Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Martin Ruszkiewicz 01.08.2014

Jan Ołdakowski: Muzeum Powstania Warszawskiego ma wymusić reakcję od widza

- Widz sam musi przyjść do muzeum i poczuć grozę zrujnowanego miasta, odnaleźć się w tej historii - mówił w radiowej Jedynce dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.
Jan OłdakowskiJan OłdakowskiWojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość "Sygnałów dnia" wspominał moment otwarcia placówki w 2004 roku. - Instytucja powstała z inicjatywy - wówczas - prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. 10 lat temu zaproponował mi on budowę muzeum, od razu rozpoczęliśmy pracę, w tym miejscu była straszna ruina - mówił Jan Ołdakowski.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego przypomniał, że ogromny wkład w rozpoczęcie działalności placówki miały również tysiące warszawiaków, którzy tłumnie przynosili pamiątki powstańcze. - Ludzie bardzo czekali na to muzeum. Wiedziałem, że to się uda - zaznaczył.

Jan Ołdakowski przekonywał, że Muzeum Powstania Warszawskiego ma być nowoczesne, multimedialne. - Ma wymusić jakąś reakcję od widza, zmusić do tego, aby gdzieś popatrzył, gdzieś zajrzał, jakoś się odniósł - tłumaczył. - Chcieliśmy zmusić widza do aktywności, aby wyszedł i odpowiedział sobie na pytania o sens powstania, o sens heroizmu i walki o wolność - wyjaśnił.

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

Gość radiowej Jedynki dodał, że bez Powstania Warszawskiego nie da się zrozumieć historii Warszawy. Jak podkreślił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, również i dziś można nawiązywać do patriotycznej tradycji. W ramach ustanowionej przez placówkę inicjatywy można zgłaszać kandydatów do nagrody imienia Jana Rodowicza "Anody".

>>>Zapis całej rozmowy

- To wyróżnienie premiuje tych, którzy mogą być współczesnymi powstańcami, chcemy młodym ludziom powiedzieć, że bycie powstańcem jest możliwe, nie dlatego, że trzeba umrzeć z bronią w ręku, tylko, że trzeba być aktywnym patriotą - mówił Jan Ołdakowski.

Muzeum Powstania Warszawskiego mieści się na stołecznej Woli w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich. W ciągu 10 lat działania MPW odwiedziło 4,5 miliona osób, z czego 60 procent stanowią osoby poniżej 20. roku życia.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

Źródło:TVN24/x-news

mr, pg