- Wiem od tej chwili, że jest w niebiosach Bóg – powiedział w 1929 roku słuchając jego gry Albert Einstein. - Cudowne dziecko jest czymś zasadniczo anormalnym, jak samo słowo wskazuje. On jest jednak po prostu geniuszem, geniuszem – by tak to ująć – w stanie normalnym – zachwycał się wybitny dyrygent Ernest Ansermet.
Od najmłodszych lat, aż do ostatniego koncertu - Yehudi Menuhin był uważany za geniusza skrzypiec, z urodzenia Amerykanin, z wyboru Brytyjczyk, bardzo lubił Polskę i Polaków. Wielokrotnie do nas przyjeżdżał i współpracował także z Sinfonią Varsovia, której był pierwszym gościnnym dyrygentem. W 1996 roku, z okazji przypadającej 80. rocznicy jego urodzin, orkiestra Sinfonia Varsovia pod jego dyrekcją nagrała komplet symfonii Beethovena oraz Schuberta i odbyła szereg tournée koncertowych po całym świecie. - Praca z żadną inną orkiestrą nie dała mi tyle satysfakcji, co moja praca, w charakterze solisty i dyrygenta, z orkiestrą Sinfonia Varsovia – odwdzięczał się jej ciepłymi słowami artysta.
Z okazji setnej rocznicy jego urodzin Warner Classic wydał znakomity boks „The Menuhin Century”, który przedstawia współpracę z wytwórnią HMV/EMI i prezentuje nagrania między 1929 a 1998 rokiem. Prawie jedną trzecią zaprezentowanych utworów było albo rzadko wydawanych albo nigdy. Ile tu gwiazd – wspaniałych wykonawców, dyrygentów i ich orkiestr! Aż trudno zliczyć. Oczywiście, interpretacje dzieł się dublują - ale dzięki temu mamy szansę pobawić się w detektywa i odnajdywać różnice w interpretacjach, w brzmieniu, w sposobie ujęcia tematów. Szczególne brawa należą się też osobom odpowiedzialnym za remastering – nawet najstarsze nagrania brzmią po tylu latach świetnie!
Oprócz płyt, w boksie znajdziemy aż 11 filmów DVD, które, obok ślicznej, pięknie wydanej książki, stanowią doskonałe uzupełnienie tego wyjątkowego wydawnictwa.
Mieczysław Burski