Śmierć Ryszarda Riedla, zmiany wokalistów, tragiczny wypadek współzałożyciela grupy Pawła Bergera, i wiele innych kryzysowych momentów, o których możemy przeczytać w licznych publikacjach na temat Dżemu nie zdołały domknąć historii najpopularniejszej śląskiej grupy muzycznej. Co więcej Dżem od wielu lat pozostaje jedną z najczęściej koncertujących grup polskiego rocka, zapełniającą największa hale koncertowe w kraju.
Tylko do końca tego roku zespół zagra ponad 100 koncertów. Na tych najbliższych występach Dżem będzie miał dla swoich fanów długo wyczekiwany prezent.
16 listopada, po sześcioletniej przerwie na rynku ukazał się nowy studyjny krążek zespołu zatytułowany "Muza" . O płycie w trójkowej audycji "Tu Baron" opowiadali muzycy grupy Jerzy Styczyński i Beno Otręba przedstawieni przez Piotra Barona, odpowiednio, jako pierwsza gitara i pierwszy bas Rzeczypospolitej.
- Każdą płytę którą wydawaliśmy, w momencie pracy nad nią i premiery uważaliśmy za naszą najważniejszą. Myślę, że na obecną chwilę ta płyta też jest dla nas najważniejsza i najlepsza - mówił na antenie Trójki, wyraźnie podekscytowany Beno Otręba. Płytę nagrywaliśmy w studio Polskiego Radia w Katowicach, które jest dla nas historycznym studiem, gdyż tam po raz pierwszy nagraliśmy "Whisky".
Przyczyny długiej fonograficznej przerwy w działalności zespołu tłumaczył w audycji Jerzy Styczyński:
- Żadna z naszych płyt nie powstawała tak długo, licząc od początku nagrania do momentu zakończenia, jak ta. Byliśmy strasznie zajęci koncertowaniem, na szczęście w tym roku odpadł nam wyjazd do Stanów Zjednoczonych i ten czas poświeciliśmy na nagranie podstawy "Muzy" w Katowicach.
Album zdaniem muzyków brzmieniem nawiązuje do dobrego starego Dżemu. Znalazło się na nim 12 premierowych utworów. Najdłuższy z nich trwa prawie 10 minut. Na płycie są zarówno nastrojowe ballady, ostre blues-rockowe riffy oraz utwory w klimatach reggae.
Aby wysłuchać rozmowy Dżem o płycie "Muza" w audycji "Tu Baron" , w której muzycy wspominają swoje początki w zespole i opowiadają o aktualnych fascynacjach, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.