Gość trójkowej audycji Prywatna Kolekcja, pochodzący z Rosji klawiszowiec, grający m. in. w zespole Kosmetyki Mrs. Pinki, pracujący obecnie z seksowną wokalistką Ramoną Rey (Katarzyna Alina Okońska), Igor Czerniawski , znany jest doskonale fanom kultowej formacji Aya RL, jako jej współzałożyciel. W sposób wielce niestandardowy i luzacki poprowadził słuchaczy przez wybraną przez siebie do audycji muzykę.
Jak każdy wrażliwy człowiek Igor poszukuje odpowiedzi na odwieczne pytania rodzaju ludzkiego zawarte m. in. w słynnym alegorycznym obrazie Paula Gauguina "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy?". Zastanawia się nad istotą rzeczy i bytów. Na antenie Trójki opowiadał nie tylko o swoim świecie muzycznym, ale również o swojej fascynacji światem fizyki i astrofizyki. Dlatego przyniósł ze sobą do radiowego studia nie tylko płyty, lecz również książkę rosyjskiego fizyka wojskowego, konstruktora anten dla armii, którego próżno by szukać w googlach, czy innej internetowej wyszukiwarce, Konstantina Charczenki (Szanowny Czytelniku oszczędź sobie klikania i nie szukaj, już to zrobiliśmy za Ciebie), zatytułowaną "Energia promienista".
Warto nadmienić, że wspomniana książka stawia hipotezy przeciwstawne w stosunku do współczesnej korpuskularno-falowej teorii materii i czasoprzestrzeni Alberta Einsteina, traktując np. fale radiowe jako fale świetlne, twierdząc, że nie mają one natury falowej, a są jedynie strumieniami fotonów oraz zakładając, że pewne rodzaje materii mogą się poruszać z prędkością większą od prędkości światła.
Jednym z głównych muzycznych kluczy, według którego Igor Czerniawski wybrał muzykę do audycji, okazała się postać Tima Simmenena, muzyka, producenta i założyciela zespołu Bomb The Bass, a także pop-rock lat 70. (Sparks i stojący pomiędzy musicalami, a bardzo ambitnymi utworami David Essex) oraz oczywiście jego muzyczna teraźniejszość.
Artysta nie odżegnywał się również od swojej muzycznej przeszłości i wyjaśnił swój stosunek do kultowego songu Aya RL "Skóra" ("jajeczny kawałek", który nie powinien być jakimś, według niego, gigantycznym hitem, czy hymnem pokolenia, gdyż jest to przerost formy nad treścią). Gość Prywatnej Kolekcji stwierdził, że jest jeszcze dużo nagrań Aya RL takich jak "Moja Twarz" (wykonany tylko raz na koncercie), czy nagrań, o których nikt nie wie i przymierza się do ich wydania w przyszłości (ma już przygotowane trzy takie utwory).
- Chciałbym stworzyć taką muzykę – powiedział Igor Czerniawski na radiowej antenie w roku 2000 w przytoczonej w Prywatnej Kolekcji wypowiedzi – żeby była energetyczna, dynamiczna, a zarazem nie miała w sobie agresji, czegoś niszczącego. Żeby była konstruktywna, żeby budowała, skłaniała do miłości, a nie do nienawiści.
Jak skonstatował artysta, powyższe stwierdzenie jest dla niego ciągle aktualne. Igor powiedział, iż jest bardzo bliski tego ideału pracując razem z Ramoną Rey. - Kończymy właśnie trzecią płytę – zaznaczył – która będzie bezpośrednią kontynuacją albumu "Ramona Rey 2" i ukaże się w styczniu lub lutym przyszłego roku.
Na zakończenie rozmowy, parafrazując stwierdzenie Konstantina Charczenki odnoszące się do fizyki, Igor Czerniawski zaapelował – Muzycy, róbmy muzykę na nowo, bo jej nie ma!
Wszystkich fanów fizyki, astrofizyki i muzyki zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Artura Orzecha z Igorem Czerniawskim.
Nagrania wybrane przez Igora Czerniawskiego do Prywatnej Kolekcji:
Sparks, "Propaganda" David Essex, "Stardust" Gavin Friday, "The Last Song I'll Ever Sing" Kosmetyki Mrs. Pinki, "Lato już musiało odejść" Ramona Rey, "Zaraz wracam" Bomb The Bass, "Butterfingers" Mindless Self Indulgence,"Shut Me Up"
Aby wysłuchać rozmowy „Igor Czerniawski w Prywatnej Kolekcji ”, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj ” w ramce po prawej stronie.
Zapraszamy też do obejrzenia clipu z powabną Ramoną Rey.
Ramona Rey, „Zaraz Wracam”:
(JM)