Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 30.07.2014

Obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Prapremiera "Miasta 44" na Stadionie Narodowym

W środę wieczorem na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się pokaz specjalny opowiadającego o Powstaniu Warszawskim filmu fabularnego "Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy.
Fragment trailera filmu Miasto 44Fragment trailera filmu "Miasto 44"YouTube/KinoSwiatPL

Projekcja wpisze się w oficjalny program obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na widowni podczas pokazu zasiąść ma ok. 10 tys. osób. Honorowe miejsce wśród nich zajmą weterani powstania, którzy na rocznicowe uroczystości przybędą z całego świata. Ponadto swoją obecność zapowiedzieli m.in. przedstawiciele władz państwowych oraz władz Warszawy. Honorowy patronat nad filmem objął prezydent Bronisław Komorowski.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

Do regularnej dystrybucji kinowej w całym kraju dramat wojenny "Miasto 44" trafi 19 września. W obsadzie filmu - wybranej podczas castingów, w których udział wzięło ponad 7 tys. osób - są m.in.: Józef Pawłowski i Zofia Wichłacz (jako główni bohaterowie, zakochani w sobie, walczący w powstaniu Stefan i "Biedronka") oraz Anna Próchniak, Tomasz Schuchardt, Maurycy Popiel, Antoni Królikowski, Grzegorz Daukszewicz, Jan Kowalewski.

Jak zapowiadają producenci filmu - "Miasto 44" to projekt o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. Za efekty specjalne odpowiada hollywoodzki specjalista Richard Bain, który wcześniej współpracował z takimi wizjonerami kina, jak Christopher Nolan, Peter Jackson oraz Terry Gilliam i ma w dorobku efekty do światowych hitów, między innymi: "Casino Royale", "Incepcji", "King Konga" i "Nędzników".

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

- "Miasto 44" nie jest filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania Warszawskiego. Mimo że rozgrywa się w walczącym mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. Nie jest też argumentem w powstańczej dyskusji. Ten film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje, czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70 lat. "Miasto 44" nie jest pomnikiem. (…) Opowiadamy historie prawdziwych, młodych ludzi. Niektórzy z nich zachowali się pięknie, inni załamali się i stchórzyli. (…) To obraz o miłości, młodości i walce - podkreślają twórcy i producenci filmu.

Zdjęcia do "Miasta 44" kręcono w 2013 roku w Warszawie i okolicach, a także w Łodzi, we Wrocławiu oraz w Walimiu i Świebodzicach na Dolnym Śląsku. 32-letni reżyser Jan Komasa dał się poznać publiczności jako twórca nagradzanej "Sali samobójców" z 2011 roku.

PAP/IAR/polskieradio.pl/aj