Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Piotr Dmitrowicz 15.08.2011

Maxime Weygand: Bolszewicy zostali zatrzymani, bo...

W zapomnianym wywiadzie francuski doradca wojskowy, który w 1920 roku przebywał w Polsce ujawnia kulisy Bitwy Warszawskiej i swoich relacji z Józefem Piłsudskim
Maxime WeygandMaxime WeygandFot. wikipedia
Posłuchaj
  • Wywiad Mariana Piotrowskiego (poprzedzony obszernym wstępem) z gen. Maxime Weygandem na temat roli generała podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz ówczesnych dowódców polskich z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele (bieżące tłumaczenie wypowiedzi na j. polski).
Czytaj także

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z gen. Maxime Weygandem - francuskim doradcą wojskowym w Polsce w1920 roku. Wywiad przeprowadzony przez Mariana Piotrowskiego (poprzedzony obszernym wstępem) dotyczy między innymi roli generała podczas wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku i oceny polskich dowódców. Padają pytania o relacje Weyganda z marszałkiem Piłsudskim i gen. Rozwadowskim, a także o plan Bitwy Warszawskiej. Ostatecznie francuski generał odsłania kulisy kluczowej decjzji dotyczącej zatrzymania Bolszewików... Z ust francuskiego generała padają zaskakujące słowa.


Maxime Weygand urodził się 1867 w Brukseli. W 1887 roku ukończył szkołę oficerską. Brał udział w I wonie światowej, a od marca 1918 roku był szefem Sztabu Generalnego. W latach 1920 – 1922 przebywał w Polsce, gdzie kierował Misją Wojskową, która zajmowała się sprawami szkolenia i zaopatrzenia wojska. Po wyjeździe z Polski trafił na Bliski Wschód, gdzie dowodził wojskami francuskimi. W 1930 roku został szefem francuskiego Sztabu Generalnego. W 1935 roku przeszedł w stan spoczynku, ale w sierpniu 1939 roku wrócił do armii. W maju 1940 roku został Naczelnym Wodzem Sił Zbrojnych Francji i sił alianckich we Francji. Po klęsce poparł Philippe Petaina i wszedł w skład rządu Vichy jako minister obrony. Jesienią 1940 roku został wysłsany do Afryki Północnej jako przedstawiciel rządu. Ponieważ nie zgadzal się z kolaboracyjną polityką Vichy, został aresztowany przez Niemców i do końca wojny przebywał w obozie jenieckim. Po wojnie był sądzony za zdradę, ale ostatecznie został oczyszczony z zarzutów i w 1948 roku zrehabilitowany. Zmarł 28 stycznia 1965 roku. Pozostawił po sobie między innymi „Pamiętniki”, które spisywał przez 7 lat.

(pd)

WIĘCEJ NA TEMAT WOJNY 1920 ROKU W SERWISIE RADIA WOLNOŚCI. WSPOMNIENIA OFICERÓW I ZWYKŁYCH ŻOŁNIERZY ORAZ OCENY HISTORYKÓW I POLITYKÓW

/