Nagrody Muzyczne Programu 3 im. Mateusza Święcickiego – Mateusze przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Po raz pierwszy nagroda została wręczona w 1987 r.
Tegoroczną galę uświetnił koncert zespołów Strachy na Lachy oraz Raz Dwa Trzy, a poprowadzili ją Wojciech Mann i Agnieszka Szydłowska.
Pierwszą płytę Strachy na Lachy wydały w 2003 r. Zespół stworzyli Krzysztof "Grabaż" Grabowski i Andrzej "Kozak" Kozakiewicz, założyciele Pidżamy Porno. Autorem słów do większości piosenek jest Grabaż, chociaż nagrywają także utwory do tekstów innych twórców: Agnieszki Osieckiej, Juliana Tuwima, Jacka Kaczmarskiego (płyta „Autor”) czy garażowych zespołów lat 80. XX („Zakazane piosenki”).
Pod koniec października, w czasie koncertu z okazji 1500. wydania Listy Przebojów Programu Trzeciego, Starchy na Lachy odebrały platynową płytę za swój ostatni album – „Dodekafonia”
Obecny skład zespołu:
* Krzysztof "Grabaż" Grabowski – śpiew, gitara
* Andrzej "Kozak" Kozakiewicz – gitara
* Rafał "Kuzyn" Piotrkowiak – perkusja
* Longin "Lo" Bartkowiak – gitara basowa
* Mariusz "Maniek" Nalepa – konga, gitara, harmonijka ustna, śpiew
* Arkadiusz "Pan Areczek" Rejda – akordeon
W tym roku, w kategorii Wydarzenie, nominowani byli następujący artyści Baaba, Indigo Tree, L.U.C., Marcin Masecki, Off Festival, Pustki, Strachy na Lachy.
Już od pewnego czasu nie było tajemnicą, że Mateusza 2010 w kategorii Całokształt otrzymają muzycy zespołu Raz Dwa Trzy. Założyli go studenci Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze: Adam Nowak, Grzegorz Szwałek, Jacek Olejarz i Jacek Ograbek.
Zespół na polskiej scenie muzycznej gra od 20 lat. W tym czasie wydał 10 płyt studyjnych, m.in. z piosenkami do tekstów Agnieszki Osieckiej („Czy te oczy mogą kłamać”) czy Wojciecha Młynarskiego („Mlynarski”).
Obecny skład zespołu:
* Adam Nowak – śpiew, gitara, teksty
* Jacek Olejarz – perkusja
* Grzegorz Szwałek – akordeon, klarnet
* Jarosław Treliński – gitara
* Mirosław Kowalik – kontrabas
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rozdania Mateuszy 2010 (galeria w ramce po prawej stronie).
***
Nazwa nagrody pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu 3. Przyznawanie nagród leży w gestii gremium wybitnych dziennikarzy Trójki – Akademii Muzycznej.
Laureaci otrzymają statuetki wraz z dyplomami (projektu artysty grafika Adama Jurkowskiego). Od 1988 roku nagrodę stanowi specjalna statuetka Mateusza zaprojektowana przez krakowską artystkę Barbarę Sojkę-Szymonowicz.
Gala wręczenia nagród będzie transmitowana na antenie Trójki, będzie ją można również oglądać na naszej stronie. Przed koncertem o godz. 19.00 zachęcamy do posłuchania audcyji Agnieszki Szydłowskiej, prezentującej sylwetki laureatów Mateuszy z poprzednich lat. Po koncercie, do godz. 22.00, Piotr Baron zaprasza do wysłuchania specjalnego wydania „Klubu Trójki”, poświęconego zdobywcom „Mateuszy 2010”.
Dotychczasowi laureaci Nagród im. Mateusza Święcickiego
1987
Krzysztof Popek
Franciszek Walicki
1988
Tomasz Szukalski
Rafał Paczkowski
1989
Lora Szafran
Basia Trzetrzelewska
1990
Zbigniew Namysłowski
Mirosław Czyżykiewicz
1991
Robert Majewski
Edyta Bartosiewicz
1992
Tomasz Stańko, Piotr Wojtasik
Stanisław Sojka
1993
Cezary Konrad
Wojciech Młynarski
1994
Henryk Miskiewicz, Kuba Stankiewicz
Agnieszka Osiecka, Antonina Krzysztoń
1995
Andrzej Jagodziński, Leszek Możdżer
Magda Umer, Ewa Bem, Agnieszka Matysiak
1996
Jan Ptaszyn Wróblewski, Maciej Sikała
Wojciech Waglewski, Grzegorz Turnau
1997
Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Anna Maria Jopek
Maryla Rodowicz, Lech Janerka
Specjalne Mateusze dla Jana Borkowskiego oraz Marka Niedźwieckiego
1998
Anna Szałapak, Budka Suflera, Tomasz Stańko
1999 (Super Mateusz)
Czesław Niemen
2007
Aga Zaryan i Wojciech Karolak
2008
Zespół Lao Che i Piotr Kaczkowski
2009
Muniek Staszczyk i Gaba Kulka
Specjalny Mateusz dla Wojciecha Manna