Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 28.02.2014

Wystawa zdjęć z konkursu "Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza"

Jednym z najważniejszych punktów tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie jest plenerowa wystawa najlepszych prac nadesłanych na konkurs krakowskiego oddziału IPN "Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza".
Wystawa zdjęć z konkursu Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie poruszamat.promocyjne IPN
Posłuchaj
  • Szef krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota: bałem się, że propaganda wymazała podziemie antykomunistyczne (IAR)
  • Zdobywczyni Grand Prix konkursu Agnieszka Ciasnocha, licealistka z Rzeszowa: starałam się pokazać moją stronę tej historii (IAR)
Czytaj także

216 uczestników z całej Polski nadesłało ponad 500 fotografii dokumentujących miejsca związane z wydarzeniami i bohaterami podziemia niepodległościowego.
Zdobywczyni Grand Prix konkursu, Agnieszka Ciasnocha mówiła, że chciała pokazać młodym ludziom, że wzorce, którymi się kierowali bohaterowie podziemia niepodległościowego, nadal są aktualne i młode pokolenie także powinno to pielęgnować. Licealistka z Rzeszowa dodała, że starała się pokazać własne  spojrzenie na tragiczną historię Żołnierzy Wyklętych.

Zobacz serwis specjalny: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI >>>
Wystawę można oglądać do 14 marca na placu ojca Adama Studzińskiego pod Wawelem.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony przez Sejm w 2011 roku przypada 1 marca, czyli w dzień, w którym w warszawskim więzieniu na Mokotowie zamordowany został twórca IV Zarządu Głównego WiN podpułkownik Łukasz Ciepliński i jego kilku towarzyszy.
Szef krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota podkreślał, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stał się bardzo ważny dla młodego pokolenia. Powiedział, że bał się, że kilkadziesiąt lat powojennej - jak to określił - "propagandowej obróbki" całkowicie wymazało ze świadomości Polaków fakt, że istniało podziemie antykomunistyczne. Tymczasem - zdaniem szefa krakowskiego oddziału IPN - okazało się, że chęć odkrycia prawdy o ludziach, którzy nie złożyli broni jest zaskakująca, a jednocześnie imponująca i zasługująca na najwyższy szacunek.
Kulminacyjnym punktem krakowskich obchodów będzie sobota 1 marca. W ten dzień krakowianie między innymi wezmą udział w Marszu Pamięci z Rynku Głównego do Parku Jordana, gdzie o 16:15 oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym podczas apelu pamięci.

''

IAR, bk