Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 16.02.2016

Powstanie szlak trasą ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz?

Na małopolskim szlaku miałyby się znaleźć, m.in. Oświęcim, Alwernia, podkrakowskie Piekary, Puszcza Niepołomicka i Nowy Wiśnicz. Miejsca i ludzi związanych z bohaterską ucieczką chcą upamiętnić miłośnicy historii.
Posłuchaj
  • Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento o trasie ucieczki Witolda Pileckiego (Radio Kraków/IAR)
Czytaj także

- Mamy dobrze udokumentowaną całą trasę, znamy miejsca i ludzi, którzy w 1943 roku pomagali uciekinierom - mówi Radiu Kraków Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento. Mają to być punkty na trasie, które można dobrze opisać i połączyć z historią lokalną, dotyczącą pomocy przez miejscową ludność uciekinierom. Miejsca na szlaku mają zostać zaznaczone.

- W przyszłości inicjatorzy projektu chcieliby również wytyczyć trasę, którą przeszedł po opuszczeniu obozu Auschwitz Witold Pilecki tak, by można byłą ja pokonać pieszo, rowerem lub konno - tłumaczy Tomasz Siemek, burmistrz Alwerni jeden z pomysłodawców szlaku. Taka trasa będzie "lekcją historii na żywo" - dodaje.

Witold Pilecki razem z dwoma współwięźniami uciekł z obozu Auschwitz nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Pierwszą noc uciekinierzy spędzili pod murami zamku Lipowiec. W Alwerni dostali pomoc od miejscowego księdza. Po kilku dniach wędrówki dotarli do willi Tomasza Serafińskiego w Nowym Wiśniczu niedaleko Bochni.

SERWISY HISTORYCZNE POLSKIERADIO.PL >>>

***

Witold Pilecki urodził sie 13 maja 1901. Był jedną z niewielu osób, które trafiły do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu dobrowolnie. 19 września 1940 pozwolił się aresztować Niemcom w łapance ulicznej na Żoliborzu. Trafił do KL Auschwitz jako Tomasz Serafiński.

Zbierał i przekazywał materiały wywiadowcze przez wypuszczanych na wolność więźniów. Przygotował pierwszą tajną notę na temat ludobójstwa w Auschwitz. Zorganizował w Auschwitz Związek Organizacji Wojskowych (ZOW). Więźniowie, głównie byli żołnierze, tworzyli tzw. piątki. Każda taka grupa rozbudowywała swoją siatkę konspiracyjną, nie wiedząc nic o istnieniu innych "piątek". Był to oryginalny pomysł Pileckiego. Później ZOW był budowany na wzór organizacji wojskowych. Jego dowódcą został płk Kazimierz Heilman-Rawicz z ZWZ-AK. ZOW - wedle zamysłu Pileckiego - miał przygotować powstanie w obozie.

"Serafiński" nie ograniczał się tylko do działalności wywiadowczej i konspiracyjnej. Doprowadził do porozumienia organizacji politycznych działających w Auschwitz. Do symbolicznego spotkania doszło w Wigilię 1941 roku. Uczestniczyli w nim m.in. działacz lewicowy, były poseł i więzień brzeski Stanisław Dubois oraz Jan Mosdorf, przywódca Obozu Radykalno-Narodowego.

Wiosną 1943 roku Niemcy zaczęli rozpracowywać organizacje konspiracyjne w obozie. W ręce oprawców wpadało coraz więcej członków obozowego ruchu oporu. Zapadła decyzja o wywiezieniu "starych" więźniów w głąb Rzeszy. Wtedy Pilecki zdecydował się na ucieczkę.

Więcej w serwisie specjalnym Polskiego Radia zolnierzewykleci.polskieradio.pl.

IAR,kh