Myslovitz. Życie to surfing to pierwsza biografia jednego z najsłynniejszych polskich zespołów rockowych. 288-stronicową, autoryzowaną historię grupy ilustruje ponad 350 unikalnych fotografii. Leszek Gnoiński szczegółowo opisuje w niej perypetie grupy od chwili jej romantycznych początków, po spektakularny sukces okupiony konfliktem wewnątrz zespołu.
Przy pisaniu biografii autor przeprowadził wywiady nie tylko z muzykami Myslovitz i ich najbliższymi współpracownikami, ale także z realizatorami nagrań, twórcami okładek i muzykami gościnnie występującymi z grupą. Znaleźli się wśród nich m.in. słynny operator Janusz Kamiński, aktor Jerzy Stuhr, muzycy Andrzej Smolik, Leszek Możdżer i fotograf Ryszard Horovitz, który stworzył jedną z okładek płyt zespołu.
Ze wstępu do książki autorstwa Muńka Staszczyka, lidera zespołu T.Love: "Myslo na polskiej scenie są już instytucją i myślę, że mają ogromny wpływ na współczesną generację zespołów gitarowych, są dla nich wzorem. "
Piotr Stelmach o książce: "Zawsze miałem wrażenie, że Myslovitz to zespół kompletny. Trudno bowiem mówić o jakimkolwiek kroku artystycznym tych pięciu wspaniałych facetów w kategorii wpadki czy porażki.17 lat wspólnego grania i mnóstwo doświadczeń. Ich jako muzyków i nas jako odbiorców. Super, że ktoś to wreszcie opisał i włożył w okładki. Jeszcze lepiej, że ta historia nie jest zamknięta!"
Historię Myslovitz napisał Leszek Gnoiński, dziennikarz muzyczny. Autor książek "Kult Kazika", "Raport o Acid Drinkers", współtwórca "Encyklopedii polskiego rocka", a także filmów "Historia polskiego rocka" i "Beats Of Freedom". W trójkowej audycji Mysliwiecka 3/57 twórca biografii Myslovitz opowiedział Piotrowi Stelmachowi o pracy nad książką.
Ile lat trwało zbieranie materiałów?
Jak przebiegały prace?
Który z członków zespołu wzbudził największą sympatię?
Leszek Gnoiński o lokalnym przywiązaniu muzyków do Mysłowic.
Konflikt w Myslovitz?
Nie trzeba się lubić by tworzyć dobrą muzykę.
Co o książce sądzi Artur Rojek?