Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
migracja
migrator migrator 01.05.2008

Wilki

Formacja założona w 1991 r. przez wokalistę, gitarzystę i kompozytora Roberta Gawlińskiego.
fot. Grzegorz Błażejczyk
Wilki to jeden z fenomenów polskiej sceny muzycznej. Zespół został założony przez wokalistę Roberta Gawlińskiego (eks-Madame, Made in Poland i Opera) w 1991 roku.

Pierwszy krążek "Wilki" trafił do sprzedaży w 1992 roku i od razu przyniósł grupie sławę i wielki sukces. Praktycznie każdy utwór z tego LP stał się przebojem, wystarczy wymienić "Son Of The Blue Sky", "Aborygen", "Erol", "Eli lama Sabachtani", "Beniamin", "Gloria", "Amiranda", "Nic zamieszkują demony". Płyta otrzymała mnóstwo nagród i wyróżnień, a sale koncertowe podczas ogólnopolskiej trasy promującej album zapełniły się do ostatniego miejsca. Zespół występował podczas takich imprez jak Odjazdy '92 w Spodku czy Jarocin '92. Gościł również na okładkach dwóch pierwszych numerów magazynu "Brum", znanego rockowego miesięcznika muzycznego.

Drugą płytę Wilki nagrywają w zupełnie innym klimacie niż debiutancki album. Ciężkie brzmienia i rockowe ballady "Przedmieść" umacniają pozycję zespołu na polskim rynku. Po raz drugi większość piosenek z płyty długo utrzymuje się na listach przebojów: "Nie zabiję nocy" , "Ballada Emanuel", "Cień w Dolinie Mgieł", "Moja baby".

Po spektakularnym sukcesie obu krążków zespół Wilki zaskoczył fanów, nagrywając album "Acousticus Rockus", będący zapisem akustycznego koncertu w klubie Akwarium.
Po wydaniu tej płyty cichnie rozgłos wokół Wilków. Muzycy zespołu zajmują się własnymi projektami.

"Eli lama Sabachtani"

W roku 2000 ukazał się dwupłytowy krążek "Największe przeboje", na którym zebrano 28 najbardziej znanych utworów Gawlińskiego z jego płyt solowych i z dorobku Wilków.
Rok później grupa została reaktywowana. Robert ponownie stanął na scenie jako lider formacji Wilki. Zespół wystąpił gościnnie na krótkiej trasie wraz z niemiecką kapelą Reamonn.

W sierpniu 2002 roku pojawiła się kolejna płyta zespołu pt. "4". Autorem większości tekstów i muzyki tradycyjnie był Robert Gawliński. Album pilotowała kontrowersyjna "Baśka", która pozwoliła Wilkom szturmem wrócić na scenę. Z tego albumu pochodzą takie nagrania jak "Urke", "Ja ogień, ty woda", czy "Here I Am". 2002 rok był bez wątpienia rokiem Wilków – zespół zgarnął wszystkie możliwe nagrody muzyczne.

"Watra płonie, watra płonie" - to fragment refrenu tytułowego utworu z piątej płyty Wilków. Nowy album jak zwykle promowały ewidentne hity, ale był on w pewnym sensie powrotem do korzeni i do mistycznego świata tekstów Gawlińskiego.

Na następną studyjną płytę zatytułowaną "Obrazki" fani zespołu musieli czekać dokładnie dwa lata. Przed nagraniem materiału zmienił się skład – nowi muzycy to Leszek Biolik i Hubert Gasiul, którzy doskonale wpasowali się w zespół, jednocześnie wzbogacając Wilki o własne spojrzenie na muzykę.

2007 rok to podsumowanie 15-letniej działalności. Na rynku ukazuje się antologia zawierająca wszystkie studyjne albumy oraz ogromną gratkę dla fanów - dwie płyty z nagraniami niepublikowanymi, fragmenty koncertów z Nowego Jorku i Londynu oraz płytę dvd ze wszystkimi teledyskami.

Robert Gawliński w Muzycznej Jedynce 21-05-2008.mp3 (2,7 MB)

"Idziemy na mecz"

http://www.wilki.com.pl/
http://www.lastfm.pl/music/Wilki/