Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 29.07.2014

Wystawa o Powstaniu Warszawskim w Berlinie. "Totalitaryzm bezsilny wobec marzeń"

Niezwykła wystawa w niezwykłym miejscu. Na kilka dni przed 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Berlinie w muzeum "Topografii Terroru" prezydenci Polski i Niemiec - Bronisław Komorowski i Joachim Gauck otworzyli wystawę poświęconą bitwie o Warszawę.
Warszawa w czasie Powstania WarszawskiegoWarszawa w czasie Powstania WarszawskiegoDeutsches Bundesarchiv/CC/wikipedia
Posłuchaj
  • Bronisław Komorowski: totalitaryzm jest bezradny wobec siły marzeń (IAR)
  • Bronisław Komorowski: trudno jest mi oprzeć się wzruszeniu (IAR)
  • Wystawa o Powstaniu Warszawskim w Berlinie - relacja dźwiękowa Witolda Banacha (IAR)
  • Berlin: otwarcie wystawy o Powstaniu Warszawskim (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które przygotowało wystawę wyjaśnia, że nie dotyczy ona tylko walk w sierpniu i wrześniu. Na ekspozycji można zobaczyć Warszawę i Polskę przedwojenną, w czasie okupacji, z dużym naciskiem na powstanie oraz konsekwencje II wojny światowej dla Polski.

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

- Powstanie Warszawskie było powstaniem wolnych ludzi, zorganizowanych w polskie państwo podziemne - mówił Bronisław Komorowski na uroczystości otwarcia wystawy.
Mówił, że 1 sierpnia 194 roku powstała "republika wolnych ludzi". - Za tę wolność powstańcy płacili najwyższą cenę - dodał. Prezydent zaznaczył, że w 1944 roku dwa zbrodnicze totalitaryzmy - nazizm i komunizm - de facto współpracowały w tłumieniu polskiej walki o wolność.


TVN24/x-news

Bronisław Komorowski powiedział, że obecność powstańców na uroczystości otwarcia wystawy w Berlinie uświadamia, że nawet najbardziej butny totalitaryzm jest na dłuższą metę bezsilny wobec marzeń i dążenia ludzi do wolności.

Wystawa
Wystawa "Powstanie Warszawskie 1944" zorganizowana w Centrum Dokumentacji Topografia Terroru w Berlinie z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego/fot. PAP/Paweł Supernak

- Polacy umieli przebaczyć, gdy Niemcy okazali skruchę, Polacy umieli pokonać nienawiść, gniew i nieufność, gdy Niemcy przyznali się do winy i wstydu - powiedział prezydent Niemiec Joachim Gauck.

Odpowiedzią na te słowa były oklaski zebranych na uroczystości. Prezydent Niemiec mówił wcześniej o niemieckich zbrodniach wobec Polaków w czasie II wojny światowej, a także o tym, że po wojnie w RFN zbrodnie te nie były wystarczająco konsekwentnie ścigane.
- To graniczy z cudem, że Polacy i Niemcy są dziś nie tylko dobrymi sąsiadami, którzy żyją ze sobą w zgodzie, lecz są też przyjaciółmi, którzy siebie lubią - powiedział Gauck.
Zwracał też uwagę, że podczas powstania warszawskiego hitlerowski terror i przemoc wobec Polaków osiągnął "szczególnie przerażające rozmiary", a Warszawa była niszczona jeszcze po zakończeniu walk. - Miasto legło w gruzach, a ten krajobraz księżycowy został zrekonstruowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego w animacji komputerowej. Film "Miasto ruin", który można oglądać również i tutaj, poruszy każdego, kto go zobaczy - podkreślał.

Wystawa w niezwykłym miejscu

Wystawa składa się z kilkunastu plansz z dużymi fotografiami oraz opisami wyjaśniającymi kontekst wydarzeń, przy okazji zostanie uruchomiona strona internetowa o ekspozycji w języku niemieckim i angielskim. Wicedyrektor Gawin podkreśla, że wyjątkowe znaczenie ma miejsce, w którym zostanie zaprezentowana wystawa, czyli "Topografia Terroru". Fundacja, która organizuje tę wystawę od wielu lat ukazuje III Rzeszę jako machinę terroru i personalizuje odpowiedzialność najwyższych urzędników za zbrodnie II wojny. Ekspozycja mieści się w budynku dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. Tam - wyjaśnia wicedyrektor Gawin - Himmler z Hitlerem po otrzymaniu wiadomości o wybuchu Powstania Warszawskiego, wydali rozkaz zburzenia naszej stolicy.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>
Dariusz Gawin uważa, że możliwość zaprezentowania wystawy w Berlinie pokazuje jak wielką pracę ze swoją trudną historią i relacjami z Polską wykonali Niemcy. Od ponad 20 lat Niemcy coraz lepiej radzą sobie z trudną przeszłością tłumaczy Gawin i dodaje, że tymczasem Rosjanie nawet nie pomyśleli, by podjąć tego typu działania.
W uroczystości otwarcia wystawy wzięli też udział prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz burmistrz Berlina Klaus Wowereit.

IAR, bk