Początek lat 90. to czas kiedy muzyka gitarowa na całym świecie, za sprawą grunge’owych zespołów ze Seattle, kolejny raz przeżywała swoją młodość. W Polsce rockiem na cały kraj promieniował wówczas Szczecin, szczycący się sukcesami grupy Hey.
- Tak pięknie rozwinął nam się Hey, że zaczęło się mówić o Szczecinie, jak o kolebce talentów, jak o polskim Seatlle. Wszystkie wytwórnie tam szukały. Artyści z tamtej części geograficznej byli bardzo mile widziani – wspominała w audycji "Historia Pewnej Płyty" , szefowa Izabelin Studio, Katarzyna Kanclerz .
Kolejną po Hey kapelą, ze stolicy Pomorza Zachodniego, która zwróciła na siebie uwagę był zespół Firebirds . Grupę wypatrzył na koncercie w szczecińskim Free Blues Clubie menadżer Edyty Bartosiewicz Jack Nowakowski, który zaprosił zespół na rozmowy do Warszawy. Atutem Firebirds, poza zmysłem do pisania wpadających w ucho pop rockowych piosenek była charyzmatyczna wokalistka Joanna Prykowska .
- Mogła być, a może była w tamtym okresie, współczesną Kaliną Jedrusik. Po pierwsze niesamowity zmysłowy głos. Po drugie filigranowa, akurat blondyneczka. Po trzecie bardzo fajna klimatyczna muzyka. Komercyjna, a jednocześnie alternatywna. Tam był i kabaret i folklor i rock i jazz, a to wszystko w bardzo smacznym, wyrafinowanym sosie – mówiła w audcycji dziennikarka magazynu Brum, Anita Bartosik.
Wokalistką zachwyciła się sama Edyta Bartosiewicz, która podjęła się wyprodukowania drugiej płyty Firebirds. Album zatytułowany "Kolory" ukazał się w 1996 roku. Sukces płycie zagwarantowały przebojowe single, "Harry" (utwór przez 5 tygodni królował na trójkowej liście przebojów), "Niedoczekany" oraz "24 zachody słońca". Płyta była promowana na wspólnej trasa z Edytą Bartosiewicz.
Pomimo komercyjnego sukcesu albumu, Firebirds nie udało się utrzymać na rynku. Zespół po nagraniu jeszcze jednej płyty, rozwiązał się.
O przyczynach tego stanu wokalista grupy, Joanna Prykowska opowiadała w audycji Anny Gacek i Tomasza Żądy "Historia Pewnej Płyty". W reportażu poświęconym płycie "Kolory", losy albumu wspominali: Anita Bartosik, Joanna Gajewska, pracująca z zespołem w wytwórni Polygram Polska oraz Katarzyna Kanclerz.
Zapraszamy do wysłuchania opowieści o płycie "Kolory".