Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 25.11.2016

Polak, Turek, dwa bratanki. Ponad 600 lat niezwykłej historii

W przeszłości mieszkańcy Europy mieli problemy z odróżnieniem Polaków i Turków tylko po stroju. - Kultura Orientu m.in. przez kontakty z imperium osmańskim, bardzo silnie się odznaczyła w naszym kraju - opowiada zastępca dyrektora Zamku Królewskiego Ziemowit Koźmiński.
Posłuchaj
  • 600 lat fascynujących stosunków polsko-tureckich (Eureka/ Jedynka)
Czytaj także

Polska i Turcja mają za sobą ponad 600 lat stosunków dyplomatycznych. Między innymi z tej właśnie okazji w październiku na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się cykl wykładów, poświęconych relacjom polsko-tureckim od XV wieku po czasy współczesne. Zdaniem gości Katarzyny Kobyleckiej, to dobrze, że nasza wspólna historia jest wciąż przypominana i możemy się uczyć o wzajemnym dziedzictwie i związkach.

 - Mamy wiele ciekawych aspektów naszych relacji, m.in. dość dyskusyjna legenda na temat tego, że Turcja jako jeden z nielicznych krajów nie uznała rozbiorów Polski, a powstańcy listopadawi osiedlili się pod Stambułem w polskiej wsi Adampol, Polonezköy. Są to rzeczy, które są unikalne w skali światowej i w relacjach z innmi państwami byśmy ich nie znaleźli - podkreśla turkolog, dr Jakub Wódka.

W programie opowiadamy o naszych wspólnych bohaterach, m.in. Józefie Bemie, słowach w języku polskim, pochodzących z tureckiego i obecnych związkach polsko-tureckich.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Ziemowit Koźmiński (zastępca dyrektora Zamku Królewskiego) i dr Jakub Wódka (turkolog, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 25.11.2016

Godzina emisji: 19.13

sm/ab