Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 19.05.2010

Centrum Nauki Kopernik ruszy we wrześniu

Dostępnych będzie 360 eksponatów, ponad trzy czwarte wszystkich planowanych instalacji.

Otwarcie pierwszego modułu Centrum Nauki Kopernik w Warszawie planowane jest na początek września br. Ma być wtedy dostępnych 360 eksponatów, ponad trzy czwarte wszystkich planowanych instalacji.

Interaktywne wystawy Centrum Nauki Kopernik to w Polsce zupełna nowość. Chodzi w nich nie o przedstawianie obiektów wystawowych, ale o uczestnictwo zwiedzających w zjawiskach, które można wywołać na znajdujących się na wystawach urządzeniach. Zwiedzający nie tyle ogląda, co eksperymentuje, by poprzez osobiste zaangażowanie poznać i zrozumieć prawa nauki.

W czerwcu ma się rozpocząć montaż wystaw, które przyjadą do Polski m.in. z Holandii i Niemiec, a w sierpniu zaplanowano testy eksponatów i szkolenia animatorów. Na powierzchni 5 tys. m kw. dostępnych ma być w sumie ponad 450 eksponatów.

W części pierwszej CNK, module „A” znajdzie się pięć z sześciu interdyscyplinarnych wystaw: Korzenie cywilizacji, Galeria dla najmłodszych „Bzzz!”, Strefa światła, Człowiek i środowisko, Świat w ruchu. Wystawa dla młodzieży „Re:generacja” zostanie otwarta wraz z modułem B budynku w grudniu.

>>> Fotorelacja z placu budowy

- Proponujemy zupełnie inne podejście do wystaw – mówiła Aneta Prymaka, rzecznik Centrum Nauki Kopernik. - Zwiedzający nie będą chodzili od eksponatu do eksponatu, by ktoś im coś wyjaśniał, a oni ze zrozumieniem kiwali głowami i przechodzili dalej. Goście będą uczestniczyli we wszystkim aktywnie.

Wśród eksponatów, które zwiedzający będą mogli zobaczyć na wystawie, znajdzie się m.in. wahadło Foucaulta. Kula ta, kołysząca się na 15-metrowej linie odchylana przez ruch Ziemi, co kilka minut będzie potrącała kolejny kołeczek, uderzający w dzwonek. W ten wyrazisty sposób będzie można się przekonać o tym, że Ziemia się obraca. Grając w kości i wpisując do komputera liczbę wyrzuconych oczek, będzie można przekształcić każdy rzut w pewien układ dźwięków i w ten sposób skonstruować utwór muzyczny tak, jak wymyślił to Wolfgang Amadeusz Mozart opracowując swoją wersję gry w kości.

Na interaktywnym eksponacie "Oswajanie z przyrodą", najmłodsi zwiedzający będą mogli obserwować, jak wyświetlane na ścianie zwierzęta podchodzą do nieruchomego cienia dziecka i jak uciekają, gdy dziecko gwałtowniej się ruszy. "W ten sposób będzie można uświadomić sobie, że nie tylko my oswajamy się z naturą, ale i natura oswaja się z nami" - opowiada Maja Wasyluk, koordynatorka wystawy "Bzzz!" w Centrum Nauki Kopernik.

Poza tym na wystawie będzie można w tunelu aerodynamicznym przekonać się jak działają skrzydła, przejechać po linie rozciągniętej nad głowami zwiedzających na specjalnym rowerze, czy sprawdzić swoją prędkość w biegu przeciwko kurczakowi lub hipopotamowi. Wśród instalacji znajdzie się też ogromna kula, w której odbywać się będzie projekcja filmu. Film ten będzie reagował na intensywność dotykania kuli - im intensywniej będzie dotykana, tym bardziej wyraźny będzie obraz.

Centrum Nauki Kopernik finansowane jest przez Miasto Stołeczne Warszawę, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Przemysław Goławski, źr. CNK, naukawpolsce

Zdjęcia z placu budowy:

''
fot. Przemysław Goławski

''
fot. Przemysław Goławski