Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Beata Łazarz 25.08.2010

Wiosło sprzed 7000 lat

Koreańscy archeolodzy odkryli dobrze zachowane pozostałości drewnianego wiosła sprzed około 7000 lat.
Rzeka Nakdong, Korea Południowa.Rzeka Nakdong, Korea Południowa.źr. Wikimedia Commons

Odkrycia dokonano na neolitycznym stanowisku archeologicznym w okręgu Changnyeong, położonym w odległości 240 kilometrów na południowy-wschód od Seulu. Stanowisko znajduje się na terenie rozległych mokradeł, których kompleks - największy w Korei Południowej - o łącznej powierzchni ponad 2 km kwadratowych rozciąga się w pobliżu rzeki Nakdong.

Jak poinformował Yoon On-Shik, naukowiec z Muzeum Narodowego w Kimhae, neolityczne wiosło o długości 1,81 metra zostało odnalezione w warstwie błotnego osadu, która izolowała znalezisko od niszczącego działania powietrza, dzięki czemu wiosło przetrwało tysiące lat w dobrym stanie.

Na tym samym stanowisku archeolodzy odkryli w 2004 roku fragmenty dwóch łodzi sprzed blisko 8000 lat, które prawdopodobnie miały ok. 4 m długości. Koreańscy archeolodzy zamierzają porównać odkryte wiosło z chińskimi znaleziskami tego rodzaju, by ustalić, czy może być ono najstarszym wiosłem odnalezionym na świecie. Pozostałości jednej z najstarszych na świecie łodzi - sprzed około 8000 lat - zostały też odkryte w 2005 roku na wschodnim wybrzeżu Chin w prowincji Zhejiang.

Zarówno fragmenty łodzi, jak i wiosło odkryte na koreańskich mokradłach zostały wykonane z drewna sosnowego. Zdaniem ekspertów, znaleziska na stanowisku mogą wskazywać na istnienie już w okresie neolitu jakichś form kontaktów między mieszkańcami Półwyspu Koreańskiego i Wysp Japońskich przy wykorzystaniu łodzi do przeprawy przez Cieśninę Koreańską.

W 1999 roku w Japonii tamtejsi archeolodzy odnaleźli na wybrzeżu Morza Japońskiego pozostałości wiosła sprzed około 6000 lat.