Grający na instrumentach klawiszowych Ray Manzarek był z pochodzenia Polakiem. W 1965 roku, wówczas jeszcze jako student szkoły filmowej, razem z wokalistą Jimem Morrisonem założył jeden z najsłynniejszych zespołów w dziejach muzyki rockowej. Jego popisy na instrumentach klawiszowych w utworach "Break On Through to the Other Side" czy "Light My Fire" stały się, obok głosu Morrisona, znakiem rozpoznawczym muzycznego stylu grupy - przypomina agencja Reutera.
Klasyczny skład grupy ”The Doors” tworzył jeszcze gitarzysta Robby Krieger. Karierę zespołu przerwała przedwczesna śmierć Jima Morrisona.
Po rozpadzie grupy spowodowanym śmiercią Morrisona w 1971 roku Manzarek nagrał dwie płyty z zespołem rockowym Nite City oraz sześć albumów solowych. Ostatni, "Translucent Blues", pochodzi z 2011 roku. W 2002 roku wraz z Kriegerem reanimował The Doorsów w 2002 roku pod nazwą Manzarek-Krieger.
Manzarek brał udział w wielu muzycznych projektach. Współpracował m.in. z Philipem Glassem i Iggym Popem. Napisał również wspomnienia z czasów grania w ”The Doors”. W 2002 roku wrócił do grania na żywo piosenek zespołu. Razem z Robbym Kriegerem i różnymi wokalistami jeździli na trasy koncertowe po całym świecie jako ”The Doors” of the 21th Century.
- Zamieszkujemy nasze ciała przez 70, 80, 90 lat, a życie tu na planecie Ziemia to taka frajda, że chce się, by to trwało. Twój duch, umysł, dusza z wiekiem stają się coraz lepsze. Zaczynasz patrzeć na wiele spraw z perspektywy. To wszystko przyspiesza i tylko to cholerne ciało spowalnia - mówił Manzarek w 2006 roku w wywiadzie dla Reutera.
Manzarek napisał też dwie powieści oraz zbiór wspomnień "Rozpal we mnie ogień. Moje życie z The Doors".
Muzyk urodził się w Chicago w 1939 roku, jako syn Heleny i Raymonda Manczarków pochodzących z polskich rodzin emigranckich.
Pozostawił żonę Dorothy, dwóch braci, syna z żoną i troje wnucząt.
PAP/IAR/agkm
Galeria: dzień na zdjęciach >>>