Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 13.11.2012

Słyszał o nim każdy, nie widział nikt

- Książka "Wojna na ściany" pokazuje Banksy’ego od strony prac, ale także od strony wypowiedzi. Jego prace same w sobie są wypowiedzią, ale cytaty pozwalają nam zrozumieć motywy i motywację artysty - mówiła Olga Brzezińska z Fundacji "Znaczy Się".
okładka książki Wojna na ścianyokładka książki Wojna na ściany
Posłuchaj
  • "Radiowy Dom Kultury" 10.11.2012
Czytaj także

Banksy to tajemniczy twórca murali, artysta prowokator, którego twarzy nikt nigdy nie widział. W Polsce ukazała się właśnie książka o nim "Wojna na ściany", tłumaczenie słynnej "Wall and Piece". Olga Brzezińska z Fundacji "Znaczy Się" z Krakowa podkreślała, że Bansky jest artystą bardzo zaangażowanym społecznie i politycznie. - Unika konsekwencji za swoje działania, krzyk, protest - zauważyła rozmówczyni Michała Nogasia.

O ile cokolwiek można powiedzieć o nim z pewnością, to prawdopodobnie pochodzi z Bristolu. Podobno urodził się w 1974 roku. - Nawet nie możemy z całą pewnością stwierdzić, czy Banksy to jest jedna osoba, czy to grupa, która działa wspólnie - mówił gość "Radiowego Domu Kultury".
Więcej informacji kulturalnych znajdą Państwo tu >>>

Olga Brzezińska powiedziała, że prace Banksy’ego można poznać po przewijających się motywach: szczurach, dzieciach, brytyjskich policjantach. - Szczur może być uosobieniem współczesnego człowieka, który w pogoni za tym, żeby zdobyć jak najwięcej ucieka się do zupełnie bezpardonowej walki. Te prace zapraszają do dialogu, prowokują, są często ironiczne - mówiła.
Banksy wskazuje światu na to, co istotne, podburza ludzi, ironizuje, inteligentnie, acz bezczelnie komentuje wszystko, od monarchii i kapitalizmu, po wojnę w Iraku i zwierzęta hodowlane.
"Wojna na ściany" ukazała się 7 listopada.
"Radiowy Dom Kultury" na antenie Trójki w każdą sobotę tuż od 13.00 do 15.00.

(pg/ mat. promocyjne)