Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 16.04.2014

W Szwecji uczczono pamięć Jana Karskiego i Raoula Wallenberga

W szwedzkim parlamencie uczczono pamięć legendarnego kuriera z Warszawy Jana Karskiego oraz Szweda Raoula Wallenberga, ratującego podczas wojny Żydów. Jak powiedział, otwierając poświęcone im seminarium, marszałek parlamentu Per Westerberg obu łączył humanizm i odwaga ratowania ludzi.
Jan KarskiJan Karskizdjęcie dzięki uprzejmości wydawnictwa Veda

Jan Karski w Radiach Wolności>>>

Jan Karski na polecenie polskich władz podziemnych przedostał się podczas drugiej wojny światowej do Wielkiej Brytanii z informacjami o trwającym w Polsce terrorze i o zbrodni holokaustu. Dzięki niemu rząd polski przedstawił aliantom raport o w tej sprawie. Polski kurier osobiście informował o zagładzie Żydów w Białym Domu prezydenta Franklina Delano Roosevelta.

Raoul Wallenberg, jako pracownik szwedzkiego konsulatu w Budapeszcie ocalił od śmierci ponad 10 tysięcy węgierskich Żydów. Wystawiał im szwedzkie paszporty. Spotkały go za to zarzuty łamania zasad dyplomacji. Szwed, aresztowany po zdobyciu stolicy Węgier przez wojska radzieckie, zaginął bez śladu w stalinowskim gułagu. Rząd szwedzki nie wykazał wówczas szczególnej aktywności w jego ratowaniu.

Raoul Wallenberg w serwisie polskieradio.pl>>>

O czynach obu bohaterów przypomniano sobie, jak stwierdził podczas seminarium prof. Adam Daniel Rotfeld, dopiero po ponad 35. latach. Spotkanie zostało zorganizowane przez Parlamentarną Szwedzko- Polską Grupę Przyjaźni, kierowaną przez Mariettę de Pourbaix- Lundin, oraz Ambasadę RP. Obok naukowców szwedzkich i polskich uczestniczył w nim również polski ambasador Adam Hałaciński. Seminarium towarzyszyła wystawa poświęcona Janowi Karskiemu przygotowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa>>>

Rok 2014 został ogłoszony uchwałą Sejmu rokiem Jana Karskiego. Ta inicjatywa ma na celu m.in. przybliżenie tej postaci Polakom.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

mr