57' - Żółtą kartką ukarany Ozcan za faul na Schoutenie.

22:15

57' - Celny strzał z dystansu Depaya nie sprawił problemów Gunokowi.

22:14

56' - Turcja blisko podwojenia prowadzenia! Arda Guler uderzył z rzutu wolnego, a piłka po jego strzale trafiła w słupek.

22:13

55' - Żółta kartka dla Nathana Ake. Doświadczony obrońca faulował wychodzącego na pozycję Gulera.

22:12

54' - Kolejne dośrodkowanie na Weghorsta. Tym razem Holender przegrał walkę o piłkę.

22:10

51' - Weghorst na spalonym po podaniu Ake. Napastnik po raz pierwszy pokazał jednak, po co wszedł na boisko - doskonale poradził sobie z grą głową.

22:04

46' - Gra wznowiona. Jedna zmiana w ekipie holenderskiej - Weghorst za Bergwijna.

21:48

45' - Przerwa! Turcja prowadzi po golu swojego obrońcy.

21:44

44' - Dośrodkowanie Gakpo zablokowane. Piłka w rękach tureckiego bramkarza.

21:43

43' - Holandia nie ma pomysłu na to, jak szybko wyrównać. Rozgrzewa się już dobrze znany Polakom, a zwłaszcza Bartoszowi Salamonowi napastnik Wout Weghorst.

21:36

35' - GOL DLA TURCJI!

Z bocznego sektora boiska dośrodkował swoją słabszą, prawą nogą Arda Guler, po czym Samet Akaydin doskonale wyskoczył i uderzył głową. 1:0!

21:34

34' - Niecelny strzał Yildiza ze skraju pola karnego.

21:33

32' - Nieudane zagranie Gulera, który zdecydował się na zagranie, które w Polsce nazywamy centrostrzałem.

21:30

29' - Kolejna odważna akcja Turków. Tym razem Yilmaz zatrzymany przez van Dijka. Po chwili Xavi Simons został ukarany żółtą kartką.

21:30

28' - Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego z głębi pola, niecelnie uderzył Bardakci.

21:28

27' - Turcja przeczekała napór rywali i od kilku minut coraz śmielej przejmuje inicjatywę.

21:21

21' - Moment przewagi Turków. Uderzenie z dystansu Calhanoglu zablokowane.

21:20

20' - Holandia dominuje, aktywni są zwłaszcza Gakpo i Depay, lecz Turcy wciąż bez straty gola.

21:15

15' - Ayhan świetnie powstrzymał Gakpo. Gracz Liverpoolu znów był jednak na spalonym.

21:11

11' - Niecelny strzał Ozcana zza pola karnego.

21:07

7' - Znów blisko Holendrzy! Dwa strzały z pola karnego nieudane, najpierw Depay trafił w rywala, a następnie Gakpo był na pozycji spalonej.

21:01

1' - Rozpoczął się mecz!

Już w pierwszej minucie Holendrzy bliscy objęcia prowadzenia! Świetny indywidualny rajd Memphisa Depaya zakończył się jednak nieudanym uderzeniem napastnika.

20:52

A w takim składzie zacznie Turcja:

20:51

Wyjściowy skład Holendrów:

20:42

Dobry wieczór! Właśnie zakończyła się seria rzutów karnych, która dała awans reprezentacji Anglii, a kto będzie ostatnim półfinalistą Euro 2024?

Przekonamy się po meczu Holandia - Turcja!