Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 05.12.2014

Błogosławieństwo i przekleństwo turystyki

Podróże najbardziej kształcą wykształconych, czyli tych, którzy potrafią interpretować, co się dookoła dzieje - uważa Paweł Cywiński, kulturoznawca.
Czy podróże rzeczywiście kształcą?Czy podróże rzeczywiście kształcą?Glow Images/East News

Profesor Anna Wieczorkiewicz, antropolog z Uniwersytetu Warszawskiego dodaje, że podróże nie tylko kształcą, ale również kształtują kulturę, są siłą przekształcającą społeczności. - Społeczności lokalne nie są zamrożone, często składają się z ludzi, którzy podróżują oraz korzystają z różnych znaków i symboli kultur, które są postrzegane jako im obce - opowiada antropolog.
Antropolog Natalia Bloch zwraca uwagę na to, że osoby wykształcone i oczytane oczekują od podróży, by potwierdziły ich wiedzę. - Natomiast osoby mniej wykształcone, które nie posiadają przygotowania, są bardziej otwarte na doświadczanie wielozmysłowe, a nie tylko rozumowe, racjonalne. Częściej dochodzi tam do prób międzyludzkiego porozumienia - mówi badaczka.
W roku 2012 liczba turystów na świecie przekroczyła miliard i wciąż dynamicznie rośnie. Tak wielka grupa ludzi nie pozostaje bez wpływu na świat, na to jakim go widzimy i w jakim kierunku się rozwija. Wg szacunków sprzed dwóch lat co 12. miejsce pracy na świecie powstało dzięki rozwojowi turystyki.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Paweł Drozd

Goście: prof. Anna Wieczorkiewicz, antropolog z Uniwersytetu Warszawskiego, Natalia Bloch, antropolog i politolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Paweł Cywiński, kulturoznawca, pomysłodawca strony post-turysta.pl

Data emisji: 4.12.2014
Godzina emisji: 21.00
(sm/fbi)