Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marlena Borawska 28.08.2012

Musical o Korczaku w byłym obozie zagłady w Niemczech

Koncertowa część musicalu "Korczak" zostanie przedstawiona w rocznicę wybuchu II wojny światowej w byłym obozie zagłady w Sachsenhausen niedaleko Berlina. W ten sposób filharmonicy chcą uczcić ofiary II wojny światowej.
Fragment plakatu do musicalu KorczakFragment plakatu do musicalu "Korczak" korczakmusical.com

Muzycy jadą do Niemiec na zaproszenie Muzeum i Miejsca Pamięci Sachsenhausen. W obozie zaprezentują skróconą, godzinną wersję koncertową musicalu. "Korczak” to opowieść o tragicznej historii Janusza Korczaka i jego wychowanków, którzy zginęli w obozie zagłady w Treblince.

Sztuka powstała w Wielkiej Brytanii i miała swoją prapremierę w sierpniu 2011 r. Polską wersję przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska, która ma dwuletnią licencję na prezentację musicalu w Polsce i krajach ościennych.

Polska prapremiera musicalu "Korczak" odbędzie się 29 września 2012 roku i uświetni drugi dzień inauguracji nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Musical wyreżyserował dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej – Roberto Skolmowski, autor kilkudziesięciu oryginalnych realizacji widowisk operowych, musicali, operetek i inscenizowanych koncertów. W projekcie towarzyszą mu znani polscy artyści – śpiewacy, aktorzy i muzycy. W rolę Janusza Korczaka wcielą się aktorzy i piosenkarze Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie – Damian Aleksander oraz Tomasz Steciuk. Kierownictwo muzyczne obejmie Tadeusz Płatek, autorem scenografii będzie Paweł Dobrzycki – jeden z najbardziej uznanych scenografów. Do udziału w musicalu zaproszone zostały także dzieci i młodzież wyłonione podczas castingu oraz Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej. W procesie prób i sesji warsztatowych będą one rozwijać swoje artystyczne talenty, zdobywając jednocześnie wiedzę na temat warszawskiego getta, historii Zagłady, wieloaspektowej kultury żydowskiej i jej związków z kulturą polską.