Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Przemysław Goławski 25.10.2010

Narodzić się drugi raz

Obecnie w Polsce na transplantację czeka około dwóch tysięcy osób.
Narodzić się drugi raz źr. Wikipedia,Piotr Bodzek, lic. CC
Posłuchaj
  • "Wieczór Naukowy" z udziałem: prof.M. Durlika, dr D. Lewandowskiej, dr K.Wierzbickiego oraz Mariana Granowicza
Czytaj także

Marian Granowicz ze Stowarzyszenie Transplantacji Serca, który był gościem "Wieczoru Naukowego" opowiadał o tym, jak kilkanaście lat temu otrzymał drugie życie.

Jego kłopoty z sercem zaczęły się, kiedy był młodym, silnym mężczyzną. Dowiedział się wówczas, że szansą na życie jest jedynie przeszczep serca. Na początku wykluczył takie rozwiązanie. Jak tłumaczył w rozmowie z redaktorem Krzystofem Michalskim wtedy jeszcze niewiele wiedział o transplantologii.

- Dopiero po pół roku zdecydowałem się na wizytę w szpitalu MSWiA u profesora Zbigniewa Religi i tam po trzech tygodniach hospitalizacji profesor zaproponował mi przeszczep serca - opowiadał Granowicz.

Wówczas Religa przewidywał, że jeśli przeszczep się uda Marian Gronowicz pożyje jeszcze cztery lata. Od operacji minęło juz 18 lat.

Na nowe serce Gronowicz czekał półtora roku.

- Ja już wtedy nie chodziłem. Byłem w stanie jedynie siedzieć - mówił gość "Wieczoru Naukowego".

Dotąd nie wie kto był dawcą serca.

- Wiem tylko, że serce pochodzi z Wielkopolski - wyjawił Marian Gronowicz, który żyje dzięki przeszczepowi.

Na świecie żyje ponad milion ludzi z przeszczepionymi narządami, przy czym ponad pięćset z przeszczepioną nerką. Jednocześnie lista osób potrzebujących narządów wciąż się wydłuża. Obecnie w Polsce na transplantację czeka około dwóch tysięcy osób, większość z nich potrzebuje nerki.

Więcej na temat transplantologii i problemach z nią zwiazanych w "Wieczorze Naukowym". Gośćmi Krzysztofa Michalskiego byli prof. Magdalena Durlik, dr Dorota Lewandowska, dr Karol Wierzbicki oraz Marian Granowicz ze Stowarzyszenie Transplantacji Serca.

(mb)