Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 16.06.2011

Co Polska może zrobić dla Bałkanów?

Wsparcie aspiracji krajów z Bałkanów to jeden z priorytetów rządu w Warszawie w trakcie naszej prezydencji w Unii Europejskiej.
Serbski parlamentSerbski parlamentfot. Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Co Polska może zrobić dla Bałkanów?

Bruksela uznała, że w sprawach najtrudniejszych, tj. działalność wymiaru sprawiedliwości, czy walka z korupcją, władze chorwackie nadrobiły zaległości. Możliwe jest więc zakończenie negocjacji rozpoczętych w 2005 roku.

Polska w drugiej połowie roku zajmie się redagowaniem Traktatu Akcesyjnego, ma on być podpisany w grudniu, później nastąpi ratyfikacja dokumentu. Jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, to w połowie 2013 roku Chorwacja wejdzie do Unii.

Szanse Serbii na rozpoczęcie negocjacji wzrosły 26 maja kiedy Belgrad ogłosił, że udało się aresztować ukrywającego się przez lata zbrodniarza wojennego gen. Ratko Mladicia. Jego schwytanie było jednym z kluczowych warunków rozpoczęcia rozmów o członkostwie Serbii w Unii.

W listopadzie Komisja Europejska ogłosi raport na temat sytuacji w Serbii, przeprowadzonych reformach i współpracy z haskim Trybunałem. Podsumuje też rozmowy Belgradu z Kosowem dotyczące wzajemnej współpracy.

Pozostałe kraje Bałkanów zachodnich radzą sobie o wiele gorzej. Macedonia, Albania, Bośnia i Hercegowina czy Czarnogóra na razie nie mogą liczyć na bliższe kontakty z Unią.

(pp)

Aby wysłuchać relacji Beaty Płomeckiej, wystarczy wybrać "Co Polska może zrobić dla Bałkanów?" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.