Co może wyniknąć z męskiej, szkolnej przyjaźni? W przypadku piątki chłopaków ze szkoły w Oxfordshire był to zespół, który na stałe wpisał się w historię światowej muzyki inspirowanej alternatywnym rockiem, trip-hopem i art rockiem. W roku 1986 dwóch braci, Colin i Jonny Greenwoood, oraz Ed O’Brien, Phil Selway i Thom Yorke stworzyli kapelę On A Friday. Nazwa wzięła się od dnia, kiedy mieli próby w szkolnej sali muzycznej.
Dzięki krótkim występom w wielu miejscach w Oxfordzie, zostali zauważeni przez firmę fonograficzną, która w 1991 r. podpisała z nimi kontrakt na sześć płyt i zażądała zmiany nazwy na Radiohead, inspirując się jedną z piosenek grupy Talking Heads.
Ich debiutancki album "Pablo Honey", wydany w 1993 r., nie przyniósł im oszałamiającego sukcesu w Anglii, a ich styl został określony jako grunge. Singiel "Creep", uznany za zbyt depresyjny, nie był grany przez BBC Radio 1, jednak został doceniony w innych krajach, od Izraela po USA, gdzie osiągnął drugie miejsce na liście Billboard.
Po trasie koncertowej, podczas której doskwierał im zbyt mały dorobek muzyczny, nagrali drugą płytę "The Bends". Wydana w 1995 r., wreszcie została doceniona przez ich rodzimy rynek muzyczny i pokryła się potrójną platyną. Radiohead otrzymali etykietkę najlepszego brytyjskiego alternatywnego zespołu. W tym czasie udało im się zagrać jako support na koncercie swojego muzycznego guru - R.E.M. Wokalista R.E.M, Michael Stipe, powiedział: "Radiohead są tak dobrzy, że mnie przerażają". I miał rację, bo już w 1997 r. byli współproducentami swojego trzeciego krążka "OK Computer", uznawanego za najlepszy w ich karierze. Pierwszym singlem z "OK Computer" był "Paranoid Android" - najdłuższy, bo trwający ponad 6 minut utwór Radiohead, nagrany w uważanej za nawiedzoną posiadłości aktorki Jane Seymour. Rysunkowy klip do tego singla ze względu na zbyt brutalne sceny został ocenzurowany przez MTV. Ich muzyka nagle stała się mainstreamowa i dzięki temu zdobyli nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy Alternatywny Album oraz nominację do Albumu Roku.
"Creep"
Chłopcy wyraźnie się rozkręcili i w roku 2000 wydali krążek "Kid A", mniej gitarowy, bardziej instrumentalny i bez utworów singlowych, ale mimo tego ponownie uhonorowany Grammy. Po inspirowanym jazzem albumie "Amnesiac", który wspiął się na drugie miejsce w Wielkiej Brytanii, ukazał się "Hail To The Thief"(2003), za którego producenci otrzymali kolejną Grammy.
Minęły cztery lata i w końcu ukazał się siódmy krążek "In Rainbows", który można było nabyć w internecie za ustaloną przez siebie kwotę. Album otrzymał najlepsze od lat recenzje, a jego sukces został porównany do tego z czasów "OK Computer".
(af)
https:\/\/www.radiohead.com/deadairspace/
https:\/\/www.myspace.com/radiohead
https:\/\/www.lastfm.pl/music/Radiohead/