Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Ingram 08.10.2010

Szczepionka od matki

Szczepienie kobiet w ciąży ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia dziecka.
Szczepionka od matkiGlow Images/East News

Podczas większości sezonów grypowych dzieci poniżej szóstego miesiąca życia zazwyczaj rzadziej chorują na grypę niż dzieci w wieku od 6. do 12. miesiąca życia. Wszystko wskazuje na to, że dzieje się tak dlatego, iż wciąż są chronione przez naturalne przeciwciała matek. Zmniejsza to ryzyko grypy i hospitalizacji z powodu problemów oddechowych przez pierwsze sześć miesięcy życia.

Naukowcy zauwazyli, że podczas ostrych sezonów grypowych, takich jak w ubiegłym roku, właśnie najmłodsze dzieci, które nie mogą jeszcze otrzymać szczepionki, są znacznie bardziej narażone na ryzyko hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu grypy niż dzieci nieco starsze. Szczepienie kobiet w ciąży mgłoby temu zapobiec.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom od dawna zaleca, by ciężarne kobiety szczepiły się przeciw grypie. Najnowsze badania dowiodły, że szczepionka ta ma bardzo istotne znaczenie również dla zdrowia dziecka.

Angelia Eick z Armed Forces Health Surveillance Center w Maryland przeprowadziła badania wśród 1160 matek i dzieci w rezerwatach Indian w Arizonie. W tych regionach noworodki są bardziej podatne na ostre infekcje dróg oddechowych niż dzieci w populacji ogólnej.

Badania objęły trzy sezony grypowe. Przed i po każdym z nich od matek i dzieci pobierano próbki krwi, a następnie całą grupę monitorowano pod kątem objawów grypy. Eick zauważyła, że dzieci kobiet, które zaszczepiły się przeciwko grypie, podczas pierwszego sezonu grypowego były o 41 proc. mniej narażone na infekcje grypowe i o 39 proc. mniej narażone na hospitalizację niż pozostałe maluchy. Okazało się również, że dzięki zaszczepieniu matki, noworodki miały wyższy poziom przeciwciał zaraz po urodzeniu, a także w drugim i trzecim miesiącu życia.

(ki)