Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Filip Ciszewski 21.08.2015

Państwo Islamskie zniszczyło klasztor z V wieku. Buldożery w akcji

Sunnici z Państwa Islamskiego zniszczyli klasztor św. Eliana w Qaryatayn, w pobliżu miasta Hims. Budowla wzniesiona została w 432 roku i była ważnym celem pielgrzymek syryjskich chrześcijan.

Informację o barbarzyńskim zachowaniu bojowników podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Muzułmańscy terroryści do zniszczenia klasztoru mieli użyć buldożerów. Pretekstem było to, że ludzie czcili w nim innego Boga - podał szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman.

Zniszczony klasztor, który nosi imię świętego z Hims (starożytnej Emesy), męczennika za wiarę, zabitego przez własnego ojca, był miejscem pielgrzymek oraz dialogu międzyreligijnego, symbolem koegzystencji chrześcijan i muzułmanów.

Nazwa miejscowości w języku arabskim oznacza dwa miasta. W czasach arabskiego podboju w VII wieku chrześcijanie z Al-Karjatein postanowili, że połowa każdej rodziny przejdzie na islam, aby chronić swoich bliskich.

Stosunki między muzułmanami a chrześcijanami były tam zawsze znakomite. Dwa lata temu niemal 700 muzułmanów z Hims znalazło schronienie w klasztorze.

Sześć lat temu po zakończeniu renowacji kościoła Św. Eliana w uroczystości uczestniczył nuncjusz apostolski i imam oraz dwaj zakonnicy, ojciec Paolo Dall'Oglio i ojciec Jacques Mourad, którzy później zostali uprowadzeni.

Po zajęciu Qaryatayn na początku sierpnia muzułmanie pojmali 230 miejscowych chrześcijan. Część została wypuszczona, większość przewieziona do Rakki - nieformalnej stolicy fanatyków. Nie jest znany los 70 osób. Pojmani chrześcijanie mają do wyboru przejść na islam lub płacić ISIS specjalny religijny haracz - dżizija.

W czerwcu świat obiegła wieść o dewastacji przez islamistów zabytków starożytnego miasta Palmira w środkowej Syrii. Wcześniej terroryści z Państwa Islamskiego zniszczyli stanowisko archeologiczne Nimrud na północy Iraku i posągi w Mosulu, datowane nawet na VII wiek przed naszą era.

IAR/PAP/fc