Section00
Parki NarodowePark Narodowy "Bory Tucholskie"
Section01

Kim jest "Bartuś" i Leon? Czyli kolejni bohaterowie Odkrywców Polskich Parków Narodowych

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 10:02
Co to jest Zagroda Pokazowa, dlaczego mieszka tam wiewiórkę bez uszu? Kim jest Leon oraz jak wyglądają bieliki i koniki polskie? Pora na kolejne spotkanie z cyklu "Dzika Odyseja. Ekspedycja odkrywców 2024-2025". Zapraszamy na kolejną korespondencję małych Odkrywców Polskich Parków Narodowych, którzy tym razem wyruszyli do Borów Tucholskich. Akcji patronuje patronuje Polskie Radio Dzieciom.
Odkrywcy Polskich Parków Narodowych w Borach Tucholskich
Odkrywcy Polskich Parków Narodowych w Borach TucholskichFoto: PR

Park Narodowy „Bory Tucholskie” to kolejne miejsce na mapie podróżników, którzy wraz z Krystianem Tyrańskim odkrywają niesamowite rejony Polski. Miejsce to istnieje już od 28 lat, a jego powierzchnia obejmuje obszar 4613,04 h. Jak przypomniał Krystian Tyrański  położony on jest w północno-zachodniej części Polski, w woj. pomorskim pomiędzy Bydgoszczą a Słupskiem, a na szczególną uwagę zasługują tutaj zbiorowiska leśne i jeziora, a także siedliska bagienne.  

- Wciąż jesteśmy na terytorium lodowego olbrzyma, czyli na terytorium lodowca kontynentalnego. Stąd od razu będąc w tym parku rzucają nam się w oczy polodowcowe, podłużne jeziora oraz lasy iglaste, w których dominują sosny. Rosną tutaj zdrowo, bo znajdują się na terenach bogatych w niezliczone ilości piasku i żwiru, który był wypłukiwany spod lodowca i tworzył takie szerokie rozległe stożki – powiedział gospodarz programu po czym dodał: - Witamy na piaszczystej krainie porośniętej pięknym lasem i dywanem mchów oraz porostów!

Warto wiedzieć, że oprócz wspaniałych okazów drzew na największe uznanie zasługuje dąb „Bartuś”, który jest najstarszym drzewem w Parku. Franek zwrócił zaś uwagę na ryby, które można znaleźć w jednym z 21 jezior Parku Narodowego takie jak szczupak i węgorz. Opowiedział też o Zagrodzie Pokazowej, która znajduje się w Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Bory Tucholskie, gdzie widział szpaka, wiewiórkę bez uszu, kunę domową, która miała na imię Leon oraz bieliki i koniki polskie.

Podczas tej wprawy również nie zabrakło wielu wrażeń dla Młodych Odkrywców. Tradycyjnie wzięli oni udział w widowisku edukacyjnym, następnie wraz ze służbą Parku Narodowego ruszyli aby odkrywać dzikie królestwo oraz posłuchać o jego skarbach i tajemnicach. Młodego podróżnika Franka zainteresował zaś pewien osobnik, który spacerował po kapeluszu Krystiana. – To żuk z rodziny żukowatych, ma czułka, 3 pary nóg i oceniam że ma skrzydła. Do tego wcale się nas nie boi, bo pewnie przystosował się już do życia z dużymi ssakami – powiedział Franek.

Na koniec podróżników czekało jeszcze jedno wyzwanie rozbicie namiotów i stworzenie własnej terenowej bazy Dzikiej Odysei, w której rozpalili ognisko.

Audycja:  "Mali strażnicy dzikiego królestwa" 
Data emisji: 22.06.2024
Godzina emisji: 17.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego  stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Section02
Section03
Section05
Section012

Dźwięki

Oprócz wspaniałych okazów drzew na największe uznanie zasługuje dąb "Bartuś" - najstarsze drzewo w PN "Bory Tucholskie"
volume_up
Park Narodowy "Bory Tucholskie" to kolejne miejsce na mapie podróżników, którzy wraz z Krystianem Tyrańskim odkrywają niesamowite rejony Polski. Miejsce to istnieje już od 28 lat, a jego powierzchnia obejmuje obszar 4613,04 h.
00:00
60:04
Dziennik ekspedycyjny Franka - Park Narodowy "Bory Tucholskie"
volume_up
Młodego podróżnika Franka zainteresował pewien osobnik, który spacerował po kapeluszu Krystiana Tyrańskiego. – To żuk z rodziny żukowatych, ma czułka, 3 pary nóg i oceniam że ma skrzydła. Do tego wcale się nas nie boi, bo pewnie przystosował się już do życia z dużymi ssakami – powiedział Franek.
00:00
03:42
więcej
Section014
Section015
Section024