Jeżeli bawili się Państwo z nami pięć lat temu, słuchając "Sprawiedliwości owiec”, to zapraszamy ponownie do wspólnej zabawy. Właśnie ukazał się dalszy ciąg tamtej historii o owcach, ich dziwnym pasterzu George’u, irlandzkiej łące i urwisku oraz o dochodzeniu, kto zabił George’a.
Owce wraz z pasterką Rebeką, córką zgładzonego pasterza opuszczają wyspę i jadą do Francji. Tam jednak stado nie zazna spokoju. Dzieje się coś dziwnego, czego nie sposób ogarnąć owczym "rozumem" (ludzkim – zresztą też). Panorama postaci znacznie się poszerza i do akcji wkraczają … kozy.
Podobnie jak w pierwszej książce trochę zabawna, trochę straszna jest konfrontacja światów: ludzkiego i zwierzęcego. To, co mnie, poza humorem, zmobilizowało do prezentacji książki w Programie Trzecim, to bogata faktura dźwiękowa świata przedstawionego. Założywszy, że bawimy się, pozwalam aktorom na wydawanie wszelkich odgłosów, jakie im (i mnie) przychodzą do głowy. Jest w nas przecież ukryte i stłumione dziecko i im bardziej ponuro wokół, tym bardziej mamy ochotę swawolić.
Proponujemy więc Państwu, po szeregu lektur „dorosłych”, wyzwalającą, szaloną "czytankę”. Mam nadzieję, ze z przyjemnością spotkają się Państwo z czwórką aktorów, czyli ze znanymi już zapewne Państwu doskonale: Marią Seweryn i Rafałem Mohrem oraz z debiutującymi w tej roli aktorami TR Warszawa: Katarzyną Warnke i Januszem Chabiorem. Aktorzy teatru Grzegorza Jarzyny do tej pory występowali w poważnym repertuarze, a więc odkrywamy ich inne możliwości.
Czwórka aktorów, liczne dialogi dają nam szansę zbliżenia się do CPWDŹ (Codziennie Powieść w Wydaniu Dźwiękowym – proszę zajrzeć do archiwum MBK z 30 stycznia).
Maria Seweryn
Katarzyna Warnke
Rafał Mohr
O autorce „Triumfu owiec” Leonie Swann wiemy niewiele. Jest Niemką, urodzoną w 1975 roku. Studiowała m. in. filozofię i psychologię. Pisze powieści kryminalne.
Zapraszamy więc do beztroskiej zabawy i prosimy o niedoszukiwanie się głębi, czyli „drugiego dna”.
Renata Szewczak, Mateusz Patyk, Janusz Deblessem i Baszka Marcinik.
Poprzednią książkę o owcach przetłumaczył z wdziękiem z angielskiego Jan Kraśko. Tę, z oryginału, Maciej Nowak Kreyer.
Obie „owcze” historie opublikowało wydawnictwo Amber. Obu – patronujemy.
Zapraszamy od 7 lutego, od poniedziałku do piątku, o 11.50.