Sonisphere Festival to jeden z najpopularniejszych festiwali metalowych. Impreza nie jest przypisana do jednego miejsca, odbywa się w różnych miastach europejskich. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2009 roku, a zespoły wystąpiły kolejno w Holandii, Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, Finlandii i Anglii. W Polsce odbędzie się po raz czwarty; poprzednie edycje miały miejsce na stołecznym lotnisku Bemowo.
Główną atrakcją imprezy będzie występ grupy Metallica. Amerykański zespół zagra koncert pod hasłem "Metallica by Request", w ramach którego to fani formacji zadecydują - oddając głosy w internetowej ankiecie - jakie piosenki usłyszą w piątkowy wieczór na Stadionie Narodowym. Muzycy zapowiedzieli, że podczas koncertu w Warszawie wykonają 17 znanych utworów oraz jedną nową kompozycję. Zespół dwukrotnie - w 2010 i 2012 roku - był headlinerem imprezy.
Metallica to jeden z najpopularniejszych zespołów heavy metalowych przełomu lat 80. i 90. Założona przez gitarzystę i wokalistę Jamesa Hetfielda oraz perkusistę Larsa Ulricha grupa zadebiutowała albumem "Kill 'Em All" w 1983 roku. W 1986 roku ukazała się jedna z najpopularniejszych płyt zespołu - "Master of Puppets"; w tym samym roku w wypadku autobusu Metalliki, zginął basista Cliff Burton, którego zastąpił Jason Newsted.
W 1991 roku ukazał się "Czarny album", na którym znalazły się takie przeboje jak "The Unforgiven", "Enter Sandman", "Nothing Else Matters" czy "Sad But True". Płyta sprzedała się w Stanach Zjednoczonych w nakładzie ponad 22 milionów egzemplarzy. W 1999 roku Metallica wystąpiła w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej San Francisco, nagrywając koncertowy album "S&M". Dwa lata później z zespołu odszedł Newsted; nowym basistą został Robert Trujillo z grupy Suicidal Tendencies.
W 2003 roku ukazała się kolejna płyta zespołu pt. "St. Anger". W 2011 roku grupa nagrała album "Lulu" we współpracy z legendą amerykańskiej muzyki alternatywnej, Lou Reedem. Ostatnie wydawnictwo formacji to ścieżka dźwiękowa do filmu "Through the Never" (2013).
Przed Metalliką wystąpi Alice in Chains, jeden z najpopularniejszych - obok Nirvany i Pearl Jamu - zespołów, które wypłynęły na fali popularności muzyki grunge'owej, na początku lat 90. Zespół został założony w Seattle, pod koniec lat 80. przez gitarzystę Jerry'ego Cantrella i wokalistę Layne'a Staleya. Zespół tworzyli także perkusista Sean Kinney i basista Mike Starr (później zastąpiony przez Mike'a Ineza). Z początku działający jako parodia tzw. grup "hair metalowych" szybko stał się jedną z najpopularniejszych grup w Seattle, w którym rodził się grunge - nowy gatunek muzyki rockowej, mieszanka punk rocka z klasycznym rockiem w rodzaju Led Zeppelin i Black Sabbath.
Zadebiutował w 1990 roku albumem "Facelift". Drugi krążek, "Dirt", ukazał się w 1992 roku i stał się jednym z najpopularniejszych albumów grunge'owych. Po nagraniu jeszcze trzech płyt studyjnych a także akustycznego koncertu w ramach cyklu "MTV Unplugged", zespół zawiesił działalność w 2002 roku, po śmierci Staleya. W 2005 roku Cantrell i pozostali byli członkowie AiC zreaktywowali grupę. Wokalistą zespołu został William DuVall z zespołu Comes With the Fall. W nowym składzie formacja wydała dwie płyty: "Black Gives Way To Blue" (2009) i "The Devil Put Dinosaurs Here" (2013). Do najbardziej znanych utworów formacji należą m.in. "Man in the Box", "Would?", "Angry Chair", "Rooster", "No Excuses" i "Heaven Beside You".
Jedną z atrakcji tegorocznej "polskiej" edycji Sonisphere będzie koncert amerykańskiej grupy Anthrax, zaliczanej do tzw. "wielkiej czwórki" thrash metalu - obok Metalliki, Megadeth i Slayera. Grupa została założona w 1981 roku w Nowym Jorku przez gitarzystów Scotta Iana i Dana Spitza. W swojej twórczości formacja łączyła wpływy punk rocka i heavy metalu. Anthrax zadebiutował w 1984 roku albumem "Fistful of Metal". Ostatnim wydawnictwem grupy jest, wydany w 2011 roku "Worship Music". Obecnie formację tworzą: Scott Ian (gitara, śpiew), Charlie Benante (perkusja), Frank Bello (bas), Joey Belladonna (śpiew) i Jonathan Donais (gitara).
Imprezę otworzą koncerty warszawskiego zespołu Chemia i norweskiego Kvelertak.
(PAP/mk)