- W 1996 roku ośrodek wrocławski nadawał dziennie średnio 28 minut programów muzycznych. W 2009 ta statystyka spadła poniżej minuty - podkreśliła goszcząca w "Poranku Dwójki" autorka opracowania. Co istotne, sytuacja nie zawsze wyglądała tak dramatycznie.
- W pionierskich latach 60. teatr telewizji, muzyka i szeroko rozumiana oferta kulturalna zajmowały w ramówce eksponowane miejsce. Przy niskiej dostępności innych mediów telewizja odegrała wtedy bardzo istotną rolę kulturotwórczą - uważa Izabella Starzec-Kosowska. A zaproszona przez Marcina Majchrowskiego Dorota Kozińska dodaje: - Jeszcze pod koniec okresu propagandy sukcesu przynajmniej raz na dwa tygodnie obejrzeć można było transmisję koncertu NOSPR albo jakiś wieczór festiwalowy...
Niekorzystne, zdaniem naszych gości, zmiany zaczęły się tak naprawdę po transformacji ustrojowej. Dorotka Kozińska przytoczyła słynne zdanie Roberta Kwiatkowskiego (Prezesa Telewizji Polskiej a latach 1998-2004): "ile abonamentu, tyle misji". A Izabela Starzec-Kosowska przywołała wypowiedź jednego z telewizyjnych decydentów niższego szczebla: "proszę tak napisać scenariusz, żeby zainteresować tym moją 18-letnią córkę".
- Jeśli 18-letnia córka do tej pory się nie zainteresowała, to raczej nie ma już szans - skomentowała Kozińska. - Ambitna muzyka, sztuka czy literatura zawsze była i będzie niszowa. Kryzys związany z tego typu myśleniem telewizja francuska i angielska przezwyciężyły jakiś czas temu. Teraz szeroko pojęta kultura powraca na ich anteny, a nawet zyskuje wyspecjalizowane kanały - podkreśliła.
- Problem jest zresztą o wiele szerszy i dotyczy pogłębiającej się przepaści między społeczeństwem a ludźmi władzy, którzy zawsze wiedzą lepiej. I wdrażają w dziedzinie kultury, ale też na przykład w kwestii wykorzystania przestrzeni publicznej, rozwiązania, które na zachodzie Europy skompromitowały się 20-30 lat temu... - podsumowała świetnie znana słuchaczom Dwójki krytyczka muzyczna.
***
W środowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy także m.in. o Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta, który odbędzie się w ramach XIX Letniego Jazzowego Festiwalu w Piwnicy Pod Baranami w dniach 16-19 lipca w Krakowie. Zaprezentowaliśmy oczywiście kolejną książkę z cyklu "25 książek na 25 -lecie". Audycję poprowadził Marcin Majchrowski.
mm / ac