Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 13.08.2010

Najstarsze narzędzia na świecie

Kiedy człowiek po raz pierwszy użył narzędzi? Archeolodzy ciągle się spierają. Najnowsze odkrycia wskazują, że było to 3,4 mln lat temu.
Źr. Wikipedia.Źr. Wikipedia.

Odkrycia pochodzą z Etiopii. Ten wschodnioafrykański kraj to prawdziwe afrykańskie zagłębie. Na przestrzeni ostatnich dekad odkryto tam wiele dawnych gatunków człowieka. Wyniki najnowszych badań ukazały się na łamach tygodnika "Nature".

Narzędzia. O których mowa, to dwie kości zwierzęce ze śladami nacięć. Odkryto je w Dikika. Pochodzą sprzed 3,2, a może nawet 3,39 mln lat, są zatem o co najmniej 800 tys. lat starsze niż najwcześniejsze znane dotąd świadectwa tego typu.

Narzędzia kamienne, które dotąd uchodziły za najstarsze, pochodzą sprzed 2,6 - 2,5 mln lat. Odkryto je nieopodal Dikika - w Gona w Etiopii. Z kolei najstarsze ślady użytkowania pozostawione na kościach zwierząt datowane są na 2,5 mln lat – oczywiście także pochodzą z Etiopii, z miejscowości Bouri. W obu przypadkach nie znaleziono w pobliżu kości człowiekowatych.

Najnowszego odkrycia dokonał zespół pod kierunkiem Zeresenaya Alemsegeda z California Academy of Sciences w San Francisco. Datowanie narzędzi pozwala na przypuszczalne powiązanie ich już z gatunkiem Australopithecus afarensis, a zatem nie z człowiekiem, ale australopitekiem. Wcześniej zespół Alemsegeda odnalazł kilkaset metrów dalej kości dziewczynki, przedstawicielki właśnie Australopithecus afarensis. To nie jedyny dowód: - Jedyny gatunek człowiekowatych, który jest w tej części Afryki w tym czasie, to Australopithecus afarensis - podkreśla Alemseged.

Jakwyjaśnia Shannon McPherron z Instytutu Maxa Plancka w Lipsku w Niemczech, narzędzia kamienne służyły australopitekom do szybkiego oddzielania mięsa od kości i do wydobywania z wnętrza kości szpiku.

W pobliżu nie odkryto żadnych śladów wytwarzania narzędzi. Może to oznaczać, że australopiteki przyniosły je ze sobą, wędrując w poszukiwaniu padliny. - Używanie narzędzi zmieniło radykalnie sposób, w jaki nasi najwcześniejsi przodkowie wchodzili w kontakt z przyrodą. Pozwoliło im to na jedzenie nowego typu pożywienia i eksplorowanie nowych terytoriów. Rozwinęło również umiejętność wytwarzania bardziej skomplikowanych narzędzi - opisuje Alemseged.

(ew/pap)