Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 28.06.2011

Odzyskiwanie danych z telefonów komórkowych

Z kart SIM można odzyskiwać informacje w dwóch przypadkach: kiedy dane są skasowane lub gdy karta SIM jest uszkodzona. Nie wszystkie firmy podejmą się odzyskania danych, to zależy od rodzaju uszkodzenia.
Odzyskiwanie danych z telefonów komórkowychfot. sxc.hu
Posłuchaj
  • Odzyskiwanie danych z telefonów komórkowych

Co zrobić, jeśli znajdująca się w telefonie komórkowym karta SIM ulegnie zniszczeniu? Czy można uratować dane na niej zapisane? Anita Karwacka:

Karta SIM to plastikowa karta elektroniczna wielkości paznokcia. Taka karta identyfikuje abonenta i przechowuje pewną ilość danych, np. książkę telefoniczną. Co zrobić, kiedy karta ulegnie uszkodzeniu?

Szymon Piłat z firmy Avidata: – Z kart SIM można odzyskiwać informacje w dwóch przypadkach. Pierwszy to jak dane są skasowane, drugi gdy karta SIM jest uszkodzona. Odzyskiwanie danych skasowanych jest względnie proste, niedrogie i wykonuje to wiele firm. Ten drugi przypadek jest usługą niszową, ponieważ na karcie nie ma zbyt wielu cennych danych, kilkadziesiąt SMS-ów, kontakty, a większość cennych danych znajduje się na telefonie, który potrafi zapisać tysiące SMS-ów. Technologia odchodzi już od zapisywania danych na karcie SIM. Koszt odzyskania danych z uszkodzonych kart jest dość wysoki, a informacje wydobyte z karty są nikłej wartości. Koszt bierze się stąd, że karta SIM to małe urządzenie, pamięć jest dużo mniejsza od samej karty, więc urządzenia do odzyskiwania danych są drogie. Firmy, które się tym zajmują muszą posiadać urządzenia do prześwietlania promieniami X, urządzenia do wyodrębniania pamięci z karty SIM, która jest mała, mikroskopy. Koszt tych urządzeń jest tak wielki, że np. w przypadku mojej firmy nieopłacalny. Tych danych można odzyskać naprawdę niewiele.

Daniel Jachyra z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie: - Wszystko zależy w jaki sposób jest uszkodzona karta. Jeśli to uszkodzenie mechaniczne, danych się raczej nie odzyska, jeśli uszkodzenie typu zatopienie czy są na niej jakieś materiały biologiczne, to jest duża szansa na odzyskanie. Nie wszystkie firmy podejmą się odzyskania danych, to zależy od rodzaju uszkodzenia. Jeśli to trwałe uszkodzenie, np. złamanie, tłuczenie młotkiem, to nikt tego nie będzie w stanie zrobić.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską, wspierany przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości oraz Letnie Praktyki Badawcze działające przy Polskiej Akademii Nauk.